Zdrowie

Bezpłatne testy na COVID-19 w aptekach. Lekarz: "Nie wiem, czy to się uda, ale to jest dobry pomysł"

Zdrowie

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Od dziś w aptekach darmowe testy na COVID
Od dziś w aptekach darmowe testy na COVID
wideo 2/5
Od dziś w aptekach darmowe testy na COVID

Od 27 stycznia w aptekach można wykonać darmowe testy na COVID-19. Czy takie rozwiązanie to dobry pomysł? Czy apteki i farmaceuci są do tego odpowiednio przygotowani? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadał Bartosz Fiałek, lekarz, specjalista w dziedzinie reumatologii, popularyzator wiedzy medycznej.

Testy na COVID-19 w aptekach

Rząd zapowiedział, że od 27 stycznia w aptekach będzie można bezpłatnie wykonać test na obecność koronawirusa. Niestety nie wszystkie palcówki są do tego odpowiednio przygotowane. - Z tego, co minister zdrowia mówił na konferencji, to tylko 1000 aptek w 38 mln kraju jest zdolnych, żeby w bezpieczny sposób móc testować ludzi - mówił w Dzień Dobry TVN Bartosz Fiałek, lekarz, specjalista w dziedzinie reumatologii, popularyzator wiedzy medycznej.

Jak dodał, wyznaczone apteki muszą mieć dodatkowe pomieszczenie, w którym wykonywane są testy. - Nie można mieszać ludzi z ewentualnym covidem (...) z osobami, które poszły kupić jakiś lek. (...) Musimy to zrobić rozsądnie i odpowiedzialnie, nie każda apteka w Polsce ma dodatkowe pomieszczenia, czyli infrastruktura pozwala na bezpieczne testowanie. (...) Nie wiem, czy to się uda. Natomiast jednoznacznie trzeba powiedzieć, że to jest dobry pomysł. Pytanie, jakie będzie wykonanie - dodał lekarz.

Czy farmaceuci zostali prawidłowo przeszkoleni?

- Minister Niedzielski powiedział, że (...) ok. 3 tysięcy aptekarzy przeszło szkolenie. Wydaje się, że (...) będą umieli doskonale pobierać ten test. (...) Plus na pewno tego, że trzeba wprowadzić tę procedurę do systemu (...), żeby - w momencie, kiedy będziemy dodatni - automatycznie pracownik stacji sanitarno-epidemiologicznej dowiedział się o tym, nałożył izolację, kwarantannę (...). To jest tyle roboty, że - powiem szczerze - mam duże wątpliwości, co do powodzenia tej akcji. Natomiast, pomysł jest bardzo dobry - podkreślił specjalista.

Testy antygenowe, które wykrywają koronawirusa, można wykonać samemu. Wystarczy kupić je w aptece czy przez internet. Czy podany przez nie wynik jest miarodajny? - Test antygenowy jest dodatni w dniu, w którym rozpoczynają się objawy. Trzeba mieć świadomość, że przed tym dniem, byliśmy zakażeni kilka dni wcześniej, (...) i teraz w czwartym dniu będziemy dodatni, a od drugiego już zakażamy. Więc mamy to okienko pomiędzy już byciem zakaźnym, a jeszcze jak wykonamy test, będzie on ujemny - tłumaczył specjalista.

W aptekach również będą wykonywane testy antygenowe. Czy jego wynik trzeba będzie potwierdzić? Dowiecie się tego z dalszej części naszej rozmowy.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego:  Jerzy Dudek

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości