Styl życia

Dlaczego masz zawsze zimne stopy? Powodów może być kilka

Styl życia

Stopy w ciepłych skarpetach na tle kominka

Gdy nadchodzą chłodniejsze miesiące, problem zimnych stóp staje się jeszcze bardziej uporczywy – jednak niektórzy z nas borykają się z nim przez cały rok. Dlaczego tak jest i jak można temu zaradzić?

Zmarznięte stopy? Ten problem pojawia się najczęściej podczas zimowych miesięcy. Kiedy temperatura na zewnątrz drastycznie spada, to właśnie stopy oraz ręce są tymi częściami ciała, które najszybciej się wychładzają. Dzieje się tak z prostej przyczyny – organizm woli przede wszystkim ogrzać najważniejsze do przeżycia organy. A co jeśli problem zimnych stóp doskwiera nam niezależnie od panujących warunków pogodowych? Wówczas może okazać się, że mamy powody do niepokoju.

Sprawdź, dlaczego masz zawsze zimne stopy – jaki jest Twój powód?

Problem wiecznie zimnych stóp może wynikać z kilku różnych powodów. Który dotyczy Ciebie?

  • Siedzący tryb życia

Siedzący tryb życia znacząco odbija się na naszym zdrowiu. Co ciekawe, może też prowadzić do problemu zmarzniętych stóp. Jak temu zaradzić? Wystarczą drobne zmiany i zadbanie o zwiększenie codziennej aktywności fizycznej. To przyśpieszy cyrkulację krwi i tym samym zniweluje problem zmarzniętych kończyn.

  • Papierosy

Palisz? Uwaga – może właśnie dlatego masz zawsze zimne stopy. Nikotyna powoduje obkurczanie się naczyń krwionośnych, zatem swobodne krążenie krwi jest znacząco utrudnione. Skutkuje to gorszym ukrwieniem stóp i tym samym ich zwiększoną podatnością na zimno. W takim wypadku rozwiązaniem problemu może być jedno – rzucenie palenia…

  • Niedowaga

Osoby z niedowagą mogą częściej uskarżać się na problem zawsze zimnych stóp. "Warstwa izolacyjna" w postaci tkanki tłuszczowej jest u nich stosunkowo mniejsza. To zaś skutkuje większą wrażliwością na spadki temperatury. Ponadto, w przypadku osób szczupłych i wysokich z natury układ krwionośny może mieć trudności z transportem krwi do tak odległych "rewirów" ciała – stąd problem zawsze zimnych stóp.

  • Stres

W zestresowanym organizmie dochodzi do zwiększonego wyrzutu adrenaliny – ta zaś zwęża obwodowe naczynia krwionośne. Efekt? Gorsza cyrkulacja i niewystarczająco dokrwione kończyny. Osobom bardzo reaktywnym i żyjącym w stresie zaleca się więc techniki relaksacyjne. Pomocne może okazać się na przykład uprawianie jogi lub codzienne praktykowanie medytacji.

  • Przedawkowanie kawy

Smacznej kawy w ciągu dnia nigdy dosyć? Cóż, kawę uwielbiamy z wielu powodów. Nie jest jednak trunkiem idealnym. Zawarta w niej kofeina działa obkurczająco na naczynia krwionośne. To zaś z czasem prowadzi do poczucia zawsze zimnych stóp. Warto więc może odpuścić sobie tę kolejną filiżankę espresso?

Zimne stopy - powiązane choroby

Zawsze zimne stopy mogą być objawem niektórych chorób. Nie bagatelizuj problemu!

  • Miażdżyca

Zawsze zimne stopy mogą też być sygnałem świadczącym o bardziej poważnych zaburzeniach organizmu. Jednak rzadko kiedy są jedynym objawem wskazującym na potencjalne choroby krążenia, jak np. na miażdżycę. W takim wypadku to cholesterol odkłada się na ściankach tętnic. Tym samym dochodzi do ich zwężenia i do utrudnionego przepływu krwi.

  • Cukrzyca

Zwykle jednym z symptomów cukrzycy typu 1 i 2 są zawsze zimne stopy. Podobnie jak w przypadku niedoczynności tarczycy, choroba skutkuje gorszym ukrwieniem organizmu. Zimne kończyny mogą też świadczyć o spadku poziomu cukru we krwi.

Sposoby na zimne stopy

Jak więc radzić sobie z problemem zawsze zimnych stóp? Zimą wybieraj niezbyt ciasne skarpetki, które nie będą uciskać stóp i tym samym zaburzać krążenia. Z tego samego powodu unikaj noszenia ciasnego obuwia. Zadbaj też o codzienną dawkę ruchu. Pomóc mogą również masaże i szczotkowanie stóp. Natomiast zimą szczególnie kojące okażą się rozgrzewające kąpiele. Jednak przede wszystkim pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów chorobowych, skonsultuj się z lekarzem.

Zobacz wideo: Dlaczego stopy są ważne dla kręgosłupa?

Zobacz też:

Rozciągnij się o poranku. Dzięki tym prostym ćwiczeniom dobrze rozpoczniesz dzień

Jak bezpieczne korzystać z termoforów? "Mają swoją datę ważności"

Dr Michael Mosley o mocy dobrego wypoczynku. "To, co jesz, naprawdę wpływa na twój sen"

Autor: Ola Lipecka

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości