Skąd się wzięły walentynki? "W Polsce Walentynki mają 31 lat"

Autor:
Diana
Ryściuk/Teofila Siewko
Co piszczy w show-biznesie?

Walentynki już dzisiaj. Z tej okazji wiele osób planuje zrobić bliskiej osobie prezent lub spędzić z nią czas w wyjątkowy sposób. Skąd wzięła się ta data? Poznaj historię święta zakochanych w Polsce i na świecie. 

Walentynki 2023 - kiedy wypadają?

Walentynki to obchodzone co roku w wielu miejscach świata święto zakochanych, które przypada 14 lutego. W 2023 roku jest to wtorek. Nazwa pochodzi od św. Walentego, który wspomniany jest w liturgii kościoła katolickiego również tego dnia. Z czasem św. Walenty został uznany za patrona zakochanych.

Walentynki

 Idealny bukiet na Walentynki
Idealny bukiet na Walentynki Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Przyjęło się, że w tym dniu osoby w związkach skupiają się na swojej miłości i wyrażają ją m.in. poprzez obdarowywanie się wzajemnie prezentami, romantyczne spędzanie czasu tylko we dwójkę itd. Walentynką określa się tę drugą osobę lub kartkę, którą się jej wręcza 14 lutego.

Skąd się wzięły walentynki w Polsce

W roku 1992 założycielka wydawnictwa Harlekin, Nina Kowalewska-Motlik, zorganizowała ważne wydarzenie na Pałacu Kultury. Doprowadziła ona do tego, że zawisło takie ogromne serce o wymiarach 12 na 12 metrów. To ona uważana jest za propagatorkę święta, a także romansów w świecie literatury. Zatem walentynki w Polsce mają 31 lat.

- Co zabawne, mąż pani Niny nie lubi tego święta - zauważyła w studiu Dzień Dobry TVN Paulina Krupińska-Karpiel. - Co ją w zasadzie bawi - dodał Mateusz Hładki.

Obecnie Nina Kowalewska-Motlik sprowadza do Polski nie harlekiny, a perfumy. To dzięki niej jedna z warszawskich ulic pachnie niczym Dubaj lub Abu Dabi.

Historia walentynek

14 lutego obchodzony jest dzień świętego Walentego, którego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest tego dnia w Kościele katolickim. Jest on patronem zakochanych, ale również uważany jest za obrońcę przed ciężkimi chorobami nerwowymi, umysłowymi i epilepsją. To za jego sprawą święto zakochanych obchodzimy 14 lutego.

W południowej i zachodniej Europie walentynki obchodzone są już od średniowiecza. Pozostałe regiony kontynentu dołączyły nieco później. W przeszłości, nawet tak dalekiej jak starożytność, istniały różne specjalne dni poświęcone celebracji miłości, jednak współczesny dzień zakochanych nie ma bezpośredniego, konkretnego poprzednika.

Do Polski zwyczaj celebrowania walentynek przywędrował z Bawarii i Tyrolu razem z kultem świętego Walentego. Prawdziwą popularność osiągnęły jednak nie tak dawno, w latach 90. XX wieku. Szybko zyskały, podobnie jak na Zachodzie, mocno konsumpcyjny charakter. Istnieją jednak miejsca, w których walentynki obchodzi się nieco inaczej - poprzez połączenie anglosaskiej tradycji z katolickim kultem św. Walentego. Od 2002 r. 14 lutego w Chełmnie (województwo kujawsko-pomorskie) organizowane są „Walentynki Chełmińskie”. W miejscowym kościele farnym pw. Wniebowzięcia NMP przechowywane są relikwie św. Walentego. W tym dniu odbywa się szczególna msza święta, ale również koncerty, pokazy itd.

Poza tym w wielu miejscach w Polsce organizowane są różnego typu wydarzenia związane ze świętowaniem walentynek. Warto szukać szczegółowych informacji w lokalnych mediach.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk/Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: Andrew Olifirenko/Getty Images

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości