USG narządów rodnych. Co wykrywa? O badaniach kobiet i mężczyzn

Badanie USG
pangoasis / Getty Images
Źródło: iStockphoto
USG narządów rodnych to jedno z elementarnych badań podczas wizyty u ginekologa. Jeśli oczekujesz dziecka, umożliwi Ci ono zobaczenie maluszka, a także wykrycie rozmaitych nieprawidłowości na wczesnym etapie ciąży. Warto jednak pamiętać, że USG narządów rodnych wykonuje się nie tylko u kobiet, ale i u mężczyzn, a w obu przypadkach pozwoli ono wychwycić różnego rodzaju zmiany w poszczególnych elementach układu rozrodczego.

Badania ultrasonograficzne to standardowy element w praktyce ginekologicznej , warto przeprowadzić je zaraz po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu ciążowego. Dzięki niemu można stwierdzić m.in., czy pacjentka jest w ciąży i czy jest to ciąża wewnątrzmaciczna.

USG narządów rodnych – co wykrywa w trakcie ciąży?

Na początku wykonuje się USG przezpochwowe, a na dalszych etapach - przez powłoki brzuszne. W USG narządów rodnych lekarz sprawdza przede wszystkim:

· czy ciąża jest wewnątrzmaciczna,

· jakie są parametry zarodka,

· jakie jest umiejscowienie łożyska,

· czy są dobre przepływy w łożysku i pępowinie,

· jak wyglądają narządy rodne kobiety.

Jeszcze do niedawna możliwe było jedynie wykonanie badania USG w technice 2D. Warto jednak wiedzieć, że w tym momencie coraz częściej przeprowadzane są badania USG 3D , które u matek w ciąży dużo lepiej diagnozują różne choroby, cechy i zaburzenia dziecka, np:

· rozszczep kręgosłupa,

· rozszczep wargi i podniebienia,

· zespół Downa,

· zniekształcenia stóp i dłoni,

· nieprawidłowe rysy twarzy.

Technologia 3D ułatwia wykrycie rozmaitych wad we wczesnym etapie, co umożliwia natychmiastową reakcję lekarza. W diagnostyce niepłodności lekarze także wykorzystują USG narządów rodnych poprzez wykrywanie nieprawidłowości w wielkości pęcherzyka.

USG w wykrywaniu nowotworów

USG narządu rodnego daje możliwość wykrycia wielu nieprawidłowości, mogących sugerować zmiany nowotworowe w obrębie narządu rodnego. W USG można wstępnie odróżnić łagodną torbiel od innego typu nowotworu. USG pozwala też np. na określenie grubości endometrium, co może skłonić do dalszej diagnostyki w celu wykluczenia raka endometrium. W przypadku podejrzenia choroby, należy dodatkowo wykonać biopsję jajnika, jak również łyżeczkowanie jamy macicy, aby pobrać materiał do badania histopatologicznego. Wykonanie tego badania pozwala na rozpoznanie nowotworu.

USG a zaburzenia miesiączkowania

USG transwaginalne wykorzystywane jest jako narzędzie przy szukaniu przyczyny zaburzeń menstruacyjnych , ponieważ obrazuje budowę jajnika oraz wszelkie zmiany jego parametrów. Dzięki badaniu można wykryć takie zaburzenia i choroby, jak:

· zespół policystycznych jajników,

· niewydolność jajników (diagnozuje się ją również po wykonaniu badań hormonalnych)

· guzy nowotworów.

Można, co prawda, wykonać badanie USG narządów rodnych podczas miesiączki, jednak – aby wyniki były miarodajne – warto przeprowadzić je w innym momencie cyklu. Jeśli jednak zdecydujemy się na USG podczas menstruacji, bardzo możliwe, że lekarz – po otrzymaniu wyników – zleci powtórnie wykonanie tego samego badania, co oznacza, że trzeba poświęcić na nie więcej swojego czasu. Jeśli jednak zauważasz u siebie pewne objawy, które bardzo Cię niepokoją, należy – bez względu na moment cyklu – jak najszybciej skontaktować się z lekarzem ginekologiem.

USG męskie

USG jąder przeprowadza się w diagnostyce chorób jąder oraz najądrzy . Tak jak w przypadku USG przeprowadzanego u kobiet, jest to badanie bezbolesne, wykonuje je u mężczyzn lekarz urolog, trwa około kilkunastu minut. Co więcej, nie emituje ono promieniowania RTG, co oznacza, że nie stanowi żadnego zagrożenia dla plemników.

W większości sytuacji wskazaniem do badań jest ból moszny, zmiany w sprężystości jąder oraz niepokojące objawy przy najądrzach. Dzięki USG możliwe do wykrycia są:

· torbiele oraz guzy jądra,

· wodniaki jądra,

· skręt i przyczepka jądra,

· żylaki powrózka nasiennego,

· zmiany nowotworowe,

· niezstąpienia jądra do worka mosznowego.

Badanie wykonuje się także w przypadku urazów mechanicznych jąder. Przeciwwskazaniem do jego przeprowadzenia może być bardzo duży ból występujący w tych okolicach, a także stany zapalne oraz rozległe rany. USG przeprowadza się u mężczyzn praktycznie w każdym wieku , a jego wyniki otrzymuje się zaraz po badaniu, w formie opisu. Nie wymaga ono żadnych wcześniejszych przygotowań, podczas wywiadu lekarskiego warto jednak powiedzieć o wszelkich istotnych przebytych wcześniej chorobach.

A: Natalia Suchocka Z: lek. Agnieszka Widera

Zobacz film: USG w ciąży - jak szukać specjalisty? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

podziel się:

Pozostałe wiadomości