Profilaktyka zdrowia

Jak wygląda trening oddechowy po przechorowaniu COVID-19?

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Pocovidowy trening oddechowy z fizjoterapeutką
Pocovidowy trening oddechowy z fizjoterapeutkąDzień Dobry TVN
wideo 2/5
Dzień Dobry TVNPocovidowy trening oddechowy z fizjoterapeutką

Część osób, które przechorowały COVID-19 potrzebują rehabilitacji. Jednym z jej elementów są ćwiczenia oddechowe. Jak powinien wyglądać taki trening oddechowy? Jak często należy go wykonywać? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadała Karolina Goławska, fizjoterapeutka.

Trening oddechowy po COVID-19

Warto dodać, że nie tylko pacjenci, którzy przeszli COVID-19 mają zaburzone oddychanie. Takie kłopoty mogą mieć także osoby, które spędzają długie godziny przed komputerem podczas pracy zdalnej. - To, co się u nich pojawia, to jest oddech płytki, nieefektywny (...) - mówiła Karolina Goławska, fizjoterapeutka. Prawidłowy oddech można przywrócić dzięki ćwiczeniom.

Trzeba jednak pamiętać, że same ćwiczenia to za mało. - Pacjenci muszą pamiętać zdecydowanie o tym, że muszą być po prostu aktywni. Duża ilość marszu. Wybieranie schodów zamiast windy - mówiła specjalistka.

Jak wykonać ćwiczenia oddechowe?

- Kładziemy się na plecach. (...) Kolana są lekko zgięte. Jedną rękę kładziemy na brzuchu, drugą - na klatce piersiowej. Teraz oddech przeponowy, czyli staramy się, aby wraz z wdechem brzuch uniósł się delikatnie. Wypychamy brzuch do przodu. Natomiast drugą ręką kontrolujemy sobie pozycję klatki piersiowej w taki sposób, aby nie unosić nadmiernie ramion - tłumaczyła specjalistka.

Aby utrudnić sobie to ćwiczenie, można wziąć książkę. - Kładziemy sobie ją na brzuchu, a rękę na klatce piersiowej i analogicznie do tego, co wykonywaliśmy wcześniej, tylko wykonujemy ćwiczenie oporowe przepony. Pokonujemy ciężar książki, wypychając brzuch do przodu. Wdech nosem, głęboki i wydychamy powietrze ustami - mówiła fizjoterapeutka.

Jakie ćwiczenia jeszcze warto wykonać? Jak często należy ćwiczyć? Dowiecie się tego dalszej części naszej rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego:  Mateusz Grochocki

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości