Wystarczy uderzenie, by mięśnie tej dziewczynki zmieniły się w kości

Lexi Robins cierpi na rzadką chorobę
Rzadka choroba odbiera życia dziecka  
Źródło: Marc Romanelli/GettyImages
Pierwsze kroki dziecka to wielkie wydarzenie dla rodziców.  Dla tej rodziny oznacza to jednak ogromny stres i niebezpieczeństwo. Mała Lexi Robins cierpi bowiem na rzadką chorobę. Nawet najmniejszy upadek może nieodwracalnie zamienić mięśnie dziewczynki w kości.

Rzadka choroba odbiera życie dziecka  

Już niebawem roczna Lexi Robins postawi swoje pierwsze kroki. Mama dziewczynki drzy jednak na samą myśl o tym, ponieważ jej córka cierpi na rzadką chorobę genetyczną, w której każde uderzenie może doprowadzić do przerażającego procesu. Ciało Lexi zaczyna przekształcać własną miękką tkankę, taką jak mięśnie, w twardą kość, tworząc ostatecznie drugi szkielet. Fibrodysplazja (FOP), czyli postępujące kostniejące zapalenie mięśni powoduje wzrost sieci kostnej w całym ciele, stopniowo paraliżując chorego, staw po stawie. Co więcej, na to schorzenie nie ma także leków. Pacjenci bardzo często już w młodym wieku poruszają się na wózku inwalidzkim, a także mają trudności z jedzeniem i piciem. U około jednej trzeciej z nich dochodzi też do częściowej lub całkowitej utraty słuchu. Większość osób z FOP umiera przedwcześnie.

Chore dzieci

Źródło: Dzień Dobry TVN
Operacja serca w łonie matki
Operacja serca w łonie matki
Badanie USG u dzieci
Badanie USG u dzieci
Dzięki polskim lekarzom zrobił swój pierwszy krok
Dzięki polskim lekarzom zrobił swój pierwszy krok
Polski lekarz od lat pomaga w Rwandzie
Polski lekarz od lat pomaga w Rwandzie
Omikron u dzieci
Omikron u dzieci
Uwaga! TVN: "Choroba pojawiła się z dnia na dzień". WOŚP gra na rzecz okulistyki dziecięcej
Uwaga! TVN: "Choroba pojawiła się z dnia na dzień". WOŚP gra na rzecz okulistyki dziecięcej
Siła dobrych ludzi
Siła dobrych ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce

- W przypadku FOP każdy upadek lub guz może stymulować wadliwe receptory ACVR1, uruchamiając produkcję kości w obszarach tkanki miękkiej, takich jak mięśnie i więzadła – mówi serwisowi MailOnline prof. Richard Keen, konsultant ds. metabolicznych chorób kości w Royal National Orthopaedic Hospital. - Usunięcie chirurgiczne nie wchodzi w grę, ponieważ spowodowałoby to więcej urazów, a w rezultacie większy wzrost kości – tłumaczy. Co więcej, każdego rodzaju urazy - operacja, leczenie dentystyczne, czy nawet zastrzyki domięśniowe mogą wywołać kolejną reakcję chorobową.

Wczesna diagnoza choroby

Pierwsze niepokojące symptomy mama Lexi zauważyła, gdy ta miała pięć miesięcy. Choć po porodzie wszystkie badania córki były w normie, dziewczynka nie rozwijała się w taki sam sposób jak jej starszy brat. Rodzicielka zgłosiła się więc do lekarza.

- Jej duże palce u nóg były zgięte do wewnątrz i dziwnie nimi ruszała. Początkowo pediatra uznał, że po prostu urodziła się z haluksami, ale dalsze badania obrazowe wykazały, że nie miała kostek w dużych palcach u nóg i kciukach
 – powiedziała kobieta.

Po wielu badaniach i diagnozach rodzice dowiedzieli się, że ich córka może nigdy nie stanąć na nóżkach. Zdeterminowana Alex szukała dalej. Tak trafiła na syndrom FOP. Choć modliła się, by nie było to prawdą, czuła, że właśnie ta diagnoza potwierdzi się u córeczki. - To było przerażające. Nie mogłam przestać płakać – mówi Alex. - Byłam załamana, wiedząc, że Lexi zostanie sparaliżowana we własnym ciele – dodaje.

Ochrona córeczki

Dorastanie małej Lexi staje się niebezpieczne. Rodzice muszą mieć oczy dookoła głowy, by wciąż pilnować córki. Z tego powodu mama wpadła na pomysł, aby wraz z mężem pokryć każdy narożnik miękką gąbką. Rodzina planuje także wybudować dom pod specjalne potrzeby dziewczynki.

-  Planowaliśmy się tutaj zestarzeć, ale o wiele ważniejsze jest zapewnienie Lexi bezpieczeństwa – mówi Alex.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

MailOnline

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Marc Romanelli/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości