Domowe sposoby

Intensywne zapachy, rośliny doniczkowe, atrapy gniazda, czyli wszystko to, co odstrasza osy

Domowe sposoby

Aktualizacja:

Osy, pszczoły i szerszenie bardzo chętnie bytują na balkonie, działce, plaży, w domu i ogrodzie. Należy odganiać je w sposób ostrożny, ponieważ sprowokowane owady mogą z łatwością zaatakować. Co skutecznie odstrasza osy?

Użądlenie os jest nie tylko nieprzyjemne, lecz także niebezpieczne. Może bowiem wywołać wstrząs anafilaktyczny, który zagraża życiu. Istnieje wiele domowych metod, które skutecznie zniechęcą osy do odwiedzania gospodarstwa domowego. Świetnym środkiem na osy są intensywne zapachy, niektóre gatunki roślin czy imitacje gniazd. Niemniej jednak w przypadku pojawienia się w domu lub ogrodzie gniazda os, najlepszym rozwiązaniem jest zadzwonienie po straż, która pomoże usunąć niebezpieczne znalezisko.

Więcej:

Zapachy, czyli to, co skutecznie odstrasza osy

Niektóre zapachy są świetnym odstraszaczem os. Owady nie lubią zwłaszcza zapachu olejku goździkowego i octu. Równie dobrym środkiem na osy są zapach cytryny, bazylii, mięty, majeranku, tymianku, piołunu, eukaliptusa, czosnku, olejku z drzewa herbacianego. Jednym z popularnych domowych sposobów na osy jest przemycie mebli ogrodowych wodą z dodatkiem jednego ze wspomnianych olejków lub zawieszenie w oknie albo ogrodzie świeżej cytryny naszpikowanej goździkami. Tym, co skutecznie odstrasza osy, jest także zapach palonej kawy. Aby zniechęcić osy do odwiedzenia ogrodu, należy wysypać na naczynie żaroodporne kilka łyżek kawy sypanej i podpalić ją. Kolejnym dobrym odstraszaczem os jest woda amoniakalna. Nasączone octem, zapachem cytrynowym lub właśnie wodą amoniakalną chusteczki można rozwiesić w kilku miejscach w domu lub ogrodzie. Tymi samymi środkami warto spryskać miejsce, co do którego istnieje podejrzenie, że osy zaczynają tam budować gniazdo.

Rośliny jako świetny środek na osy

Czego nie lubią osy? Wszelkiego rodzaju intensywnych zapachów, o czym zostało już wspomniane. Jednak zamiast kupowania lub przygotowywania olejków z nielubianych przez osy ziół, można od razu nabyć żywe rośliny. Bukiety z lawendy, a także mięta, majeranek, tymianek, piołun, wrotycz, niektóre gatunki pelargonii, macierzanka cytrynowa, melisa cytrynowa, bratki to coś, co skutecznie odstrasza osy i szerszenie.

Zobacz także: Ugryzienie pająka domowego – czy jest groźne i co robić?

Jak odstraszyć osy? Imitacja gniazda

Konkurencja to coś, czego boją się osy. Owady nie naruszą terytorium należącego do innych przedstawicieli gatunku. Dlatego na drzewie, tarasie, w altanie, na podwórku warto zawiesić imitację gniazda. Można ją wykonać z jasnobrązowej torebki papierowej wypełnionej papierem. Osy z pewnością będą się trzymały daleko od miejsca zasiedlonego przez inne osobniki.

Sposób na osy – czego warto unikać?

Zgodnie z maksymą, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dobrym sposobem na osy jest przygotowanie odpowiedniego ubioru i unikanie zachęcających owady zapachów. Osy przyciąga przede wszystkim to, co słodkie – wszelkiego rodzaju napoje, ciastka, owoce. Owady uwielbiają słodkie zapachy, zarówno ciast, jak i kwiatowych perfum. Jest to dla nich na tyle nęcące, że nawet woń czosnku może okazać się nieskutecznym odstraszaczem. Dlatego warto podczas okresu letniego zrezygnować z używania słodkich perfum. Należy także zaznaczyć, że bardzo wiele zależy od pory roku. Wiosną bowiem osy bardziej zachęci woń mięsa, natomiast latem i jesienią – wspomniane słodycze. Owady wabi także zapach świeżo otwartej farby, wosku, lakieru do mebli oraz odpadów. Dlatego należy jak najczęściej opróżniać kosze na śmieci. Na niekorzyść działa fakt, że osy są w stanie zapamiętać miejsce, w którym zdążyły znaleźć coś dla siebie, i lubią do niego wracać. Kolejną rzeczą przyciągającą osy są ubrania w konkretnych kolorach. Owady przyciągają zwłaszcza barwy jaskrawe (żółte, pomarańczowe) oraz jasne. Z tego względu na spacer lub podczas pobytu w ogrodzie dobrze jest wybierać stroje w odcieniach szarości, beżu, bieli i zieleni. Warto także wiedzieć, że osy mogą się zaplątać w ubraniach luźnych i swobodnych, dlatego na spacer lepiej jest wybrać stroje dopasowane do sylwetki.

Jak się pozbyć os z pokoju?

Jeśli już zdarzy się, że osa wleci do pomieszczenia, należy wiedzieć, jak można bezpiecznie ją wypuścić na zewnątrz. Jak zatem pozbyć się os z pokoju? Nie wolno z pewnością wpadać w panikę. W pierwszej kolejności trzeba przygotować szklankę i kartkę papieru. Kiedy owad usiądzie na ścianie lub innej twardej powierzchni, należy przykryć go szklanką, a od dołu wsunąć kartkę. Upolowaną w ten sposób osę można z łatwością wypuścić przez okno. Kiedy natomiast osa wleci za firankę, należy ją delikatnie spryskać letnią wodą. Owad mający mokre skrzydełka nie będzie zainteresowany atakiem. Kolejnym krokiem jest zastosowanie omówionej wyżej metody z kartą papieru i szklanką. Pozbawianie owada życia to ostatnie, co należy w tej sytuacji zrobić. Osy odgrywają bowiem bardzo istotną rolę w przyrodzie. Biorą udział w zapylaniu kwiatów i zabijają szkodniki – żywią się m.in. mszycami, gąsienicami, mączlikami.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: EyeEm

Pozostałe wiadomości