Jak się nie rozstać, jeśli mamy odmienne poglądy? "To jest taniec pomiędzy odpuszczaniem i nieodpuszczaniem"

Autor:
Nastazja
Bloch
Różnice w związku nie czynią go przegranym
Różnice w związku nie czynią go przegranym Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Czasami już na początku związku dochodzi do zgrzytów związanych z odmiennym podejściem do życia. Niektóre z przeszkód to oczywiście kwestia dotarcia się i poznania nawyków czy wad. A co jeśli mamy inny światopogląd i inne zdanie na temat polityki, rodziny czy religii? Czy miłość przezwycięży wszystko, czy lepiej się rozstać? O tym opowiedzieli nam Joanna Chmura, psycholog, Agata Dąbrowska-Paluch, trenerka, dietetyczka oraz Bartek Paluch, trener, fizjoterapeuta.

Historia Agaty i Bartka – od różnic do wspólnej przyszłości

Agata i Bartek poznali około 8 lat temu. Ona pochodzi z dużej, szczęśliwej rodziny, on z został wychowany tylko przez mamę. Ona deklarowała, że naturalną koleją relacji jest narzeczeństwo, małżeństwo i dzieci, on bał się podejmować tak wiążące decyzje. Wspólne rozmowy, kompromisy i ustalenie pozwoliły im przetrwać trudny czas, dotrzeć się i rozwijać szczęśliwy związek. Od roku są już mężem i żoną.

- W mojej głowie fundamentem szczęścia jest rodzina. U Bartka było początkowo inaczej. Warto czasami spróbować czegoś nowego, mimo że się boimy. Może się okazać, że nasze obawy nie mają podstaw, a nowa droga może być fajniejsza. Takich płaszczyzn, na których się różnimy, jest więcej. Odkąd zaczęliśmy szczerze rozmawiać, nie tylko o tematach super miłych, to mimo różnic, pozwoliło nam to podążać w jednym kierunku – powiedziała Agata.

Konflikty kontra relacja – kiedy walczyć, a kiedy zrezygnować?

Możemy się różnić i to nie musi czynić naszego związku "przegranym".  Zdaniem ekspertki, zmieniamy się w trakcie trwania relacji  i dobrze jest, co jakiś czas to konsultować. Dobra komunikacja pomaga bowiem rozwiązywać problemy i gasić je w zarodku. Rozmowa jest zatem nieodłącznym narzędziem, które powinno być stosowane przez partnerów. Co więcej, warto pamiętać, że najważniejszym paliwem w komunikacji jest ciekawość. Chodzi o to, żeby z równym zainteresowaniem, z jakim partnerowi opowiadamy o swoim zdaniu, wysłuchiwać wypowiedzi drugiej strony.

Jednak tematów, które podzielają partnerów, może być wiele od sposobu wychowania dzieci, poglądów rodzinnych, religijnych czy politycznych do skrajnych temperamentów, czy osobisty preferencji np. dotyczących wyboru kierunków wakacji. Można więc śmiało powiedzieć, że związek to także nauka odpuszczania i kompromisów.

- W życiu można mieć wszystko, ale nie wszystko na raz. To są te momenty, w których trzeba zastanowić się, kogo potrzeba będzie teraz z przodu. Z marzeń nie rezygnujemy, możemy je odroczyć. Potrzebna jest komunikacja i kalibrowanie potrzeb. W związku trochę tak jest, że to jest taniec pomiędzy odpuszczaniem i nieodpuszczaniem. Chodzi o to, żeby mówić o swoich potrzebach, ale też wykonać ruch i zobaczyć sytuację z perspektywy drugiej strony - powiedziała specjalistka.

Niestety prawda jest bolesna. O ile w przypadku wakacji, czy planów dotyczących wspólnych zakupów jedna strona może iść na kompromis, o tyle nie zmieni swoich przekonań. Zdaniem psycholog, różnice, które pokonują wiele par, dotyczą wartości.

- Są takie różnice i konflikty, w których się nie spotkamy, są nierozwiązywalne. Nie da się dziecka ochrzcić i nie ochrzcić, gdy jeden rodzice tego chce a drugi nie. Przy tego typu konfliktach należy zastanowić się, czy damy radę iść przez życie razem - podsumowała.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Eleganza/Getty Images

Pozostałe wiadomości