Sport i fitness

  Sport i fitness

  Jeszcze do niedawna pilates kojarzył się przede wszystkim z prostymi ćwiczeniami wykonywanymi na macie. Okazuje się jednak, że ta wyjątkowa forma aktywności może być praktykowana w znacznie bardziej zróżnicowany sposób. Gimnastyka na maszynach pozwala zaangażować do pracy niemal wszystkie mięśnie, rozwinąć elastyczność ciała, poprawić ogólną kondycję, a nawet pozbyć się problemów związanych z kręgosłupem.

  Damska reprezentacja norweskiej drużyny piłki ręcznej plażowej została ukarana grzywną przez Europejską Federację Piłki Ręcznej (EHF). Wszystko z powodu stroju sportowego podczas rozgrywania meczu, ponieważ zawodniczki skąpe majtki zastąpiły spodenkami kolarskimi. To wywołało kontrowersje i rozpoczęcie dyskusji o seksizmie w sportach kobiecych. Czy miały prawo się tak zachować? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli siatkarka Katarzyna Skowrońska-Dolata oraz dziennikarz sportowy Damian Bąbol.

  Jak znaleźć motywację do treningów i pracy nad sobą? Praktyczny poradnik, który w tym pomoże, stworzyła popularna trenerka Ola Żelazo. Aby wprowadzić jej zasady w życie nie potrzeba żadnych sprzętów, można je więc od razu wprowadzić w życie. A to pozwoli rozpocząć ćwiczenia, zanim nasz zapał do nich się ulotni.

  Od roku 708 p.n.e rzut oszczepem był jedną z konkurencji igrzysk olimpijskich rozgrywających się w Grecji. W średniowieczu oszczepem rzucano do celu podczas rycerskich turniejów. W wieku XIX oszczep wykorzystywany był do ćwiczeń gimnastycznych, a w roku 1908 dyscyplina pojawiła się po raz pierwszy w programie nowożytnych igrzysk olimpijskich. Dziś zarówno kobiety, jak i mężczyźni rywalizują w rzucie oszczepem podczas olimpiad i mistrzostw.

  Rzut młotem to rzut kulą, do której przymocowana jest stalowa linka z uchwytem. Jest to dyscyplina lekkoatletyczna wykonywana z koła o średnicy 2,135 m otoczonego siatką. Ciężar kuli różny jest w przypadku mężczyzn, kobiet i juniorów. Kobiety rzucają młotem o wadze 4 kg, młodzicy i juniorzy – 5 kg, juniorzy starsi – 6 kg, a seniorzy – 7,26 kg.

  Sporty ekstremalne cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. Wymagają nie tylko doskonałej kondycji fizycznej, ale także odwagi, która motywuje nas do podjęcia ryzykownego wyzwania. Miłośnicy mocnych wrażeń, których nie zraża zimna woda i niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą rwący nurt rzeki, powinni spróbować swoich sił w raftingu. Dostarczający niezapomnianych emocji spływ pontonem, choć niełatwy do zrealizowania w Polsce, budzi coraz większe zainteresowanie.

  Bieganie po plaży to sposób na wprowadzenie urozmaicenia do swoich treningów. Wysiłek fizyczny jest znacznie przyjemniejszy w pięknych okolicznościach przyrody. Aby czerpać jak najwięcej korzyści z tej formy aktywności, należy pamiętać o kilku zasadach. Jakie są wady i zalety biegania po piasku?