Zeszłoroczna kontrola poradni mammograficznych pokazała, że co trzecia z nich nie diagnozuje właściwie nowotworów. Ministerstwo Zdrowia przez rok szkoliło specjalistów i naprawiało sprzęt. Efekt - co czwarta poradnia ciągle nie zdaje egzaminu.
Anna Kaczmarek schudła 42 kilogramy dzięki diecie 1200 kalorii. Na początek wykluczyła z diety chleb, makaron i ziemniaki. Do diety dołączyła też ruch - trenowała na rowerze stacjonarnym. Teraz czuje się bardziej atrakcyjna. Jaką drogę w walce z nadwagą przeszli nasi pozostali goście: Joanna Dawid i Mariola Będkowska? O tym w Dzień Dobry TVN.
Czy homeopatia pomaga? Zdania w środowisku lekarskim są podzielone. Niektórzy uważaj, że homeopatia nie jest metodą naukową i dlatego lekarze nie powinni takich środków przepisywać. Obrońcą homeopatii jest wiceminister zdrowia Marek Twardowski, który w liście do Naczelnej Rady Lekarskiej z 5 stycznia napisał, że homeopatia powinna być stosowana na tych samych zasadach, co inne leki.
Czy dobry kosmetyk musi być drogi? Jakich kosmetyków używają gwiazdy? O kosmetykach na każdą kieszeń porozmawialiśmy z dziennikarką Gali Małgorzatą Nawrocka- Wudarczyk.
Odnotowujemy coraz więcej przypadków infekcji górnych dróg oddechowych u dzieci, więc panika rodziców jest uzasadniona - mówi pediatra Marek Mokrowiecki. Jakie są przyczyny tak licznych zachorowań wśród dzieci?
"Dbamy o Nasze Życie!" - to przesłanie trzeciej edycji kalendarza kampanii "Chronię życie przed rakiem szyjki macicy". Znane Polki i ich przyjaciółki przypominają o konieczności profilaktyki raka szyjki macicy, który co roku pozbawia życia niemal dwa tysiące Polek. Akcje wspierają m.in.: Grażyna Wolszczak, Paulina Przybysz, Katarzyna Figura, Danuta Stenka i Anita Lipnicka.
Stwardnienie rozsiane (SM) jest jedną z najczęstszych chorób neurologicznych. W większości wypadków występuje u ludzi młodych - między 20 a 40 rokiem życia. SM jest nieuleczalne, jednak istnieją leki, które mogą powstrzymać rozwój choroby. W Dzień Dobry TVN gościliśmy Paulę Kowalczyk, która choruje na stwardnienie rozsiane.
W USA stworzono pierwszy na świecie dostępny w sprzedaży domowy tester DNA. Na polskim rynku dostępnych jest wiele rodzajów testów, np.: testy ciążowe, na owulację, testy, które pozwalają wykryć raka jelita grubego, nowotwór prostaty czy test na menopauzę. Ile takie testy kosztują? Jak się z nich korzysta i, gdzie można je kupić?
Czy sok pomarańczowy ma w swoim składzie ekstrakt z pomarańczy, a ketchup zrobiony jest z pomidorów? Ile mleka zawiera mleczna czekolada? Z naszymi gośćmi, dr nauk medycznych Agnieszką Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia oraz Magdaleną Perzyną, dietetykiem z poradni dietetycznej "Dietican", porozmawialiśmy o tym, czy konserwanty dodawane do produktów spożywczych są szkodliwe. Czy są jakieś regulacje określające skład produktów?
Internista, dr Piotr Gryglas, odpowiada na pytania widzów Dzień Dobry TVN.
Ostatnio pojawiła się informacja o tym, że Lily Allen schudła dzięki hipnodiecie. Brytyjska gwiazda Lily Allen schudła o całe dwa numery bez głodówki i katowania się na siłowni. Zobaczcie na czym to polega.
Szczepionka HPV jest szczepionką zapobiegającą zakażeniu wirusem, które nie wykryte w porę i nie leczone powoduje raka szyjki macicy. Szczepionkę mogą przyjmować TYLKO DZIEWCZYNKI.
Nie widzę przeszkód, żeby naszą wiedzę o grupach krwi wykorzystywać w praktyce i kierować się nią przy układaniu diety - mówi dr nauk medycznych Sławomir Puczkowski z Laboratorium Pierwiastków Śladowych w Łodzi. Magdalena Czyrynda, specjalista ds. żywienia człowieka, dietetyk Dietosfery, jest innego zdania. Czy warto układać dietę według grupy krwi?
Jan Mela mimo swojej niepełnosprawności zrealizował swoje marzenia. Zdobył dwa bieguny i wziął udział w wyprawie na Kilimandżaro. Swoimi osiągnięciami udowodnił, że do realizacji niemożliwego wystarczą tylko chęci. Teraz zamierza dzielić się swoimi doświadczeniami życiowymi z innymi ludźmi, którzy w wyniku nieszczęśliwych zdarzeń, są niepełnosprawni. Z Janem Melą porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN o jego fundacji "Poza Horyzonty".
