Psychologia

Zaburzenia odżywiania u nastolatków. "Rodzice nie chcą przyznać, że to dotyczy ich dziecka"

Psychologia

Autor:
Maria
Czarniecka
Nastolatka odsłania kulisy anoreksji

Zaburzenia odżywiania to problem, z którym zmaga się coraz więcej nastolatków. Swój problem ukrywają przed najbliższymi, którzy często nie zdają sobie sprawy z tego, że dziecko może mieć myśli i zachowania chorobowe. O swoich trudnych doświadczeniach w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała Bogna Kuk, która od kilku lat zmaga się z zaburzeniami odżywiania. Razem ze swoją terapeutką Katarzyną Gaber napisała książkę "Kiedy cierpisz na zaburzenia odżywiania", której celem jest pomoc osobom chorym i ich najbliższym.

Zaburzenia odżywiania u nastolatków. Objawy

Bogna potrzebę odchudzania poczuła w wieku 13 lat. Choć wagę miała w normie, czuła, że jest za gruba. - Instagram, media społecznościowe, które narzucają ideał piękna i kanon sylwetki miały na mnie bardzo duży wpływ. Podobnie moje codzienne obserwacje i ciągłe porównywanie się z rówieśnikami - przyznała. Dlatego też zaczęła prowokować wymioty po posiłku - by nie przyjmować zbyt wielu kalorii. Później przyszedł czas na dietę.

- Moja dieta zaczęła się od stopniowego eliminowania poszczególnych produktów do momentu, gdy zostały mi same owoce i warzywa.

Na szczęście rodzice Bogny szybko zauważyli problem. Zaczęli szukać pomocy dla dziewczyny. Choć zareagowali sprawnie, nastolatka wciąż realizowała swój plan schudnięcia zrzucając kolejne kilogramy. W końcu jedynym rozwiązaniem okazał się ośrodek zamknięty. Jak sama powiedziała, wtedy już ważyła 35-36 kg.

Izolowanie się, unikanie wyjść ze znajomymi, unikanie wspólnych posiłków, otwarta niechęć do własnego ciała i zakrywanie go szerokimi ubraniami - jak mówiła psychoterapeutka Bogny Katarzyna Geber, to zachowania, które powinny w głowach rodziców czy najbliższych młodej osoby zapalić czerwoną lampkę.

By pomóc osobom chorym i ich bliskim, Katarzyna Geber razem ze swoją pacjentką Bogną napisała książkę "Kiedy cierpisz na zaburzenia odżywiania".

Problemy natury psychologicznej

Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie
Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie Dzień Dobry TVN
wideo 2/11

Zaburzenia odżywiania u nastolatków. Co robić?

Rodzina naszej bohaterki wiedziała, że Bogna potrzebuje pomocy specjalisty i że jej relacja z jedzeniem jest nieprawidłowa. Niestety wielu rodziców problem zauważa zbyt późno. Jakich błędów nie popełniać? Jak mówi Katarzyna Gaber - nie bagatelizować problemu.

- Książka powstała po to, żeby uświadamiać społeczeństwo, przede wszystkim rodziców, by wiedzieli na czym polega ten problem i z czym młode osoby muszą się mierzyć. Dzięki temu zrozumieniu, mogą inaczej reagować - mówiła Katarzyna Gaber. - Bywa, że rodzice nie chcą się też przyznawać, że to dotyczy ich dziecka. - Rodzice oczekują też jego "naprawy". Okazuje się nieraz, że to cała rodzina potrzebuje zmiany i wspólnej pracy żeby młoda osoba mogła wrócić do normalnego funkcjonowania - dodała.

Jednak na pewnym etapie młodzi ludzie liczą się nie tyle ze zdaniem rodziców, co z uwagami znajomych, swoich dziewczyn czy chłopaków i przyjaciół. Książka "Kiedy cierpisz na zaburzenia odżywiania" jest skierowana również do tych osób, do bliskich, którzy zauważają, że u kogoś z ich otoczenia może pojawiać się niezdrowa potrzeba odchudzania.

Bogna jest już na drodze do zdrowienia i choć wagę ma w normie, to wciąż pozostaje kwestia psychiczna. - Wciąż mam problem, wciąż mam kalkulator w głowie - przyznała. - Mam nadzieję, że się da wyzdrowieć. Słyszałam od pani Kasi, słyszałam od wielu osób, że się da. Ja jeszcze tego nie wiem i bardzo chętnie się przekonam - powiedziała.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Maria Czarniecka

Źródło zdjęcia głównego: Lemuel Caparaz/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości