Kiedy uczniowie będą mogli sprawdzić swój poziom wiedzy?
Z początkiem września uczniowie szkół ponadpodstawowych rozpoczną naukę nowego przedmiotu o nazwie Historia i teraźniejszość. Chociaż rok szkolny zbliża się wielkimi krokami, niektóre placówki nie podjęły jeszcze decyzji w sprawie wyboru potrzebnych do prowadzenia zajęć podręczników. Autorem jedynej dopuszczonej do użytku książki jest historyk prof. Wojciech Roszkowski. Konkurencyjna propozycja Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych nie otrzymała jeszcze kompletu niezbędnych recenzji. Czy ma szansę uzyskać aprobatę resortu edukacji, zanim rozpoczną się lekcje?
Od kilku dni trwa dyskusja dotycząca statutu jednego z krakowskich liceów, który szczegółowo wypisał co wolno, a czego nie wolno uczniom. To m.in. nakaz przestrzegania celibatu w szkole i poza nią, obowiązkowe uczestnictwo w zajęciach religii oraz zakaz należenia do organizacji sprzecznych z zasadami chrześcijaństwa. Czy jest to zgodne z prawem? O tym rozmawiali nasi goście: Iga Kazimierczyk - nauczycielka, prezes fundacji "Przestrzeń dla edukacji" oraz Łukasz Ługowski - pedagog, były dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii „Kąt”.
W 1968 roku amerykański fizyk i laureat Nagrody Nobla prof. Luis Alvarez chciał sprawdzić, czy w piramidzie Chefrena znajdują się ukryte komnaty. Po jej "prześwietleniu" doszedł jednak do wniosku, że nie ma tam takowych. Po wielu latach licealiści z Płocka stworzyli model matematyczny wskazujący, że w tejże piramidzie może jednak istnieć niezlokalizowane dotąd pomieszczenie. Polskich uczniów i ich opiekuna dr hab. Janusza Kempę z Politechniki Warszawskiej gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Dlaczego zainteresowali się tym tematem? Kto pomógł im zdobyć pieniądze na badania? Na jakie studia się wybierają?