Jak radzić sobie z konfliktami w związku? "Była wielka kłótnia, ale zaczęła się od błahostki"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Sztuka bycia razem. O co kłócimy się najczęściej?
Sztuka bycia razem. O co kłócimy się najczęściej?
Miłość oczami dzieci - napisy
Miłość oczami dzieci - napisy
Miłość od pierwszego wejrzenia Kornelii i Marka
Miłość od pierwszego wejrzenia Kornelii i Marka
Kiedy kochamy zbyt mocno
Kiedy kochamy zbyt mocno
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość rośnie wokół nas
Miłość rośnie wokół nas
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Miłość, która nie zna granic
Miłość, która nie zna granic
Miłość do siebie i muzyki
Miłość do siebie i muzyki
Dom pełen miłości
Dom pełen miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Miłość z „Hotelu Paradise”
Miłość z „Hotelu Paradise”
 Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Para terapeutów i seksuologów, na co dzień prowadzących wspólnie terapię par, stworzyła własny przewodnik po życiu w związku. Pokazują w nim, że relacja to nie tylko coś, w czym się jest, ale przede wszystkim coś, co się aktywnie buduje – a to sztuka, której się można nauczyć. Jak wypracować kompromisy? O tym opowiedzieli nam Agata Stola, psychoterapeutka, Robert Kowalczyk, seksuolog, terapeuta par oraz małżeństwo Sylwia Szostak i Akop Szostak.

Zgoda w związku – klucz do udanej relacji

W każdym związku prędzej czy później pojawiają się sprzeczki i kłótnie. Od tych drobnych i mało istotnych po wielkie dramaty trwające kilka dni. Z czego one wynikają i dlaczego niekiedy eskalują w tak mocny sposób? Jak przyznają terapeuci, kluczem jest rozmowa. Zamiatanie spraw pod dywan sprawia, że pewnego dnia mała rzecz doprowadza do wielkiej wojny i partnerzy wybuchają.

- Jak do nas przychodzą pary do gabinetu, to zawsze mówią, że była wielka kłótnia, ale zaczęła się od błahostki. My rozkładamy tę błahostkę na czynniki pierwsze. W relacji towarzyszą nam różne napięcia, które są wynikiem czasami dużo większych rzeczy, a zapalnikiem do tych konfliktów są małe czynniki. To, co jest najważniejsze w takich sytuacjach, to zawczasu rozmawiać o tym, co nas rusza – powiedziała Agata Stola, psychoterapeutka.

 Jak od 10 lat radzą sobie z tym Akop i Sylwia?

- My zawsze chodzimy na kompromisy, które są wywalczone. Mamy równy podział obowiązków. Musiało być x wojen, żeby dojść do tego momentu. Sylwia naczynia do zmywarki wkłada, ja wyjmuje, ja wyrzucam śmieci, Sylwia wstawia pranie i wszystkie swoje czynności mamy podzielone. Dzięki temu funkcjonuje to bardzo przyjemnie - powiedział trener. Jego żona zaś dodała:

- O pieniądze się nie kłócimy, ale żeby dojść do porozumienia w innych kwestiach i umiejętności rozmawiania o tym, potrzebowaliśmy 8 lat.

Z czego rodzą się kłótnie?

Kłótnia z zasady nie jest czymś złym, zależy, jak zostanie poprowadzona i jakie wnioski wyciągnie z niej każda ze stron. Niestety wiele par walczy z notorycznymi kłótniami, które, zamiast zbliżać, oddalają od siebie zakochanych. Pytanie więc brzmi, o co najczęściej się kłócimy i z czego to wynika? Zdaniem ekspertów tematy, które omawiane są od lat, to pieniądze i sprzątanie.

- W kłótni najczęściej kanalizują się emocje takie jak złości i gniew, czyli emocje, które związane są z przekroczeniem granic. Ta eskalacja kłótni to jest zapłon, który powoduje, ze emocje mają szansę ujść. Są kłótnie doraźne, ale też takie, które latami narastają i każdy element, który pokazuje przekroczenie granicy, jest powodem do wyrzucenia kaskady emocji, która nawet prowadzi do niechęci, wrogości – powiedział seksuolog.

Pieniądze są niezwykle ważnym elementem. Badania wykazują, że najbardziej wstydzimy się rozmawiać o pieniądzach – powiedział Robert Kowalczyk. Agata Stola dodała również, że mianownikiem wszystkich nieporozumień jest pojęcie władzy.

- Władza nie jest na początku w relacji omawiana. Pieniądze bardzo szybko stają się narzędziem władzy i z punktu widzenia teorii, jak pojawia się kryzys, ktoś tej władzy może użyć – powiedziała psycholog.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana