Styl życia

Pokonywanie trasy z domu do pracy to dla nich nie lada wyzwanie. "120 dni w roku jest tutaj regularne bagno"

Styl życia

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Reporter:
Marcin Sawicki
Nie mają drogi do domu
Nie mają drogi do domuDzień Dobry TVN
wideo 2/4

Mieszkańcy przysiółków we wsi Witowice Dolne od lat marzą o dogodnym dojeździe do swoich domów. Na co dzień korzystają z drogi należącej do terenów Lasów Państwowych, która często bywa nieprzejezdna. Sprawie przyjrzał się reporter Dzień Dobry TVN, Marcin Sawicki.

Nieprzejezdna droga w gminie Łososina Dolna

Witowice Dolne to malownicza miejscowość położona w gminie Łososina Dolna, w województwie małopolskim. Mieszkańcy należących do niej przysiółków regularnie narzekają na problemy z dojazdem do pracy czy szkoły. Korzystają bowiem z traktu do zrywki drewna, który bardzo często bywa całkowicie nieprzejezdny.

- 120 dni w roku jest tutaj regularne bagno (...), są koleiny, które mają po 50 centymetrów. Tutaj naprawdę wydarzają się tragedie (...). Sąsiada niesiono 200 metrów do karetki (...). Do chorego ksiądz z posługą nie dojedzie, bo jest składowane drewno. Do pracy nie dojeżdżamy (...). Ta sytuacja jest już tutaj od 20 lat (...). To są ludzkie problemy, takie konkretne - mówiła w Dzień Dobry TVN jedna z mieszkanek wsi.

Projekt docelowej sieci dróg leśnych - czy rozwiąże problemy mieszkańców?

Leśna droga dojazdowa to dla lokalnej społeczności prawdziwe utrapienie. Mieszkańcy z niecierpliwością oczekują na jej remont. Niestety nie wyznaczono jeszcze dokładnego terminu rozpoczęcia prac budowlanych.

- W następstwie rozmów prowadzonych z Urzędem Gminy Łososina Dolna ta droga wcześniej została udostępniona do ruchu publicznego, ale też znalazła się w dokumencie, który został opracowany pod koniec 2020 roku, tj. projekcie docelowej sieci dróg leśnych (...). Takich dróg w całym nadleśnictwie, które są udostępnione do ruchu publicznego i znalazły się w tym dokumencie, jest ponad 40. Oczywiście sukcesywnie staramy się polepszać stan nawierzchni i tutaj w najbliższym czasie również, mam nadzieję, ta droga zostanie wybudowana i będzie drogą o nawierzchni twardej - przekonywał w rozmowie z Marcinem Sawickim przedstawiciel Lasów Państwowych.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Reporter: Marcin Sawicki

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości