Pokój ze znaczków, replika pałacu i piramidy. To miejsce na Podlasiu przyciąga nawet prezydentów

Źródło: Dzień Dobry TVN
Faraon, piramida i Arka Przymierza, czyli pasje pana Borysa
Faraon, piramida i Arka Przymierza, czyli pasje pana Borysa
Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Przez sztukę do serca
Przez sztukę do serca
Sztuka na talerzu
Sztuka na talerzu
Jego sztuka łączy
Jego sztuka łączy
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Gdy sztuka spotyka się z polityką
Gdy sztuka spotyka się z polityką
ARS LATRANS
ARS LATRANS
Ze sztuką na „ty”
Ze sztuką na „ty”
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Niezwykłe gospodarstwo agroturystyczne stworzył na Podlasiu Borys Kozłowski. Własnymi rękami zbudował 14 galerii sztuki. Wszystkie obiekty ulokował w niedalekiej odległości od siebie. Realizacja projektu zajęła mu 22 lata, ale na terenie posiadłości wciąż pojawiają się nowe budowle. Kreatywność mężczyzny docenili m.in. Andrzej Duda czy Bronisław Komorowski, którzy odwiedzili to przesiąknięte historią miejsce.

Podlasie. Unikatowa agroturystyka Borysa Kozłowskiego

Na terenie, którym zarządza Borys Kozłowski, można znaleźć wiele wyjątkowych perełek architektonicznych. Właściciel gospodarstwa agroturystycznego na Podlasiu poświęcił 22 lata na to, by w jednym miejscu zbudować aż 14 galerii sztuki. W reportażu Dzień Dobry TVN mężczyzna zaprezentował najważniejsze składowe autorskiej ekspozycji. Zalicza się do nich między innymi replika pałacu carskiego w Białowieży, wykonana w skali 1:6. Jej stworzenie zajęło 7 lat.

- Tu jest replika pokoju ze znaczków z pałacu w Białowieży. To robiłem pół roku, całą zimę. Bo tych znaczków kupiłem chyba z 17 tysięcy, później znowu 8 tysięcy. Drugi pokój jest z kart zrobiony i portretów królów Polski, a trzeci to replika Bursztynowej Komnaty - tłumaczy, pokazując kolejne wystawy.

Najnowszym dziełem Borysa Kozłowskiego jest zrekonstruowana Arka Przymierza, którą umieszczono tuż obok figury faraona i Kleopatry w budowanej przez dwa lata piramidzie. Artysta ma nadzieję, że miejsce, które stworzył, pozwoli przybywającym do niego gościom odciąć się od trosk życia codziennego i delektować się spokojem. Ten niezwykły obiekt agroturystyczny zdążyli docenić już prezydenci Polski - Bronisław Komorowski i Andrzej Duda.

Agroturystyka na Podlasiu - miejsce z rodzinną atmosferą

W tworzeniu kilkunastu galerii sztuki Borysowi Kozłowskiemu pomagali bliscy, a w szczególności dzieci, które zgodnie z wolą rodziców nie wyjechały z małej miejscowości i pozostały, by podziwiać dorobek ojca.

- Tata stworzył te wszystkie galerie, ponieważ chciał zaistnieć w okolicy, w świecie. Chciał pokazać ludziom tę piękną okolicę, pałac carski, przybliżyć historię, ale wszystko to zgromadzić w jednym miejscu. (...) Co roku było coś nowego, nowy pomysł. Wszyscy go wspierali. Najbardziej mama. Przeważnie było tak, że tata coś wymyślił, a wszyscy musieli to realizować - opowiada jedna z córek, Marzena Topór.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Reporter: Katarzyna Chętnik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości