USG dopochwowe w ciąży: co wykrywa?
Badanie USG dopochwowe pozwala przede wszystkim na ustalenie tego, czy pacjentka zaszła w ciążę. Pozwoli ono również lekarzowi określić właściwie wiek ciążowy i – co za tym idzie – określić przyszłą datę narodzin dziecka. Najdokładniej może zrobić to około 10. tygodnia ciąży.
Kiedy widać zarodek na USG dopochwowym?
Bardzo często zarodek widoczny jest już w 5. tygodniu ciąży, jednak trudno w takim momencie precyzyjnie określić jego cechy. Więcej lekarz ginekolog może powiedzieć na jego temat pomiędzy 6. a 8. tygodniem. To właśnie w tym okresie można zauważyć migający punkt na ekranie, który oznacza bijące serduszko maleństwa.
USG dopochwowe: w którym tygodniu wykryje ciążę?
Jeżeli zastanawiasz się nad tym, czy i kiedy USG dopochwowe wykryje ciążę , warto wykonać badanie najwcześniej około 6. tygodnia – wówczas będzie można już zaobserwować na ekranie trochę wyraźniejszy zarodek. Warto wiedzieć, że płeć dziecka można rozpoznać dopiero po 16. tygodniu ciąży , wtedy też widoczne na ekranie są jego narządy, a lekarz jest w stanie sprawdzić, czy prawidłowo się one rozwijają.
Jak wygląda USG dopochwowe?
Podczas wizyty u ginekologa lekarz standardowo prosi pacjentkę o rozebrania się od pasa w dół, a następnie o podejście do fotela i zajęcie pozycji leżącej, na plecach. Następnie na głowicę ultrasonograficzną ginekolog nakłada specjalną osłonkę oraz aplikuje żel, dzięki któremu łatwiej mu wsunąć urządzenie do pochwy. Sprzęt posiada podłużny kształt oraz średnicę około 2 cm. Urządzenie USG emituje ultradźwięki, dzięki którym na ekranie widoczne są narządy płciowe pacjentki.
USG dopochwowe: przygotowanie
Badanie należy przeprowadzić zgodnie ze wskazówkami lekarza ginekologa. W większości przypadków lekarze zalecają całkowite lub przynajmniej częściowe opróżnienie pęcherza. Przygotowanie się do USG nie wymaga wykonywania innych specjalistycznych badań, należy pamiętać jednak o dacie swojej ostatniej menstruacji, o którą ginekolog na pewno zapyta.
Jeżeli wcześniej było przeprowadzane badanie USG, warto mieć również przy sobie jego wyniki w trakcie wizyty. Badanie praktycznie jest bezbolesne , z reguły trwa ono około 20 minut. Można przeprowadzić USG dopochwowe również podczas miesiączki. Co więcej, przy podejrzeniu endometriozy badanie to jest bardzo wskazane, ponieważ na ekranie można wówczas precyzyjnie wychwycić zlokalizowane w jajnikach torbiele. W takiej sytuacji lekarz może zdecydować także o wykonaniu USG przez odbyt.
USG dopochwowe u dziewicy
Ze względu na obecność błony dziewiczej u kobiet, które jeszcze nie współżyły, nie praktykuje się raczej wykonywania badań USG przy pomocy sondy ultrasonograficznej . Alternatywą dla tego typu USG jest badanie przez odbyt oraz przez powłoki brzuszne.
USG dopochwowe w ciąży: do którego tygodnia
Jeśli chodzi o badania prenatalne, USG dopochwowe i brzuszne wykonuje się w różnych okresach ciąży. Do którego tygodnia ciąży robi się USG dopochwowe? Do 11. lub 12. tygodnia praktykuje się z reguły wykonywanie badań przez pochwę, później zaś – przez brzuch. Wtedy ginekolog aplikuje żel już na powierzchnię brzucha, po czym dotyka go przy pomocy głowicy. Jeśli chcesz, możesz poprosić lekarza o zarejestrowanie widoku z ekranu na płycie DVD – dzięki temu możesz upamiętnić „pierwsze kroki” swojego maleństwa.
USG dopochwowe: czy wykrywa raka jajnika?
Obecnie wykrycie nowotworu jajnika jest bardzo trudne i nie istnieją – póki co – żadne profilaktyczne badania, które bezpośrednio wykryłyby tę chorobę. USG dopochwowe może pomóc jednak ginekologom zaobserwować zmiany na jajnikach . W tym momencie nowotwór jajnika można wykryć jedynie, wykonując laparoskopię lub operację chirurgiczną, a następnie oddając materiał do badania histopatologicznego.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN