Zdrowie

Niezwykłe narodziny. Na świat przyszło dziecko z "syrenim ogonem"

Zdrowie

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
poradnikzdrowie.pl
Rączka noworodka, na niej szpitalna opaska.

W Indiach urodziło się niezwykłe dziecko. Maluch najprawdopodobniej cierpi na rzadką chorobę genetyczną, określaną mianem syndromu syreny. W miejscu nóg ma strukturę przypominającą róg lub syreni ogon. Choć stan noworodka określono jako stabilny, pozostaje on pod obserwacją lekarzy.

Dziecko z "syrenim ogonem" zamiast nóg

Pozbawiony nóg maluch przyszedł na świat w Manpura Primary Health Center, w dystrykcie Shivpuri w środkowych Indiach. Po porodzie ważył mniej niż kilogram i niemal natychmiast został przeniesiony na oddział intensywnej terapii w szpitalu okręgowym w Shivpuri. Stan malucha jest stabilny, jednak lekarze postanowili pozostawić go na obserwacji.

Chore dzieci

Operacja serca w łonie matki
Operacja serca w łonie matkiDzień Dobry TVN
wideo 2/8

W miejscu kończyn noworodek ma strukturę przypominającą róg lub syreni ogon. Medycy przypuszczają, że to pokłosie wyjątkowo rzadkiej choroby genetycznej. Syrenomelia (inaczej syndrom syreny), stwierdzana jest u 1:100 000 dzieci. Najczęściej rozpoznaje się ją u chłopców.

Syrenomelia - co to za choroba?

Dzieci dotknięte syrenomelią przychodzą na świat z częściowo zrośniętymi nogami lub całkowicie stopioną dolną częścią ciała. Choroba bardzo często niesie za sobą inne wady rozwojowe, co przekłada się na wysoką śmiertelność cierpiących na nią maluchów.

Syndrom syreny może łączyć się z deformacją miednicy, niewykształceniem nerek i pęcherza moczowego, niedorozwojem przewodu pokarmowego, wadami serca, zrośnięciem odbytu oraz kloaką, czyli wspólnym ujściem układów rozrodczego, moczowego i pokarmowego. U niektórych małych pacjentów dochodzi też do rozszczepienia kręgosłupa.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło: poradnikzdrowie.pl

Źródło zdjęcia głównego: Vladimir Nenov/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości