Jedzenie typu „junk-food” uzależnia tak samo jak narkotyki – twierdzą amerykańscy naukowcy z „Nature Neuroscience”. Uczeni swoje wnioski oparli o badania przeprowadzone na szczurach. Czy to oznacza, że ludzie borykający się z nadwagą, którzy często odwiedzają bary szybkiej obsługi – nie są winni swojej tuszy?
Czy sesja zdjęciowa dla kobiecego magazynu może być dobrą formą terapii? Psychoterapię za pomocą fotografiki zapoczątkowała nowojorska fotograficzka Ellen Fisher Turk. Jej praca skoncentrowała się wówczas wokół ofiar przemocy, choroby nowotworowej, utraty dziecka. Kobiety obawiają się, że aparat fotograficzny uchwyci i uwieczni, wszystkie te cechy ich cielesności, które, na co dzień starają się ukryć. Pozowanie nago odkrywa kobietę, umożliwia zmierzyć jej się z samą sobą. Bardzo często zdjęcia ukazują tą część kobiecości, której fotografowane kobiety wcześniej w sobie nie dostrzegały.
Kobieta po czterdziestym roku życia powinna w sposób szczególny dbać o swoją dietę. W diecie nie powinno zabraknąć roślin strączkowych - szczególnie soczewicy i soi. Te warzywa bardzo dobrze wpływają na właściwy poziom hormonów - radzi dietetyk Magdalena Jarzynka.
Marek Nowicki, opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN, jak zadbać o to, by klimatyzacja nie wpływała niekorzystnie na nasze zdrowie.
Nie wolno odchudzać się w czasie ciąży, ale można za to zrobić wiele, by bardzo nie utyć w czasie ciąży i po porodzie szybko wrócić do formy. Jak to zrobić Na ten temat porozmawialiśmy z ginekologiem położnikiem Romualdem Dębskim oraz mamami: Niną Tyrką i Marianną Tomaszko.
Jarosław Warzecha po studiach pedagogicznych trafił do szkoły w Rudołtowicach, gdzie bardzo zaangażował się w pracę z rodzicami niepełnosprawnych dzieci. Zofia Piotrowska opiekuje się 17-letnim niepełnosprawnym synem. Oboje byli gośćmi Anny Maruszeczko i "Zielonych drzwi".
Palenie papierosów sprawia, że skóra staje się poszarzała i gorzej ukrwiona, przez co trudniej goi się po zabiegach upiększających. Alkohol powoduje zmiany naczyniowe, zaczerwienienie twarzy i trądzik różowaty. A jak wpływa na nas kawa i herbata? O tym dr Ewa Chlebus, dermatolog z Kliniki Nova Derm.
"Od września 2008 roku mam bardzo częste anginy. Tydzień temu wyleczyłam kolejną anginę, a teraz znowu pojawiają się jej objawy w gardle. Przy każdej anginie lekarze zapisują mi antybiotyki. Nie mogę więc wzmocnić odporności. Jeden z lekarzy nakazał mi wycięcie migdałków. Czy to nie spowoduje chorób np. oskrzeli?" - pyta naszego eksperta 25-letnia Ania. Co na to dr Piotr Gryglas?
Głosy, które twierdzą, że mleko jest szkodliwe dla człowieka pojawiają się z powodów ekonomicznych i oszczędnościowych. Białka roślinne są dziesięciokrotnie tańsze niż produkty mleczne. Nasz mózg - gatunku homo sapiens - powstał w zasadzie dzięki temu, że nasi przodkowie jedli ryby, mięso i oczywiście pili mleko. Nie ma zdrowszego produktu niż mleko - mówi prof. dr hab. Grażyna Cichosz z Katedry Mleczarstwa i Zarządzania Jakością Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Różni terapeuci wykorzystują w pracy masaż oddechem, ponieważ jest on doskonalą metodą terapeutyczną. Stosowany jest między innymi w leczeniu zaburzeń nerwicowych, bezsenności i depresji. Spokojny oddech powoduje rozluźnienie mięśni, spadek ciśnienia, a także spowolnienie pracy serca, co prowadzi do poczucia wewnętrznego spokoju, regeneracji ciała i umysłu.
"Za dwa miesiące idę do szpitala na zabieg ortopedyczny. Będą mi wycinać zbędną chrząstkę. Słyszałam, że muszę zaszczepić się przed operacją na żółtaczkę, tzw. szpitalną. Gdzie mogę się zaczepić? Czy to jest drogie i, czy powinnam wziąć także inne szczepionki?" - pyta w liście do redakcji Dzień Dobry TVN Paula z Grudziądza. Co na to nasz ekspert?
Od 27 lutego trwa akcja GW "Polacy, odwagi!". Zachęcamy was do zrzucenia zbędnych kilogramów i dbania o zdrowie. Dołączcie do nas - w grupie łatwiej się odchudzać! Drużyna "Gazety Wyborczej" będzie walczyć z nadwagą pod okiem dietetyka, trenera i psychologa. W tej grupie znalazł się prowadzący Dzień Dobry TVN Bartosz Węglarczyk.
Czy kobiety boją się menopauzy? Czy kobieta po menopauzie jest nadal atrakcyjną kobietą, która wciąż ma ochotę na seks? Na ten bliski wszystkim kobietom temat porozmawialiśmy z Izabelą Trojanowską i Ewą Kuklińską.
W imieniu Anny Maruszczeczko zapraszamy do "Zielonych drzwi".