Narciarstwo dla osób niepełnosprawnych daje niesamowite możliwości rehabilitacji i poprawy samopoczucia - mówi Jarosław Rola, niepełnosprawny instruktor jazdy na nartach, który od 10 lat, czyli od wypadku, jeździ na nartach w pozycji siedzącej. Karpacz to jedyne miejsce w Polsce, gdzie niepełnosprawni mogą uczyć się jazdy na nartach.
Obwiązująca od stycznia 1998 roku Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób podnosi "patologiczny hazard" do rangi osobnego zaburzenia psychicznego i definiując jako "zaburzenie polegające na często powtarzającym się uprawianiu hazardu, który przeważa w życiu człowieka ze szkodą dla wartości i zobowiązań społecznych, zawodowych, materialnych i rodzinnych".
Dzieci bardzo źle reagują na ból. - Jeśli jest jakakolwiek możliwość uśnieżenia go lub osłabienia, należy to zrobić - radzi psycholog Magdalena Wayda. A co na ten temat mają do powiedzenia lekarze i Narodowy Fundusz Zdrowia?
Z powodu chorób serca i naczyń krwionośnych co roku umiera w Polsce około 170 tys. osób. Nadciśnienie tętnicze, zawał serca i udary mózgu dotykają coraz częściej osoby młode lub w średnim wieku. Jak dbać o serce od najmłodszych lat?
Dbanie o kręgosłup to przede wszystkim dbanie o aparat mięśniowy podtrzymujący kręgosłup. Systematyczne ćwiczenie i pływanie wzmacnia te mięśnie. Warto też zwrócić uwagę na to, jak śpimy – ważne jest prawidłowe ułożenie kręgosłupa podczas snu.
W styczniu w Zielonych Drzwiach ogłosiliśmy plebiscyt Mój Dobry Anioł - napłynęło mnóstwo zgłoszeń. Akcja dobiegła końca przez kolejne tygodnie w Zielonych dniach będziemy Państwu przedstawiali zwycięzców plebiscytu.
Z Moniką Ziębą - autorką książki "Moja mam ma raka" i pisarką Krystyną Koftą rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN o tym, jak powiedzieć bliskim o swojej chorobie.
Na reumatyzm, czyli zapalenie stawów, cierpią głównie kobiety. Objawami choroby reumatycznej są, przede wszystkim, bóle i obrzęki stawów. Często towarzyszą jej również gorączki i niedokrwistość.
W Polsce, oprócz tego, że emerytury są niewielkie i starsi ludzie nie mają pieniędzy prawie na nic, problem tkwi także w tym, że nie szanują oni w młodości swojego ciała. Kiedy przychodzi starość, ciała są zniszczone i schorowane - mówi podróżniczka Beata Pawlikowska.
Lekarze wciąż alarmują, że połykanie w ciągu doby więcej niż czterech tabletek przeciwbólowych jest groźne. Polska, po USA i Francji, zajmuje trzecie miejsce na świecie, jeśli chodzi o ich spożycie. Kto najchętniej sięga po tabletki przeciwbólowe i dlaczego?
„Zielone Drzwi” to program związany z działalnością Fundacji TVN „nie jesteś sam”. Wypełniają go reportaże o podopiecznych fundacji oraz o ludziach, którzy pomagają innym. Gospodynią programu wymyślonego prezes fundacji Bożenę Walter jest Anna Maruszeczko.
Jak walczyć z opuchniętymi nogami? Jak wzmocnić odporność dziecka? Z tymi pytaniami zwróciliśmy się do internisty Piotra Gryglasa?
Czy pigułki antykoncepcyjne mogą szkodzić wątrobie? Czy antykoncepcja hormonalna może powodować wzrost wagi? Czy pigułki antykoncepcyjne są w stu procentach skuteczne? Ne te pytania odpowiedział ginekolog prof. Romuald Dębski i modelka Joanna Horodyńska.
Niedawno w życie wprowadzono ogólnopolski Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. W jego ramach kobiety mogą bezpłatnie przebadać piersi. Kontrola wykazała jednak, że w co trzecim ośrodku zdrowia, biorącym udział w tej akcji, zdjęcia rentgenowskie są nieczytelne, a przez to cała akcja - nieskuteczna.
Październik jest Ogólnopolskim Miesiącem Walki z Rakiem. O tym czy każdy może być dawcą szpiku i jak wygląda procedura rejestracji dawców porozmawialiśmy z Jackiem Olszewskim, prezesem Fundacji "Przeciwko Leukemii" imienia Agaty Mróz oraz dr hab. Leszkiem Kaucem.
Gospodyni programu "Zielone drzwi" Anna Maruszeczko przedstawiła historię Bartłomieja Skrzyńskiego, niepełnosprawnego społecznika, dla którego - chociaż porusza się na wózku inwalidzkim - nie ma żadnych barier.