Styl życia

Himalaje kłamstw, czyli wspinacze, którzy nie weszli na szczyt. Najmniej wątpliwość wzbudza Polak

Styl życia

Aktualizacja:

Eberhard Jurgalski twierdzi, że wielu zdobywców Himalajów, nigdy nie stanęło na szczycie przynajmniej trzech z czternastu ośmiotysięczników. Niemiecki badacz z uwagą analizuje wszystkie wyprawy oraz orzeka, czy podczas tych zakończonych sukcesem rzeczywiście udało się dotrzeć na szczyt.

Lista Eberharda - co to takiego

14 szczytów powyżej 8 tys. metrów i 43 śmiałków, którym udało się zdobyć każdy z nich. Tak dziś wyglądają oficjalne statystki. Niewykluczone jednak, że wkrótce ulegną one zmianie. A to wszystko za sprawą Eberharda Jurgalskiego, którego badania, prowadzone od 40 lat, mogą wywrócić do góry nogami historię Himalaizmu.

O tym, jak bardzo jego obserwacje są cenione w świecie himalaizmu najlepiej świadczy fakt, że to właśnie z nim konsultowane są wszystkie dokonania wpisywane do Księgi Rekordów Guinessa.

- Nie nazwał bym siebie sędzią. Ta praca przypomina bardziej działanie detektywa - wyjaśnia Eberhard Jurgalski. - Jestem pewien, że 99% osób, które dotarły na górę, zwłaszcza tych, które dotarły na wszystkie czternaście ośmiotysięczników wierzy, że stanęło na właściwych wierzchołkach. Byliśmy w szoku, kiedy odkryliśmy z kolegami, że bardzo wielu wspinaczy nie weszło na szczyty przynamniej trzech gór: Annapurny, Dhaulagiri i Manaslu - zaznacza.

Jak potwierdza się zdobycie szczytu w Himalajach

Zespół Jurgalskiego liczy 7 osób. Udało im się wytropić setki historii, które przez lata były oficjalnie uznawane. Podczas analizy brane są pod uwagę zdjęcia, rysunki oraz opowieści wspinaczy. Nie bez znaczenia pozostaje przebieg trasy wyprawy.

- Na tę chwilę wydaje mi się, że tylko jedna osoba mogła zdobyć wszystkie ośmiotysięczniki i to jest Jerzy Kukuczka - zdradza ekspert. - Nie mamy 100-procentowej pewności, ale to bardzo prawdopodobne. Wciąż czekamy na zdjęcie z Manaslu, o którym wspominał w książkach, jeszcze go nie widzieliśmy, ale myślę, że jeśli znalazł prawdziwy szczyt Annapurny w warunkach, jakie wtedy panowały, a także szczyt Dhaulagiri, to jestem niemal pewien, że odtarł do właściwego miejsca.

W przeszłości tradycją było zostawianie na szczycie przedmiotu, który odbierała kolejna wyprawa na dowód odnalezienia właściwego punktu. Do jednej z najbarwniejszych historii należy bez wątpienia pierwsze w historii zimowe wejście na Mount Everest, na którego szczycie Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy znaleźli numer do prostytutki mieszkającej na Alasce.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki obejrzysz na Player.pl.

Zobacz też:

Klaudia Halejcio "wygłupia się" z dzieckiem na rękach. "Okscytocyna power" - piszą ze zrozumieniem fanki

Joanna Bartel mieszka sama, bo małżeństwo to więzienie, a za dziećmi nie przepada. "Mam teraz szczęśliwy czas. Mam swoje pieniądze"

Agnieszka Włodarczyk trafiła do szpitala. "My już pani nie wypuścimy"

Autor: Adam Barabasz

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości