Zdrowie

Cechy osobowości cholerycznej. Jak postępować z cholerykiem w pracy i w związku?

Zdrowie

Autor:
Adrian
Adamczyk
Zdenerwowany mężczyzna patrzy na komputer

Kto to jest choleryk? Cechy charakterystyczne dla tego typu osobowości to impulsywność, skłonność do dominacji i wybuchowość. Choleryk bardzo mocno i intensywnie przeżywa emocje – zarówno te negatywne, jak i pozytywne. Choleryk w związku może być więc niezwykle oddanym partnerem, z którym trudno będzie się nudzić, ale jednocześnie każda, nawet błaha rzecz może wytrącić go z równowagi. Jak żyć z cholerykiem?

Życie z cholerykiem często bywa trudne, zarówno jeśli chodzi o relacje prywatne, jak i życie zawodowe. Cechy choleryka, takie jak niecierpliwość, skłonność do agresji i brak wyrozumiałości, sprawiają, że trudno zbudować z nim stabilną relację. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy jego partnerką zostaje choleryczka. Istnieją jednak sposoby, aby związek z cholerykiem był dla nas bardziej satysfakcjonujący. Również na gruncie zawodowym da się wykorzystać cechy choleryka, jeśli tylko będzie on wykonywał dopasowaną do swojego charakteru pracę. Radzimy, jak wytrzymać z cholerykiem i jak się z nim najlepiej komunikować.

Cechy osobowości choleryka

Kim jest choleryk? To jeden z czterech typów osobowości opisanych w V w. p.n.e. przez greckiego lekarza Hipokratesa. Zdaniem Hipokratesa płynem dominującym w ciele choleryka jest żółć (gr. chole), stąd jego skłonność do agresji i wybuchowy temperament. Współczesna nauka nie potwierdza wprawdzie związku ludzkiego temperamentu z ilością poszczególnych płynów w organizmie, ale podział na cztery dominujące typy osobowości wciąż funkcjonuje w psychologii.

Dominujące cechy choleryka to wysoka pobudliwość i bardzo silne przeżywanie emocji – zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Choleryk jest aktywny, władczy i zdecydowany. Jego osobowość ma zalety i wady – jest bowiem urodzonym przywódcą, umie szybko podejmować decyzje, jest aktywny, lojalny i zdecydowany. Z drugiej strony bardzo łatwo wyprowadzić go z równowagi – choleryk łatwo wpada w gniew i reaguje agresją, jeśli sprawy nie idą po jego myśli. Choleryk dość szybko zapomina o złych emocjach i przechodzi do kolejnego zadania, co może być trudne do zaakceptowania przez jego otoczenie.

Związek z cholerykiem – jak się z nim komunikować?

Gdy wiemy już, kto to choleryk i jakie ma cechy charakteru, możemy wyobrazić sobie, że związek z nim nie jest łatwy. Wbrew pozorom charakter choleryka w związku ma jednak wiele zalet. Choleryk to zaradny, odpowiedzialny partner, który umie zadbać o rodzinę i wziąć za nią odpowiedzialność – umie działać szybko i rozwiązywać problemy. Choleryk lubi być aktywny i podejmować ryzyko – w związku z nim nie sposób się nudzić.

Problemy pojawiają się wtedy, gdy coś idzie nie po jego myśli. Choleryk staje się wtedy wybuchowy i wyżywa się na najbliższych. Jak rozmawiać z cholerykiem? Przede wszystkim nie należy bardzo przywiązywać się do tego, co choleryk mówi w gniewie, często bowiem działa pod wpływem impulsu i żałuje później swoich słów. Warto jednak jasno wyznaczyć granice dla jego zachowań.

Jak żyć z mężem cholerykiem? Na początku związku często wydaje się nam, że możemy zmienić drugą osobę, nie jest to jednak prawdą. Pozostając w bliskiej relacji z cholerykiem, nie należy brać na siebie odpowiedzialności za wybuchy jego gniewu. Choleryk ma bardzo silną osobowość i lubi przewodzić relacji. Dla higieny psychicznej warto więc znaleźć sobie strefę, która będzie przeznaczona tylko dla nas – własne hobby, basen, kino, spotkania z przyjaciółką. Pozwoli nam to zdystansować się od dominującej osobowości partnera i napadów jego agresji.

Jeśli jednak związek z cholerykiem jest dla nas powodem cierpienia lub zauważamy, że potrzeby partnera zaczynają w nim dominować, warto zdecydować się na terapię. Leczenie choleryka pomoże mu zapanować nad trudnymi emocjami i wziąć za nie odpowiedzialność.

Choleryk w pracy – idealne zawody dla choleryka

Cechy choleryka, takie jak władczość, potrzeba dominacji i ciągła chęć podejmowania nowych wyzwań, sprawiają, że jest on urodzonym przywódcą. Choleryk działa zadaniowo, jest skupiony na celu bardziej niż na dobrych relacjach z innymi pracownikami.

Choleryk może być oddanym i bardzo wydajnym pracownikiem, ten typ osobowości ma wręcz skłonności do pracoholizmu. Kluczowe jest jednak świadome wykorzystanie jego potencjału i dobór odpowiedniego stanowiska. Praca dla choleryka powinna być dynamiczna, denerwuje go bowiem czekanie i powtarzalność, jest niecierpliwy. Choleryk bardzo dobrze sprawdzi się jako przywódca grupy, może więc być szefem, menedżerem bądź liderem. Odpowiednim stanowiskiem będzie dla niego również negocjator – dzięki silnej osobowości i charyzmie będzie w tym zawodzie bardzo efektywny.

Cechy choleryka sprawiają, że nie będzie on wydajnym pracownikiem, jeżeli jego zajęcia będą monotonne i powtarzalne. Współpraca z klientami i ich bezpośrednia obsługa również będą dla niego wyzwaniem – jego władczy charakter może onieśmielać, a wybuchowy temperament odstraszać potencjalnych klientów.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jacy mężczyźni kręcą Jennifer Aniston?

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Anchiy/Getty Images

Pozostałe wiadomości