Polska

Jedyny taki ogród botaniczny w Polsce. "Można się tutaj całkowicie odciąć od rzeczywistości"

Polska

Autor:
Sabina
Zięba
W ziołowym zakątku

W Dzień Dobry TVN odwiedziliśmy wyjątkowy ogród botaniczny. W Ziołowym Zakątku w Korycinach rośnie ponad 1500 gatunków ziół, a odwiedzający mogą w nim wypocząć z dala od cywilizacji. Sprawdźcie, czym jeszcze zachwyca.

Ziołowe gospodarstwo agroturystyczne

W Korycinie prężnie działa Ziołowy Zakątek, który jest unikatowym w skali świata obiektem agroturystycznym położonym w sercu najczystszego regionu Polski, Podlasia. Na powierzchni blisko 20 ha skupia bogatą kulturę i tradycję tego obszaru. Można tam znaleźć charakterystyczne dla regionu zabudowy, rękodzieło, a przede wszystkim wszechobecne zioła.

- Można się tutaj całkowicie odciąć od rzeczywistości, od miasta - zdradził Bartek Jędrzejak w Dzień Dobry TVN.

Na terenie Ziołowego Zakątku w Korycinie odwiedzający mogą w otoczeniu ziół i ich niezwykłego aromatu komponować własne mieszanki herbaciane, tworzyć nalewki na bazie cennych surowców zielarskich, jak również zasięgnąć wiedzy zielarskiej, ponieważ rośnie tam 1500 gatunków ziół. Gospodarstwo to zatrzymało się w XIX wieku, a w niektórych miejscach nie ma w ogóle zasięgu. W budynkach jest 150 miejsc noclegowych i warto dodać, że w pokojach nie ma telewizora ani radia.

Fenomen Ziołowego Zakątka

Wszystkie budynki konserwowane są w sposób ekologiczny - tłoczonym na zimno olejem lnianym. Naturalne są również pokrycia dachowe, wykonane ze słomy, drewna lub gliny. Mieści się tam też wyjątkowy zabytek, czyli XVII-wieczny, drewniany kościół, a także ekologiczny warzywnik. Kolekcja Podlaskiego Ogrodu Botanicznego liczy ponad 1500 gatunków, położonych na obszarze 12 hektarów.

- To jest jakby powrót do wioski z mojego dzieciństwa, mniej więcej sprzed 50-ciu lat. Tak wyglądała większość wiosek tutaj na Podlasiu. (...) Jesteśmy w rejonie, gdzie każdy przeciętny mieszkaniec, którego byśmy spytali - szczególnie taki starszy - na temat zdrowia i ziół jakąś wiedzę ma. Tutaj tradycje zielarskie są nadal bardzo żywe - powiedział w naszym programie właściciel, Mirosław Angielczyk.

Obecnie trwa pora zbioru owoców różnych roślin, a także ich korzeni. Możne obecnie zaopatrywać się w owoce róży (która zawiera rekordowo dużo witaminy C), berberysu (kiedyś zwanego cygańską cytryną), dzikiego chmielu (idealnego na stres), pigwy, rokitnika, aronii (do obniżenia ciśnienia), a także tarniny.

- Tego typu zioła powinniśmy pić profilaktycznie, nie czekając na choroby - dodał Mirosław Angielczyk.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości