Profilaktyka zdrowia

USG - proste badanie, które może uratować życie. Jakie choroby pomaga wykryć?

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:

Ultrasonografia jest badaniem obrazowym, dzięki któremu lekarz je wykonujący może ocenić budowę narządów wewnętrznych. - Możemy badać serce, gałkę oczną, tarczycę, piersi, stawy, brzuch, nerwy, płuca i kości - powiedział w naszym studiu doktor Piotr Sołtysiak. Jak przygotować się do badania? Czy są przeciwwskazania do wykonania USG?

Badanie usg można przeprowadzać okresowo i profilaktycznie, u pacjentów bez żadnych objawów chorobowych. Wykorzystywane jest również jako wstępna diagnostyka w przypadku wystąpienia symptomów rozwoju choroby. USG jest również jednym z podstawowych badań kobiet w ciąży podczas, którego lekarz ocenia rozwój płodu na każdym jego etapie.

Jak przygotować się do badania USG?

W zasadzie większość badań ultrasonograficznych nie wymaga przygotowania. Wyjątkiem są:

  • USG jamy brzusznej - w tym przypadku co najmniej 6 godzin przed badaniem nie można nic jeść, żuć gumy ani palić papierosów, dopuszcza się natomiast picie niegazowanej wody - niewielką ilość i małymi porcjami. Osoby, które mają skłonności do wzdęć, dzień przed badaniem powinny przyjmować medyczne środki odgazowujące;
  • USG układu moczowego - pacjent powinien stawić się na badanie z pełnym pęcherzem, dlatego co najmniej godzinę przed pojawieniem się w gabinecie należy wypić 1 do 1,5 litra niegazowanych płynów.

Czy są przeciwwskazania do wykonania USG?

Praktycznie nie ma. W tym momencie jest to technologia tak bezpieczna, nieinwazyjna i oczywiście bezbolesna, że nie ma stanów, w których ultrasonografii nie można by było wykonać

- powiedziała dr n. med. Piotr Sołtysiak, chirurg ogólny i ultrasonografista z certyfikatem PTU.

USG z kontrastem - w jakich przypadkach?

Jest kilka grup wskazań do zastosowania kontrastu w ultrasonografii - np. w przypadku potrzeby weryfikacji bądź monitorowania zmian ogniskowych/guzowatych w wątrobie lub nerkach, w diagnostyce układu moczowego i przewodu pokarmowego. Kontrast w usg uznawany jest za bezpieczniejszy niż w tomografii komputerowej i rezonansie magnetycznym. Najczęściej podawany jest dożylnie.

Dzięki podaniu kontrastu mogę nie widzieć tkanek, ale widzę sam jego przepływ

- powiedział dr Sołtysiak.

>>> Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości