Zdrowie

Rozluźniające maty do akupresury. Na czym polega ich lecznicze działanie?

Zdrowie

Aktualizacja:

Akumaty to inaczej maty do akupresury. Ich zadaniem jest stymulowanie ciała poprzez ucisk poszczególnych punktów. W ostatnich latach stosowanie akumat staje się coraz bardziej popularne. Terapeuci wykorzystują je w swoich gabinetach, aby przygotować pacjenta do terapii. Maty mogą być również wykorzystywane w domu.

Jakie są wskazania do stosowania akumat?

Mata do akupresury to produkt medyczny, który stanowi bardzo skuteczne narzędzie w likwidacji napięć i uzyskaniu głębokiego relaksu. Korzystanie z niej poprawia krążenie krwi i uwalnia endorfiny. Produkt jest zalecany osobom borykającym się z bólami migrenowymi, wysokim poziomem stresu i bezsennością. Akumata stanowi również skuteczne narzędzie walki z wszelkimi dolegliwościami bólowymi ze strony układu mięśniowo – szkieletowego, takich jak: bóle kręgosłupa, głowy, szyi czy uczucie sztywności. Jej działanie zwalcza zaparcia i zaburzenia menstruacji, a także stany zapalne, pourazowe oraz te będące wynikiem dużego wysiłku fizycznego.

Zobacz także: Co to są punkty akupresury i jakie efekty zapewnia ich uciskanie? Akupresurowe punkty na dłoni

Akumata pobudza zakończenia nerwowe, czego skutkiem jest obniżenie ciśnienia krwi, rozszerzenie naczyń krwionośnych i przyspieszenie procesu detoksykacji. Korzystnie wpływa na narządy wewnętrzne - pozwala regulować ich pracę i stymuluje organizm do samoleczenia. Akuterapia jest bezpieczna dla każdego, nawet dzieci.

Ważne, żeby matę położyć na czymś, co nie jest bardzo twarde. Nie kładziemy jej na ziemi, tylko na przykład na łóżku, żeby ciężar ciała rozłożył się równomiernie

– tłumaczy Dorota Chałubińska, fizjoterapeutka.

Gdzie można kupić akumatę?

Dostępne na rynku maty do akupresury różnią się od siebie wielkością, rozstępem igieł, sposobem umocowania aplikatorów oraz przeznaczeniem. Ich koszt uzależniony jest od wielu czynników, jednak zdaniem Doroty Chałubińskiej, dobra akumata to koszt rzędu 100 zł.

To nie jest wielki wydatek. Ja bym polecała kupić ją w sklepie dla fizjoterapeutów. Dzwonimy, pytamy, jaka mata będzie dla nas dobra, a specjalista od razu udzieli nam pomocy

- mówi fizjoterapeutka.

Przeciwskazania do akupresury:

  • Pierwszy trymestr ciąży
  • Zranienia lub przerwania skóry
  • Choroby infekcyjne o ostrym przebiegu
  • Podwyższona temperatura spowodowana chorobą
  • Problemy z krążeniem

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Klapki fakirki - świetny sposób na domową refleksoterapię

Medycyna naturalna - co to takiego?

Wzmocnienie odporności domowymi sposobami – 12 sprawdzonych metod!

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości