Historia Agaty i Bartka – od różnic do wspólnej przyszłości
Agata i Bartek poznali około 8 lat temu. Ona pochodzi z dużej, szczęśliwej rodziny, on z został wychowany tylko przez mamę. Ona deklarowała, że naturalną koleją relacji jest narzeczeństwo, małżeństwo i dzieci, on bał się podejmować tak wiążące decyzje. Wspólne rozmowy, kompromisy i ustalenie pozwoliły im przetrwać trudny czas, dotrzeć się i rozwijać szczęśliwy związek. Od roku są już mężem i żoną.
- W mojej głowie fundamentem szczęścia jest rodzina. U Bartka było początkowo inaczej. Warto czasami spróbować czegoś nowego, mimo że się boimy. Może się okazać, że nasze obawy nie mają podstaw, a nowa droga może być fajniejsza. Takich płaszczyzn, na których się różnimy, jest więcej. Odkąd zaczęliśmy szczerze rozmawiać, nie tylko o tematach super miłych, to mimo różnic, pozwoliło nam to podążać w jednym kierunku – powiedziała Agata.
Konflikty kontra relacja – kiedy walczyć, a kiedy zrezygnować?
Możemy się różnić i to nie musi czynić naszego związku "przegranym". Zdaniem ekspertki, zmieniamy się w trakcie trwania relacji i dobrze jest, co jakiś czas to konsultować. Dobra komunikacja pomaga bowiem rozwiązywać problemy i gasić je w zarodku. Rozmowa jest zatem nieodłącznym narzędziem, które powinno być stosowane przez partnerów. Co więcej, warto pamiętać, że najważniejszym paliwem w komunikacji jest ciekawość. Chodzi o to, żeby z równym zainteresowaniem, z jakim partnerowi opowiadamy o swoim zdaniu, wysłuchiwać wypowiedzi drugiej strony.
Jednak tematów, które podzielają partnerów, może być wiele od sposobu wychowania dzieci, poglądów rodzinnych, religijnych czy politycznych do skrajnych temperamentów, czy osobisty preferencji np. dotyczących wyboru kierunków wakacji. Można więc śmiało powiedzieć, że związek to także nauka odpuszczania i kompromisów.
- W życiu można mieć wszystko, ale nie wszystko na raz. To są te momenty, w których trzeba zastanowić się, kogo potrzeba będzie teraz z przodu. Z marzeń nie rezygnujemy, możemy je odroczyć. Potrzebna jest komunikacja i kalibrowanie potrzeb. W związku trochę tak jest, że to jest taniec pomiędzy odpuszczaniem i nieodpuszczaniem. Chodzi o to, żeby mówić o swoich potrzebach, ale też wykonać ruch i zobaczyć sytuację z perspektywy drugiej strony - powiedziała specjalistka.
Niestety prawda jest bolesna. O ile w przypadku wakacji, czy planów dotyczących wspólnych zakupów jedna strona może iść na kompromis, o tyle nie zmieni swoich przekonań. Zdaniem psycholog, różnice, które pokonują wiele par, dotyczą wartości.
- Są takie różnice i konflikty, w których się nie spotkamy, są nierozwiązywalne. Nie da się dziecka ochrzcić i nie ochrzcić, gdy jeden rodzice tego chce a drugi nie. Przy tego typu konfliktach należy zastanowić się, czy damy radę iść przez życie razem - podsumowała.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Żyć razem, ale osobno. Te pary wybrały związek LAT. "Nie mamy siły, by bawić się w dom"
- Jak zbudować związek oparty na partnerstwie? "Nawet jeżeli coś dam, to też coś wezmę"
- "Rebound relationships" to plaga naszych czasów. Do czego prowadzą takie związki?
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Eleganza/Getty Images