Dlaczego kurczymy się na starość?
Z wiekiem możemy się "skurczyć" nawet o 8 centymetrów. Co ciekawe, bardziej tracą na tym panie. - Nasze kurczenie wynika z następujących powodów. Po pierwsze tracimy mięśnie, z wiekiem nasze mięśnie zanikają. Mniej ich używamy, im mniej ich używamy, tym bardziej zanikają. Drugi powód, dla którego tracimy wzrost to krążki międzykręgowe - one się spłaszczają z wiekiem, przestają być sztywne, przestają być twarde, zaczynają być miękkie - tłumaczył w Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki, dziennikarz. Nie bez znaczenia są również osteoporoza i fakt, że w wyniki tej choroby stajemy się bardziej podatni na złamania, do większość z nas - z wiekiem zaczyna się coraz bardziej garbić.
Warto dodać, że "utrata" wzrostu, która na przestrzeni lat postępuje bardzo szybko, powinna być powodem do niepokoju. - Takie osoby są częściej podatne na złamania, takie osoby się przewracają - tłumaczył nasz rozmówca.
Czy można powstrzymać kurczenie się?
Jedynym sposobem na spowolnienie tego procesu jest aktywność fizyczna. - Zadzwoniłem specjalnie do lekarki, do specjalistki geriatry, czyli lekarki, która zajmuje się właśnie problemami starości, problemami organizmu w tym wieku i ona mi powiedziała, że niestety nie ma innego lekarstwa na to kurczenie się, na te problemy z ruchomością niż uprawianie sportu, niż gimnastyka - dodał.
Choć zacząć ćwiczyć można w każdym wieku, to najwięcej zyskają osoby, które zaczną to robić odpowiednio wcześniej. - 20, 30 lat wcześniej, czyli jakbyśmy zaczęli to robić, mając 30., 40., 50., to wtedy dostaniemy te nagrodę w wieku lat 70., 80. Skurczymy się mniej, będziemy bardziej odporni na złamania. Warto też pamiętać o diecie. My często mamy niedobór witaminy D, [...], powinniśmy dbać o witaminę D, [...], witamina D sprawia, że wapń się nam przyswaja - wyjaśnił Marcin Sawicki.
Dziennikarz przyniósł ze sobą specjalny kombinezon. Po jego założeniu można na własnej skórze poczuć, z jakimi ograniczeniami ruchowymi zmagają się osoby starsze. Jak w takim stroju czuł się Maciej Dowbor? - Nie mogę się schylić, bo mi tak ciężko - narzekał nasz prowadzący.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Skąd się bierze nieświeży oddech po przebudzeniu? "To jest normalne"
- Szósty zmysł istnieje? To coś innego, niż sądziliśmy. "Naukowo udowodnione"
- Czym jest choroba afektywna sezonowa? Sprawdź, jakie są objawy. "Potrzebna będzie wizyta u specjalisty"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN