Davina z panem Markiem, w stylowej Nysce, zwiedziła zakątki socjalistycznej Warszawy. Pan Marek na co dzień pokazuje chętnym miejsca, w których czas się zatrzymał w latach 70. i 80. Emilian Kamiński pokazał Davinie stary telewizor. Jej reakcja - bezcenna.
Bazar Różyckiego to kultowe miejsce w Warszawie, które za czasów PRL tętniło życiem. Można tu było kupić wszystko: od flaków po ubrania. Jak jest teraz? Czy bazar nadal tętni życiem? Sprawdził to prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak.
Rok 1989 to był niezwykły czas na urodzenie dziecka. Kobiety, które były wtedy w ciąży, nie bardzo wiedziały, co je i ich dzieci czeka po transformacji. Czy Polska stanie się dla nich lepszym miejscem do życia? Porozmawialiśmy o tym z Dorotą Stalińską - mamą Pawła urodzonego w 1989 r. i Bożeną Sabat - mamą Marcela z rocznika '89.
Z okazji 25-lecia wolnych wyborów w Polsce Jakub Kuroń - wnuk Jacka Kuronia w kuchni Dzień Dobry TVN przygotował dania, które często gościły na stole w mieszkaniu dziadka w czasie spotkań opozycjonistów z czasów PRL. Był więc strogonow, pierogi ruskie Kuroniów i wątróbka po żydowsku.
Wielu twierdzi, że lata PRL były szare. Nie do końca można się z tym zgodzić, biorąc pod uwagę modę z lat 80 i 90. ubiegłego wieku. Dekatyzy, piramidy, tureckie sweterki, sznurowadła w jaskrawym różu, kolorowe dresy, pistacjowe garnitury, no i kultowe relaxy - to były wielkie hity modowe, które wypadało mieć w swojej szafie. Jak zmieniła się moda w ciągu ostatnich 25 lat? Czy Polacy mieli gust? Czy to były dobre czasy dla polskich projektantów mody? Zapytaliśmy o to projektantkę mody Joannę Klimas oraz dziennikarza i blogera Michała Zaczyńskiego.
CPN, trabant, oranżada w butelkach, bary mleczne, frania, meblościanka i naturalny odruch odwiedzania się. Dla dzisiejszych gimnazjalistów to terminy z książki science fiction. Do dzisiaj. Wujek Filip pokaże Wam, jak się żyło w czasach PRL-u. Będzie się działo :)
Fiat 125 P, nazywany też dużym fiatem - marzenie niejednej rodziny. Ferrari z czasów PRL. Z okazji 25-lecia pierwszych wolnych wyborów w Polsce prowadzącym Dzień Dobry TVN: Jolancie Pieńkowskiej i Robertowi Kantereitowi zafundowaliśmy przejażdżkę właśnie tym samochodem. Dali radę, a radości nie było końca :)
Kilka dni temu ujawniono raporty Służb Specjalnych na temat życia erotycznego Daniela Olbrychskiego. Bohaterką tych rewelacji była m.inn. Maryla Rodowicz. Czy zdawał sobie sprawę z tego, że był podsłuchiwany. O to zapytała aktora dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.
"Jeżeli tak to odczytujecie to znaczy, że się wybroniłem... w otoczeniu pułkownika Kuklińskiego dzięki Bogu mieliśmy takie osoby, o takich cechach charakteru" powiedział Zbigniew Zamachowski, któremu w filmie "Jack Strong" przyszło zagrać czarny charakter - pułkownika Genderę. O najnowszym polskim thrillerze politycznym rozmawialiśmy z Agnieszka Odorowicz i Zbigniewem Zamachowskim.
Kalina Jędrusik uwielbiała życie i mężczyzn. Maryla Rodowicz i Daniel Olbrychski ujeżdżali konie w wiankach na głowie. Zofia i Krzysztof Komedowie, Kalina Jędrusik i Stanisław Dygat, Alicja i Piotr Jaroszewiczowie, Halina Mikołajska i Marian Brandys. To tylko niektóre pary, które opisał. Z jakich źródeł korzystał pisząc książkę, kiedy opisane w niej pary odmówiły z nim współpracy? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był Sławomir Koper, autor ksiażki "Słynne pary PRL".
Wspólnie z Łukaszem Radwanem wybraliśmy się do Zakopanego, do (przekształconego w galerię) mieszkania jednego z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych - Władysława Hasiora. W studiu Dzień Dobry TVN o wybitnym artyście rozmawialiśmy z jego stryjecznym wnukiem Mateuszem Hasiorem.
Woodkid to francuski reżyser teledysków i wokalista. Z pochodzenia - Polak. Tylko nam opowiedział o dzieciństwie w PRL-u, przed emigracją rodziny do Francji. Jak wspomina Polskę w czasach komunizmu?
To były dziewczyny ze szkoły handlowej. Nie miały zaplecza w postaci szkoły muzycznej. Zespół wydał piętnaście płyt przez piętnaście lat. Filipinki, niczym Jacksons 5 w Stanach Zjednoczonych, podbijały serca Polaków. Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Iwona Racz–Szczygielska, która śpiewała w zespole "Filipinki" oraz Marcin Szczygielski, autor książki "Filipinki to my" i syn Iwony Racz–Szczygielskiej.
Dorota Wellman i Marcin Prokop polecają Wam książkę Marii Szabłowskiej i Krzysztofa Szewczyka pt. "Ludzkie gadanie. Życie, rock and roll i inne nałogi". - To, co w niej jest czyta się jednym tchem - mówił w Dzień Dobry TVN Marcin Prokop. Autorów tej książki, najbardziej popularne w Polsce "muzyczne małżeństwo", zaprosiliśmy do studia Dzień Dobry TVN. Ile lat pracują razem?
Trójka Polaków sięgnęła po zapomniane projekty mebli Romana Modzelewskiego. Przywracają do życia meble sprzed prawie pięćdziesięciu lat, z czasów PRL-u. Najsławniejszy fotel projektanta to jednolita organiczna struktura. Podobne projekty na świecie pojawiły się dopiero dekadę później.
Dzięki nim turyści przyjeżdżający do Krakowa mogą przenieść się w czasie i poczuć na własnej skórze, jak żyło się ludziom w PRL-u. Razem z Crazy Guides, w Nowej Hucie, Dorota Wellman na chwilę przeniosła się w czasy PRL. Czy to była podróż sentymentalna? A czy Wy tęsknicie za PRL-em? Od kogo Dorota dostała goździki? Czy podróż trabantem była emocjonująca? Jak smakuje kawa "plujka" i, jak zareagowała Dorota Wellman na widok meblościanki?
Styl rodem z PRL-u jest wciąż obecny w polskich mieszkaniach. Meblościanki, tapczany, narożniki, boazeria. Czy te elementy wyposażenia wnętrz po prostu zostały w domach Polaków, czy może wciąż kupujemy meble na tę samą peerelowską modłę? W studiu Dzień Dobry TVN Tomek Niecik opowiedział o tym, z jakimi wystrojami wnętrz się spotkał.
Jak szybko i przyjemnie nauczyć się biegania? Czym kierować się przy wyborze obuwia? Jaką bieliznę wybrać, by czuć się komfortowo podczas treningu? Ile powinien trwać pierwszy trening? O to Magdalena Żakowska zapytała profesjonalnego trenera.
A odnalazła się w kuchni Dzień Dobry TVN:) Agata Nizińska to wnuczka legendy PRL-owskiego kina i odtwórcy niepowtarzalnej Marysi z „Poszukiwanego, poszukiwanej”, czyli Wojciecha Pokory. Jak sama przyznaje, nie miała wyjścia, musiała pójść w ślady dziadka. Stara się łączyć dwie pasje – aktorstwo i śpiew. Chętnie fotografowana dzięki urodzie i świetnej sylwetce. Jak ją utrzymuje?
Pewex, "dobrobyt" za Gierka, wata cukrowa, gumy Turbo i oranżada w woreczku. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chazjer zabrał nas w wyjątkową podróż. W czasy PRL-u.
Artybut PRL-u. Czy Polska nadal prowizorką stoi? Skąd w ludziach dążenie do rozwiązań tymczasowych? Czy to wyłącznie znak współczesnych czasów? O to, w studiu Dzien Dobry TVN, zapytaliśmy Wojciecha Manna oraz Tomka Robakowskiego, prowadzącego blog o prowizorce.
Kotlety z mortadeli, chleb z cukrem, kogiel - mogiel. To były kulinarne hity PRL-u. Piotr Kucharski w kuchni Dzień Dobry TVN przyrządził domowe hity czasu demoludów.
Są tacy bohaterzy filmowi, których nigdy nie zapomnimy, np. z "Seksmisji", "Stawki większej niż życie", "Podróży za jeden uśmiech","Przygód Pana Kleksa" czy "Czterdziestolatka". Zobaczcie, jak po latach zmieniła się Jagoda i Mareczek z "Czterdziestolatka". W Dzień Dobry TVN gościliśmy Mirellę Kurkowską, odtwórczynię roli Jagody Karwowskiej, teraz wykładowcę w Centrum Europejskim UW oraz architekta Piotra Kąkolewskiego, serialowego Mareczka. Naszym gościem był też Artur Pontek, który zagrał m.in.: w "Misji specjalnej" i "Panu Kleksie w Kosmosie".
"Sentymentalną" podróż do przeszłości, a dokładnie do czasów PRL-u, odbyli wraz z nami Andrzej Mleczko, Beata Ścibakówna i Robert Kudelski. Czy tęsknią za tamtymi czasami? Dlaczego Andrzej Mleczko uważa, że "demokracja jest mocno przereklamowana, a komuna jest mocno zdemonizowana"? O czym marzyli w PRL-u? Ile butelek alkoholu można było kupić w tamtych czasach za 20 dolarów?
W czasach PRL-u jedynym wentylem bezpieczeństwa była muzyka. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy poetę i wokalistę Pawła "Kelnera" Rozwadowskiego i muzyka Roberta Brylewskiego, którzy grają w zespole "Izrael". Jak wyglądalo punkowe życie w czasch PRL-u?
Reporter ''Dużego Formatu'' Witold Szabłowski razem z żoną Izą Meyzą i dwuletnią córką na pół roku przenieśli się do PRL-u. Dlaczego? Jak zmieniło się ich życie? Co powinna zrobić osoba, która chce postać w kolejce, jak za dawnych czasów? Ile papieru toaletowego przypadało wówczas na głowę? Co jedli i czy trudno było się rozstać z telefonami komórkowymi? Czy eksperyment się powiódł i czego ich nauczył? O tym nasi goście opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.