Dlaczego warto zobaczyć wystawę krakowskich szopek? "Dawniej szopka była przygotowywana po to, żeby odbywać bożonarodzeniowe spektakle"

Źródło: Dzień Dobry TVN
 Tropem krakowskich szopek
Tropem krakowskich szopek
Książki bez których nie wyobrażam sobie dzieciństwa
Książki bez których nie wyobrażam sobie dzieciństwa
Książki dla dzieci bez tekstu, ale pełne treści
Książki dla dzieci bez tekstu, ale pełne treści
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Kontrowersje wokół okładki książki "Przepaść" R. Mroza
Kontrowersje wokół okładki książki "Przepaść" R. Mroza
Tradycja wykonywania szopek krakowskich przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Konkurs wyłaniający najpiękniejsze konstrukcje już od 75 lat stanowi nie lada atrakcję dla dzieci i dorosłych. Kunsztowne budowle zachwycają formą, bogactwem zdobień i ciekawymi akcentami nawiązującymi do legendarnych postaci. W Dzień Dobry TVN przekonywał o tym Kamil Stasiak, kurator wystawy "Kraków od początku bez końca".

Konkurs Szopek Krakowskich

Krakowskie szopki stanowią nieodzowny element małopolskiej tradycji. Proces tworzenia nietuzinkowych projektów zajmuje nawet kilka tysięcy godzin, jednak mieszkańcy Krakowa chętnie podejmują się tego wyzwania. Autorzy szopek wykazują się nie lada kreatywnością, która nierzadko stanowi przepustkę do zwycięstwa w wyjątkowym konkursie.

- Wszystkie szopki, które tutaj widzimy, powstały w tym roku. Szopkarze przygotowali je na konkurs, który odbywa się pod pomnikiem Adama Mickiewicza w pierwszy czwartek grudnia - zauważył Kamil Stasiak. Dodał też, że konstrukcje oceniane są w kilku kategoriach wielkościowych i wiekowych, dlatego do niecodziennej rywalizacji mogą przystąpić zarówno dorośli, jak i dzieci.

Kultura i sztuka

Źródło: Dzień Dobry TVN
Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Przez sztukę do serca
Przez sztukę do serca
Sztuka na talerzu
Sztuka na talerzu
Jego sztuka łączy
Jego sztuka łączy
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Gdy sztuka spotyka się z polityką
Gdy sztuka spotyka się z polityką
ARS LATRANS
ARS LATRANS
Ze sztuką na „ty”
Ze sztuką na „ty”
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Grudniowa aukcja dzieł sztuki

Czym wyróżniają się krakowskie szopki?

Szopki krakowskie nie przypominają tradycyjnych stajenek, które zwykle widujemy w kościołach. Autorzy tych niezwykłych budowli zwykle inspirują się miejską architekturą, w tym także krakowskimi zabytkami. Strzeliste wieże stanowią charakterystyczny element tego rodzaju konstrukcji.

W każdej szopce umieszcza się figurki świętej rodziny, ale to niejedyna ozdoba wnętrza nadzwyczajnych projektów. Szopkarze chętnie wzbogacają swoje dzieła statuetkami legendarnych krakowskich postaci. Wśród nich wymienić można, chociażby Pana Twardowskiego, Lajkonika czy szewca Skubę w towarzystwie smoka wawelskiego. W niektórych szopkach pojawiają się także lalki w ludowych strojach krakowiaków i górali.

- Z tego w pewnym sensie wywodzi się tradycja szopki krakowskiej, że przedstawienia przestano odgrywać w kościołach, a zaczęto odgrywać jako taki rodzaj współczesnych jasełek. W związku z tym pojawiły się tam motywy nie tylko historyczne, nie tylko związane z tradycjami krakowskimi, ale też zupełnie współczesne - posumował Kamil Stasiak.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Magdalena Brzezińska

Reporter: Piotr Wojtasik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości