Omikron u dzieci. "Nie ma żadnego klasycznego objawu"

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Omikron u dzieci
Omikron u dzieciDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Omikron to wariant koronawirusa, którym zakażają się również dzieci. Jak rozpoznać, że infekcja, którą przechodzi nasza pociecha, jest wywołana właśnie przez Omikron? I kiedy wizyta u lekarza jest absolutnie konieczna? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadała Aneta Górska-Kot, pediatra.

Omikron u dzieci. Jakie daje objawy?

- Nie ma żadnego klasycznego objawu. [...] Od zupełnie bezobjawowych, czyli nic nie wiemy, przez gorączkę trwającą parę godzin, przez objawy infekcji dróg oddechowych katar, kaszel, gorączka. Przez potem wysypki, bóle brzucha, biegunki - mówiła w Dzień Dobry TVN Aneta Górska-Kot, pediatra. O zakażeniu kornawirusem może też świadczyć brak apetytu. - Takie maluchy, bo takich mamy bardzo dużo na oddziale, np. zgorączkują raz, ale nie chcą jeść, spadają na wadze [...] - dodała. U starszych dzieci mogą to być bóle mięśniowe, bóle głowy.

Ponieważ objawy infekcji wywołanej przez wariant Omikron są mało charakterystyczne, to dzieci też powinny być testowane. - Testować, testować, testować. Trzeba pamiętać o tym, że szybkie testy antygenowe [...] one mogą być fałszywie ujemne, więc ujemny test wcale nie wyklucza zakażenia koronawirusem. Poza tym nosogardło u rodzica to jest przedsionek nosa, bo boją się włożyć patyczek głębiej, gdzie naprawdę to pobranie być powinno - mówiła specjalistka.

Dlaczego warto wiedzieć, czy dziecko ma koronawirusa? - Po pierwsze wiemy, że dziecko już przechorowało COVID. W znakomitej większości dzieci chorują łagodnie. To nie są dorośli, gdzie często, zwłaszcza osoby obciążone, trafiają pod respirator. Zdarzają się też ciężkie przebiegi, [...] ale mamy do czynienia z efektem masy, ponieważ bardzo dużo dzieci choruje, to u niektórych z nich przebieg jest ciężki. Dzieci chorują inaczej niż dorośli. [...] Warto wiedzieć, że dziecko przechorowało COVID, ma status ozdrowieńca, po drugie ponowne zachorowania, które się zdarzają, zdarzają się najczęściej po trzech miesiącach. To jest taki złoty okres, kiedy ja się nie zarażę i nikt nie zarazi mnie - mówiła specjalistka.

Jak leczyć COVID-19 w domu?

- Dopóki dziecko jest w dobrej formie, dopóki dobrze zjada, bawi się [...], to po prostu leczymy objawowo. Czyli katar leczymy tak jak katar [...], gorączkę lekami przeciwgorączkowymi, biegunkę probiotykami. [...] - mówiła specjalistka. Dopiero w sytuacji, kiedy sobie nie radzimy, gdy gorączka się przedłuża, trwa kolejne dni - konieczna jest konsultacja z lekarzem.

O czym jeszcze warto pamiętać? Na co jeszcze rodzice powinni zwrócić uwagę? Dowiecie się tego z dalszej części naszej rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości