Z tego artykułu dowiesz się:
- czy imbir odchudza - jakie właściwości ma napój imbirowy,
- skuteczność napoju imbirowego,
- czy napój imbirowy na odchudzenie można pić codziennie,
- napój imbirowy na odchudzenie - przepis,
- przeciwskazania do picia napoju imbirowego.
Porady dietetyków
Czy imbir odchudza - jakie właściwości ma napój imbirowy
Imbir należy do tej samej rodziny co kardamon i kurkuma. Korzenie imbiru zawierają szereg witamin: witaminę C, B1 i B2, witaminę E, A i K, kwas foliowy, a także składniki mineralne takie jak wapń, fosfor, żelazo i potas. Imbir jest cennym źródłem olejków eterycznych i żywic takich jak: gingerol i zinferon, które wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe. To właśnie gingerol jest najbardziej znanym bioaktywnym składnikiem imbiru który przyczynia się do spalania tkanki tłuszczowej.
Prestiżowy „Journal of the Science and Food of Agriculture" w 2014 roku opublikował wyniki badań, które wykazały, że u szczurów z nadwagą, po miesięcznej kuracji polegającej na podawaniu im gingerolu zawartego w imbirze, poziom tkanki tłuszczowej znacznie się zmniejszył. Według tych samych badań, gingerol ma wpływ na unormowanie we krwi poziomu cukru oraz leptyny - hormonu odpowiedzialnego za odczuwanie sytości po posiłku.
Imbir jest naturalnym termogenikiem, który przyśpiesza metabolizm, zwiększając temperaturę ciała. Organizm potrzebuje energii, aby wytworzyć ciepło, pobiera ją z tkanek tłuszczowych, dlatego uznano, że napój imbirowy ma działanie odchudzające. Badania potwierdziły także, że hamuje apetyt, redukuje ilość złogów w jelitach oraz, że może pomagać w kontrolowaniu poziomu glukozy u osób z cukrzycą typu II.
Skuteczność napoju imbirowego
Dzięki odchudzającym właściwościom imbiru picie napoju z jego dodatkiem, stało się bardzo popularne wśród osób walczących z nadwagą.
Skuteczność napoju imbirowego zauważalna jest już po dwóch tygodniach regularnego stosowania. Należy jednak pamiętać, że jest to tylko dodatek wspomagający proces odchudzania. Zdrowa dieta i aktywność fizyczna są jedynymi skutecznymi sposobami na walkę z nadwagą.
Czy napój imbirowy można pić codziennie
Jeśli zależy nam na szybkiej utracie kilogramów, codzienne picie napoju imbirowego jest wręcz wskazane. Ze względu na fakt, iż imbir pobudza układ trawienny do pracy, najlepszą porą na jego przygotowanie jest poranek. Picie napoju imbirowego na noc, nie jest dobrym pomysłem, ponieważ to właśnie wtedy nasz układ trawienny powinien odpoczywać i regenerować się.
Napój imbirowy - przepis krok po kroku
Sposobów na przygotowanie napoju imbirowego jest wiele. Można go pić w formie wody z dodatkiem cytryny, rozgrzewającej herbaty z dodatkiem cynamonu i miodu, czy naparów z dodatkiem ziół. Najmniej czasochłonne będzie przygotowanie wody z imbirem i cytryną i wypicie jej rano.
Przepis jest bardzo prosty, do jego przygotowania potrzebujesz:
- 1 l wody,
- cytrynę,
- niewielki kawałek korzenia rośliny (3–4 cm).
Obierz imbir i pokrój go w cienkie plasterki lub zetrzyj na tarce, a następnie dodaj do przegotowanej i ostudzonej wody z dodatkiem soku z cytryny. Napój wypij najlepiej na około 30 minut przed pierwszym posiłkiem. Napój imbirowy na czczo przyspieszy twój metabolizm i doda ci energii do działania o poranku.
Przeciwskazania do picia napoju imbirowego
Picie napoju imbirowego na czczo nie jest zalecane osobom, które cierpią na choroby żołądka lub dwunastnicy oraz z chorobą wrzodową. W tych przypadkach należy skonsultować przyjmowanie napoju z imbirem z lekarzem, ponieważ może nasilać dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, szczególnie spożywany na pusty żołądek może być zwyczajnie szkodliwy.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czym zastąpić kawę? "Sok z pietruszki w połączeniu z imbirem daje niezłego kopa"
- Rozgrzewające dania z imbirem według przepisów Davida Gaboriauda
- Rozgrzewająca herbata z imbirem - niezawodny sposób na przeziębienie i inne dolegliwości
Autor: Patrycja Sibilska
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images