Rosół kolagenowy, czyli "płynne złoto" - co warto o nim wiedzieć?
Rosół kolagenowy gotuje się na kościach, korpusach kurczaków, podrobach oraz nóżkach.
- Przez to, że on się długo gotuje, na początku na bardzo wolnym ogniu, z dodatkiem octu, to uwalnia się białko, przede wszystkim kolagen - powiedziała w Dzień Dobry TVN dr Wanda Baltaza, dietetyczka kliniczna.
Na dwie godzin przed podaniem należy dodać warzywa. Im więcej ich będzie, tym więcej witamin trafił do wywaru. Warto dodać, że rosół powinien się gotować minimum 6 godzin. Ogromną zaletą takiego rosołu jest to, że dostarcza nam tych najmniejszych cząsteczek białka, czyli aminokwasów.
- Nasz organizm, jak będzie potrzebował, to albo zrobi sobie kolagen, czy to w skórze, czy to w stawach. Ale faktycznie uzupełniamy i ułatwiamy troszeczkę naszemu organizmowi wykorzystanie tych składników - dodała specjalistka.
Czy rosół kolagenowy jest dla każdego?
Mimo że rosół kolagenowy ma korzystny wpływ na nasze zdrowie, to nie można przesadzać z jego jedzeniem.
- Osoby, które mają np. problemy z nerkami, nie powinny pić za dużo tak intensywnych rosołów. Mogą pić oczywiście lżejsze, które będą gotowane tylko na korpusach z kurczaka, z dodatkiem wołowiny, natomiast nie takie na kościach - tłumaczyła nasza gościni.
Jak często można go spożywać? Czy można go podawać dzieciom? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak pić wodę, by poprawić kondycję skóry? Wypróbuj metodę stosowaną przez gwiazdy
- Czy kiełkujący czosnek nadaje się do jedzenia? Naukowcy nie mają wątpliwości
- Właściwości nerkowców – jak te orzechy wpływają na zdrowie?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News