Czym jest depresja poporodowa? Jakie są jej symptomy? Jak można pomóc kobiecie, która jest w stanie szoku po urodzeniu dziecka? Naszymi gośćmi byli: ginekolog, dr Witold Rogiewicz i psycholog Joanna Piertusiewicz z Fundacji "Rodzić po ludzku".
Kobiety w wieku 20 lat, o prawidłowej masie ciała i umiarkowanej aktywności fizycznej powinny przyjmować dziennie od 2000 do 2200 kalorii, natomiast przy małej aktywności czy siedzącym trybie życia - od 1700 do 1900 kalorii - radzi dietetyczka Anna Różańska.
Zostawiła dziecko, które mimo choroby mamy jest zdrowe i do końca życia będzie przypominało mi Agatę - mówi Jacek Olszewski, mąż zmarłej Agaty Mróz. Czy kobieta śmiertelnie chora może ocalić siebie i dziecko, czy powinna zrezygnować z dziecka, by ratować swoje życie? A może nie powinna się decydować na dziecko, wiedząc, że może umrzeć?
Gościem "Zielonych drzwi" była piosenkarka Halina Frąckowiak, która w 1990 roku przeżyła bardzo ciężki wypadek samochodowy. Czy bała się niepełnosprawności? Co w jej życiu zmienił wypadek? Jak długo dochodziła do siebie po wypadku?
Metabolizm u trzydziestolatki już nieco zwolnił. Żeby nie przytyć, trzydziestolatka powinna zjadać nie więcej niż 2000 kalorii dziennie. Udowodniono, że trzydziestolatki w ciąży łatwiej przybierają na wadze niż dwudziestolatki - mówi dietetyk Ewa Ceborska. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dwie trzydziestolatki - Agnieszkę Górniakowską i Dorotę Deląg.
Jeśli już koniecznie chcemy brać suplementy diet, powinniśmy sprawdzić na etykiecie informacje o dziennym zapotrzebowaniu witaminy i przyjmować w ostateczności tylko te preparaty, których dawka nie przekracza limitu. Błędem jest sądzić, że witaminy w tabletkach mają podobne działanie jak te, które przyjmujemy razem z jedzeniem - mówi prof. Elżbieta Anuszewska z Państwowego Instytutu Leków.
Krzysztof Krazuze zdecydował się opowiedzieć naszym widzom o swojej heroicznej walce z rakiem. Ostatnie 1,5 roku reżyser spędził w RPA, gdzie poddawał się terapii antynowotworowej. Jest jego pierwszy wywiad, w którym postanowił szczerze porozmawiać na temat swoich ciężkich doświadczeń.
Ciężką pracę na siłowni można wspomóc odpowiednio dobranymi odżywkami i suplementami diety. Jednak decydując się na zażywanie "wspomagaczy" warto podeprzeć się pomocą specjalisty, który pomoże nam w doborze odpowiedniego preparatu.
HCV jest najgroźniejszym wirusem powodującym zapalenie wątroby typu C. W Polsce jest około 730 tysięcy zakażonych. wykrywalność tego wirusa w Polsce jest znikoma pod tym znajdujemy się na jednym z ostatnich miejsc w Europie.
Dzięki nowopowstałym stronom internetowym pacjenci mogą ocenić swoich lekarzy. W środowisku lekarzy, fora te są mało popularne. W studiu poznaliśmy dwa różne punkty widzenia na ich temat.
Światowa Organizacja Zdrowia ocenia, że obecnie mamy trzeci stopień zagrożenia pandemią grypy. Naukowcy nie pytają już "czy", ale "kiedy" wybuchnie - podkreślali specjaliści ds. chorób zakaźnych na konferencji prasowej w Warszawie.
W Polsce jest ponad 20 szkół jazdy dla osób niepełnosprawnych. Firmy motoryzacyjne starają się też jak najbardziej dostosować swoje samochody do użytku przez osoby niepełnosprawne. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Kajetana Kajetanowicza i Macieja Węsławskiego, z którymi dyskutowaliśmy o ich doświadczeniach z osobami niepełnosprawnymi za kierownicą.
W warszawskim hotelu Radisson w dniach 12-13 grudnia odbędzie się międzynarodowa konferencja pod hasłem. „Współczesne spojrzenie na powiększanie piersi i operacje odmładzające twarz”. O nowoczesnej chirurgii plastycznej rozmawialiśmy z inicjatorem konferencji Dr n. med. Andrzejem Sankowskim.
O Bezpłodności, niepłodności i in vitro rozmawialiśmy z psychologiem Bogdą Pawelec pracującą z osobami chorującymi na niepłodność, Blanką Żukowską przewodniczącą Stowarzyszenia na Rzecz Leczenia Niepłodości i Wspierania Adopcji i ginekologiem Jarosławem Niemoczyńskim.
Jeżeli obecna tendencja zachorowań się utrzyma, nowotwór już za dwa lata stanie się światowym zabójcą numer jeden. Do 2030 roku co najmniej 75 milionów ludzi na świecie będzie cierpieć na chorobę nowotworową.
W cyklu Zielone Drzwi gościliśmy dziś Justynę Steczkowską. Piosenkarka przekazała na ręce Ani Maruszeczko czek z pieniędzmi pochodzącymi ze sprzedaży jej płyty "Puchowe kołysanki" - kwota zasiliła konto Fundacji TVN "Nie jesteś sam". 10% wpływów ze sprzedaży albumu przeznaczone jest na rzecz fundacji.