Styl życia

Dlaczego warto zobaczyć wystawę krakowskich szopek? "Dawniej szopka była przygotowywana po to, żeby odbywać bożonarodzeniowe spektakle"

Styl życia

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Reporter:
Piotr Wojtasik
 Tropem krakowskich szopek
Tropem krakowskich szopekDzień Dobry TVN
wideo 2/5
Dzień Dobry TVN Tropem krakowskich szopek

Tradycja wykonywania szopek krakowskich przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Konkurs wyłaniający najpiękniejsze konstrukcje już od 75 lat stanowi nie lada atrakcję dla dzieci i dorosłych. Kunsztowne budowle zachwycają formą, bogactwem zdobień i ciekawymi akcentami nawiązującymi do legendarnych postaci. W Dzień Dobry TVN przekonywał o tym Kamil Stasiak, kurator wystawy "Kraków od początku bez końca".

Konkurs Szopek Krakowskich

Krakowskie szopki stanowią nieodzowny element małopolskiej tradycji. Proces tworzenia nietuzinkowych projektów zajmuje nawet kilka tysięcy godzin, jednak mieszkańcy Krakowa chętnie podejmują się tego wyzwania. Autorzy szopek wykazują się nie lada kreatywnością, która nierzadko stanowi przepustkę do zwycięstwa w wyjątkowym konkursie.

- Wszystkie szopki, które tutaj widzimy, powstały w tym roku. Szopkarze przygotowali je na konkurs, który odbywa się pod pomnikiem Adama Mickiewicza w pierwszy czwartek grudnia - zauważył Kamil Stasiak. Dodał też, że konstrukcje oceniane są w kilku kategoriach wielkościowych i wiekowych, dlatego do niecodziennej rywalizacji mogą przystąpić zarówno dorośli, jak i dzieci.

Kultura i sztuka

Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu Dzień Dobry TVN
wideo 2/11

Czym wyróżniają się krakowskie szopki?

Szopki krakowskie nie przypominają tradycyjnych stajenek, które zwykle widujemy w kościołach. Autorzy tych niezwykłych budowli zwykle inspirują się miejską architekturą, w tym także krakowskimi zabytkami. Strzeliste wieże stanowią charakterystyczny element tego rodzaju konstrukcji.

W każdej szopce umieszcza się figurki świętej rodziny, ale to niejedyna ozdoba wnętrza nadzwyczajnych projektów. Szopkarze chętnie wzbogacają swoje dzieła statuetkami legendarnych krakowskich postaci. Wśród nich wymienić można, chociażby Pana Twardowskiego, Lajkonika czy szewca Skubę w towarzystwie smoka wawelskiego. W niektórych szopkach pojawiają się także lalki w ludowych strojach krakowiaków i górali.

- Z tego w pewnym sensie wywodzi się tradycja szopki krakowskiej, że przedstawienia przestano odgrywać w kościołach, a zaczęto odgrywać jako taki rodzaj współczesnych jasełek. W związku z tym pojawiły się tam motywy nie tylko historyczne, nie tylko związane z tradycjami krakowskimi, ale też zupełnie współczesne - posumował Kamil Stasiak.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Reporter: Piotr Wojtasik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości