Profilaktyka zdrowia

  Dawcą szpiku może zostać każdy w wieku 18–55 lat, pod warunkiem, że jest zdrowy. Lista przeciwwskazań uniemożliwiających zostanie dawcą szpiku została opisana m.in. w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 12 marca 2010 roku. Przedstawiamy historie Kamila Golla, który był biorcą szpiku i Rafała Zemke - dwukrotnego dawcy szpiku.

  Sok z aronii znany jest z dobroczynnych właściwości dla zdrowia. Owoce, na bazie których powstaje napój, zawierają wiele witamin, a także przeciwutleniacze i minerały. Same w sobie charakteryzują się cierpkim i gorzkim smakiem, jednak doskonale nadają się do przetwarzania. Jak zrobić sok z aronii, by móc cieszyć się jego smakowymi i prozdrowotnymi walorami?

  Według brytyjskich badaczy z Uniwersytetu w Exeter, aby uzyskać najbardziej miarodajny pomiar ciśnienia tętniczego, należy mierzyć je na obu rękach, a następnie wziąć pod uwagę wyższą wartość pomiaru. W Dzień Dobry TVN o komentarz w tej sprawie poprosiliśmy lek. Jakuba Kosmę Rokickiego z Kliniki Kardiologii WUM.

  To, jacy jesteśmy i jak wyglądamy, w dużej mierze zależy od naszych genów. Połowę z nich dostajemy od każdego z rodziców. Czy zatem stanowimy mieszankę cech matki i ojca? Czy mamy coś, co jest tylko nasze? O tym rozmawialiśmy z prof. dr hab. Ewą Bartnik - genetykiem, profesor biologii, popularyzatorką nauki z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Uniwersytetu Warszawskiego.

  Silny ból głowy u pociechy to objaw, którego z pewnością nie zlekceważy żaden rozsądny rodzic. Mogłoby się wydawać, że lekarzy również powinna zaniepokoić taka dolegliwość u małego dziecka. Tymczasem nasze wyobrażenia bardzo często rozmijają się z rzeczywistości. Przekonał się o tym ojciec 9-letniego chłopca, który z takim problemem zgłosił się z synem do lekarza. Zamiast udzielić mu pomocy, kazano mu czekać na oddziale ratunkowym.

  Żółtaczka to choroba, którą bardzo często się bagatelizuje. Tymczasem wirusowe zapalenie wątroby, zwłaszcza typu B, może się okazać bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Właśnie dlatego warto wykonać szczepienie przeciw żółtaczce. O obowiązkowym szczepieniu przeciwko żółtaczce typu B musi pamiętać każdy, natomiast osoby narażone na zakażenie żółtaczką pokarmową powinny także rozważyć szczepienie przeciwko wirusowi typu A.

  Dieta wegetariańska uchodzi za zdrowszą. Prawidłowo stosowana pozwala uniknąć wielu chorób cywilizacyjnych. Jednak najnowsze badania pokazują, że bezmięsne menu sprzyja złamaniom szyjki kości udowej. Naukowcy są zdania, że kobiety, które nie jedzą mięsa są o 33 proc. bardziej narażone na takie złamanie. Dlaczego?