Dlaczego partnerzy się ze sobą kłócą?
Kłótnie nie są obce Karolinie Miłoń i jej partnerowi. Zakochani bardzo często się sprzeczają o różnego rodzaju błahostki.
- Jak każda para kłócimy się o wszystkie drobnostki, począwszy od poranka. Ja lubię poranek cichy, spokojny, z kawką. Mareczek jak otworzy oczy, szuka pilota. I musi lecieć jakiś mecz, sport. Potem jest gotowanie. Mam wrażenie, że Mareczek robi jakiś spektakularny pokaz w kuchni. Łatwiej byłoby mi posprzątać w hotelu po stole szwedzkim niż po Marka gotowaniu. (...) Są to kłótnie tak naprawdę od rana do wieczora, ale mamy ten wspólny mianownik, czyli to poczucie humoru i dystans do siebie. Myślę, że na tym jedziemy już 4,5 roku, na tym dobrym humorze i na tym dystansie do siebie. Cały czas się tego trzymam - powiedziała bohaterka programu TTV.
Seksuolog dr Robert Kowalczyk przyznał, że kłótnia wcale nie musi zwiastować kryzysu w relacji.
- Czym innym jest kłótnia, czym innym jest wrogość. Śmiercią miłości nie jest kłótnia czy złość, śmiercią miłości jest obojętność. Kłótnia to są emocje. Pytanie, na ile zachowane są granice i wzajemny szacunek. Dla mnie kłótnia jest miarą rozmowy. W związku mogą być różne temperamenty - wskazał ekspert.
Dlaczego partnerzy sprzeczają się o małe rzeczy typu zostawione skarpetki na podłodze lub zbyt długie przesiadywanie w łazience?
- Mamy inne przyzwyczajenia, mamy inne rodzaje wychowania, mamy inne temperamenty, osobowości. Czasami pochodzimy z różnych rodzin, krajów, kultur. Tych różnic już na początku wydaje się być bardzo dużo i to one stają się zarzewiem konfliktu. Jesteśmy też zupełnie inaczej przyzwyczajeni do komunikowania się. Bo część rodzin komunikuje się krzykiem, część milczeniem. Myśmy o tym napisali książkę z Robertem Kowalczykiem. Nazwaliśmy ją "Trzeci element", bo chcieliśmy pokazać jak wiele tych trzecich elementów, nie zawsze uświadomionych, jest między parami. I one nie zawsze mogą, co ciekawe, burzyć związek. Czasami mogą go budować - przekazała Magdalena Kuszewska.
Kłótnie w związkach - z czego mogą wynikać?
Dr Robert Kowalczyk podczas wywiadu zwrócił uwagę na bardzo ważny aspekt kłótni - często się zdarza, że sprzeczka "nie jest o nas".
- To znaczy, że na przykład jedna z osób, która jest napięta, szuka tylko pretekstu, żeby to napięcie upuścić. Wtedy każdy temat może być przedmiotem kłótni - powiedział seksuolog.
Czy zgrane związki to takie, w których są osoby o różnych charakterach? Czy jednak podobieństwa się przyciągają?
- Robiliśmy szerokie badania i okazało się, że jednak podobieństwa się przyciągają, tyle że na poziomie wartości i potrzeb. Bardzo często mówimy, że przeciwieństwa się przeciągają, ale tylko w pewnych elementach, bo jednak musi być ten moment, kiedy się spotkamy i będziemy mieli tę platformę porozumienia - podsumował dr Kowalczyk.
Całą rozmowę znajdziesz w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Publicznie "piorą brudy" po rozstaniu. "Ludzie śledzą to z wypiekami na twarzy"
- Jak się nie rozstać, jeśli mamy odmienne poglądy? "To jest taniec pomiędzy odpuszczaniem i nieodpuszczaniem"
- To częste zjawisko jest bardzo groźne dla związków. "Druga osoba odczuwa frustrację"
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News