Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Zaduszki - historia święta
Zaduszki wywodzą się z tzw. praktyk pobożnościowych odprawianych przez mnichów we wczesnym średniowieczu. Były to coroczne nabożeństwa w klasztorach za zmarłych braci. Od IX wieku podczas nich w niektórych klasztorach zaczęto obejmować intencjami nie tylko zakonników, ale również innych zmarłych chrześcijan. W 998 roku Odylon, francuski benedyktyn i przełożony opactwa w Cluny, wyznaczył 2 listopada dniem obowiązkowych modlitw za wszystkich zmarłych wiernych. Dotyczyło to jego klasztorów, a także innych, które należały do kongregacji (zgromadzenia zakonnego) kluniackiej.
Dzień Zaduszny został wprowadzony do kalendarza oraz liturgii rzymskiej w 1311 roku decyzją Stolicy Apostolskiej. Od tego czasu święto stopniowo upowszechniało się w Kościele Katolickim. Najstarsze znane Zaduszki obchodzone w Polsce miały miejsce w diecezji wrocławskiej na początku XIV wieku pod rządami biskupa Henryka z Wierzbna.
Jak katolicy powinni obchodzić Zaduszki?
W Polsce w Dniu Zadusznym odwiedza się cmentarze, ozdabia się groby, a także zapala na nich znicze. Jest to praktyka związana z pogańskim zwyczajem palenia ognisk na mogiłach. W Kościele Katolickim obchody liturgiczne obejmują oficjum, czyli liturgię godzin, trzy msze oraz procesję. W jej skład wchodzi pięć stacji i może odbywać się w kościele, wokół kościoła lub na cmentarzu. Podczas niej modli się za zmarłych biskupów, kapłanów, krewnych, dobrodziejów i wszystkich innych.
Dodatkowo w Polsce obchodzone są wypominki. Jest to forma modlitwy błagalnej za zmarłych, która pochodzi z XV wieku, a jej świadectwo zachowało się w Kazaniach gnieźnieńskich. Wypominki jednorazowe odczytywane są na cmentarzu, a oktawalne przez osiem dni od Uroczystości Wszystkich Świętych.
W 1911 roku wprowadzono pełen zestaw modlitw, które przeznaczone są na Zaduszki. W 1972 roku włączono dodatkowo nowe hymny. Dzień Zaduszny jest szczególnym momentem, w którym powinno się odmawiać modlitwy za dusze czyśćcowe, np. Koronkę za zmarłych, Litanię za zmarłych w czyśćcu cierpiących.
Ponadto odwiedzając cmentarz w dniach 1-8 listopada i modląc się za dusze zmarłych zachowując stałe warunki odpustu, wierni mogą uzyskać odpusty dla zmarłych.
Czy w Zaduszki trzeba iść do kościoła?
W przeciwieństwie do 1 listopada, czyli uroczystości Wszystkich Świętych, nie ma obowiązku uczestnictwa w mszy świętej.
Czy w Zaduszki trzeba iść na cmentarz?
W Zaduszki w Kościele wspomina się zmarłych i modli się za zbawienie dusz przebywających w czyśćcu. W świetle prawa kanonicznego nie ma obowiązku w tym dniu odwiedzania cmentarzy, jest to jednak warunek, który trzeba spełnić, aby w tym czasie uzyskać odpust zupełny.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czego nie wolno robić na cmentarzach? Przesądy
- Wszystkich Świętych a Zaduszki. Czym się różnią te dwa święta?
- Wydano ostrzeżenie ws. wizyt na cmentarzach. Mogą "grozić niebezpieczeństwem"
Autor: Teofila Siewko
Źródło: misyjne.pl/msze.info/brewiarz.pl
Źródło zdjęcia głównego: Dora Hernandez Rangel / EyeEm/Getty Images