Przełomowa metoda w walce z glejakiem. "Koncepcja jest obiecująca"

MOPI1085_Easy-Resize
Źródło: Dzień Dobry TVN
Żel w walce z guzami mózgu
Żel w walce z guzami mózgu
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
W kwietniu w poznańskim szpitalu pacjentka zmagająca się z nieoperowanym, pierwotnym guzem mózgu przeszła operację z wykorzystaniem terapii NanoTherm. Glejaka, czyli złośliwego guza mózgu nie można usunąć w całości, a operacja dla 39-letniej pacjentki była jedyną szansą na wydłużenie życia. O specyfice terapii, rokowaniach i przełomowej operacji opowiedział nam dr Jakub Moskal – neurochirurg, Szpital Kliniczny im. H. Święcickiego w Poznaniu.

Walka z glejakiem

Małgorzata razem z mężem wychowuje trójkę dzieci, w tym 13-letniego Szymona cierpiącego na porażenia. Ze względu na opiekę nad chłopcem kobieta porzuciła pracę w banku. Jej życie kilka miesięcy temu zmieniło się o 180 stopni.

- Od początku roku zaczęłam odczuwać większe przemęczenie, rozdrażnienie. Zaczęły się bóle głowy, które trwały kilka dni z rzędu. Ten ból uniemożliwiał mi opiekę nad dziećmi - powiedziała Małgorzata Sawicka-Barcz, pacjentka.

U Małgorzaty zdiagnozowano niebezpiecznego, złośliwego guza pierwszego stopnia – glejaka.

- Nie wiadomo kogo i kiedy zaatakuje, nie jest do końca jasne, dlaczego u jednej osoby występują u innej nie - powiedział lekarz Jeremi Kościński, specjalista neurochirurg, Szpital Kliniczny im. H. Święcickiego w Poznaniu.

Poznański zespół dr. Jakuba Moskala współpracując z niemieckimi lekarzami podjął się leczenia nowatorską terapią przy użyciu specjalnej pasty zwanej nanożelem. Metoda ma uniemożliwić w przyszłości wznowę raka. W Polsce u pacjentów przed chemioterapią nigdy nie przeprowadzano takiego zabiegu, a na świecie, odnotowano tylko kilka przypadków.

 Metoda ta polega na wyścieleniu tego miejsca po usuniętym guzie specjalną pastą – nanożel. Ona posiada w swojej strukturze takie opiłki metalu, które pod wpływem odpowiedniej częstotliwości pola magnetycznego powodują wzbudzanie temperatury. Wysoka temp niszczy komórki nowotworowe, osłabia je i pozwala lepiej zadziałać chemioterapii i radioterapii
– powiedział dr Jakub Moskal, neurochirurg, Szpital Kliniczny im. H. Święcickiego w Poznaniu. 

Małgorzata jest już po operacji. Drugi etap leczenia przeszła w niemieckim ośrodku ze względu na dostępność specjalistycznego sprzętu. Niedawno wróciła do kraju.

- Odkąd jestem po operacji, nie czuje żadnych bóli głowy. Z dnia na dzień nabieram coraz więcej sił. Czuję się dobrze – powiedziała pacjentka.

Innowacyjna metoda leczenia glejaka

- Glejak już w chwili rozpoznania rozprzestrzenia się po mózgu. On nie lokalizuje się tylko w miejscu, które widzimy. On rozpościera się palczasto po mózgu i wnika w inne komórki. My to, co widzimy w badaniach, to jest nagromadzenie tego guza i to możemy usunąć. Ale w chwili rozpoznania te komórki są dookoła. Im wcześniejsze rozpoznanie, tym lepsze rokowania – wytłumaczył dr Jakub Moskal.

Po usunięciu takiego guza rokowanie jest ciężkie, bo po roku, dwóch nawraca pomimo chemioterapii i radioterapii. Zespół lekarzy z Poznania nawiązał współpracę z niemieckim ośrodkiem. Podjęto nową metodę walki z glejakiem.

- Na rewolucje nadal czkamy i staramy się ją znaleźć, ale koncepcja żelu jest obiecująca. Te komórki, które zostaną po resekcji, można zniszczyć, metoda jest prosta i stosowana od wielu lat w przypadku innych umiejscowień. Do tej pory był jednak problem, żeby rozgrzać te miejsca w mózgu, które są zainfekowane – wytłumaczył.

Leczenie przeprowadzane jest w kilku cyklach, jest ich 6 w ciągu 3 tygodni. Terapię tę wspiera się natomiast innymi terapiami. Działania te dają szansę na brak nawrotów.

glajak
Przełomowa metoda na walkę z glejakiem
Źródło: Dzień Dobry TVN

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości