Strogonow
Składniki:
500 g udźca wołowego, karku lub ligawy
500 g pieczarek
350 ml śmietany 30%
250 ml wina czerwonego półwytrawnego lub wytrawnego
70 g koncentratu pomidorowego
70 g musztardy sarepskiej
50 g masła
50 ml oleju
4 ziela angielskie
3 cebule
2 liście laurowe
sól
pieprz
ewentualnie mąka do zagęszczenia
Przygotowanie:
Pieczarki kroimy na ćwiartki, większe na 6 części. Cebulę w piórka. Wołowinę czyścimy z błon i kroimy najpierw na plastry grubości 1 cm, a następnie na 5–centymetrowe paski. Wkładamy je na rozgrzane masło z olejem, smażymy, mieszając. Gdy się zetną, dodajemy cebulę i smażymy aż zmięknie. Następnie dodajemy pieczarki. Smażymy około 10 minut. Dodajemy liście i ziele oraz wlewamy wino, musztardę i koncentrat. Dusimy na małym ogniu. Kiedy wołowina jest prawie miękka wlewamy śmietanę, doprawiamy solą oraz świeżo zmielonym pieprzem. Zagęszczamy mąką z wodą lub zasmażką, ewentualnie doprawiamy solą i pieprzem.
Pierogi ruskie Kuroniów
Składniki:
Ciasto:
350 g mąki
200 ml wody lub mleka
1 łyżka masła
1 jajko
sól
Farsz:
250 g ugotowanych ziemniaków
250 g białego twarogu
100 g sera pleśniowego
100 g masła
4 ząbki czosnku
2 cebule
2 łyżeczki soli
2 łyżeczki białego pieprzu
2 łyżki oleju
Przygotowanie:
Mąkę przesiewamy na stolnicę, dodajemy jajko, łyżkę stopionego masła, szczyptę soli oraz około 1/2 szklanki przegotowanej ciepłej wody i wyrabiamy ciasto. Odstawiamy je na 20 minut, żeby „odpoczęło”. Cebulę i czosnek obieramy, cebulę szatkujemy, a czosnek siekamy i razem podsmażamy na oleju. Twaróg mielimy na przemian z ziemniakami, podsmażoną cebulą i czosnkiem oraz pozostałymi serami. Przyprawiamy solą, białym pieprzem i dokładnie mieszamy. Na posypanej mąką stolnicy rozwałkowujemy ciasto i szklanką wycinamy z niego krążki. Na środku każdego krążka kładziemy kulkę farszu, brzegi ciasta zwilżamy wodą i starannie zlepiamy. Pierogi gotujemy w osolonym wrzątku 3 minuty od chwili wypłynięcia i wyjmujemy łyżką cedzakową. Podajemy polane roztopionym masłem.
Wątróbka po żydowsku
Składniki:
400 g wątróbek drobiowych
3 ugotowane na twardo jajka
2 ząbki czosnku
2 łyżki tłuszczu do smażenia oleju
1 kwaśne jabłko
1 duża cebula
1 łyżeczka majeranku
sól
pieprz
Przygotowanie:
Wątróbkę oczyszczamy z błon, płuczemy i osuszamy na durszlaku. Przed samym smażeniem można ją jeszcze dodatkowo wytrzeć z nadmiaru wody ręcznikiem papierowym. Na patelni rozgrzewamy tłuszcz i obsmażamy wątróbkę z wszystkich stron do zrumienienia. Następnie dodajemy plastry cebuli, pokrojone w cząstki jabłko ze skórą (usuwamy gniazda nasienne) i posiekany, utarty z odrobiną soli czosnek. Doprawiamy całość solą i pieprzem oraz majerankiem i dusimy razem pod przykryciem do czasu aż cebula będzie miękka. Jeszcze ciepłe (ale nie gorące) składniki przepuszczamy przez grube sito w maszynce do mięsa. Wątróbkę po żydowsku tradycyjnie podaje się na chałce. Można ją również serwować na bagietce z posiekanym jajkiem na twardo i szczypiorkiem.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN