Życzenia na walentynki. Jak napisać je samodzielnie? Poznaj nasze rady i propozycje wierszyków

Źródło: Dzień Dobry TVN
 Idealny bukiet na Walentynki
Idealny bukiet na Walentynki
Co na walentynki zamiast standardowej róży?
Co na walentynki zamiast standardowej róży?
Zrób sobie lub swojej kobiecie prezent na Walentynki
Zrób sobie lub swojej kobiecie prezent na Walentynki
Walentynki – budżetowo i z klasą
Walentynki – budżetowo i z klasą
Mężczyźni i presja idealnych walentynek
Mężczyźni i presja idealnych walentynek
Coroczne święto zakochanych pod patronatem św. Walentego przypada na dzień 14 lutego. Miłym zwyczajem tego dnia jest obdarowywanie ukochanej osoby upominkami i życzeniami na walentynki.

Można powiedzieć, że walentynki przywędrowały do nas ze Stanów Zjednoczonych, ale nie jest to miejsce, w którym święto zakochanych bierze swój początek. Zwyczaj ten pochodzi z Wielkiej Brytanii i obchodzono go tam już w XIV wieku. Stamtąd – razem z licznymi osadnikami – wywędrował za ocean i z biegiem lat zyskał ogromną popularność. Od kilkunastu lat święci triumfy w Polsce i dlatego 14. lutego składamy sobie życzenia na walentynki.

Dzień świętego Walentego to święto zakochanych, więc przede wszystkim adresatami życzeń na walentynki są koleżanki i koledzy, do których żywimy gorące uczucia. Ale nie tylko oni. Życzenia na walentynki możemy wysłać do przyjaciela, rodziców, żony, męża, partnerki, a także nauczycielki. W internecie znajdziemy wiele gotowych wzorów życzeń na walentynki, którymi możemy inspirować się, pisząc miłosny wierszyk.

Życzenia na walentynki – jak je napisać?

Najbardziej romantycznym i osobistym sposobem wyrażania życzeń na walentynki jest odręczne napisanie krótkiego liściku . Osoba obdarowana na pewno potraktuje sprawę poważnie, kiedy zobaczy starannie przygotowaną i napisaną od serca walentynkę. Wysyłanie życzeń na walentynki za pomocą SMS-a na pewno nie odniesie takiego skutku, niezależnie od tego, jakie wyznania miłości znalazły się w treści. W licznych punktach sprzedaży znajdziemy gotowe karty, na których możemy dopisać własne życzenia na walentynki dla dziewczyny, chłopaka czy po prostu bliskiej osoby. Choć wyznania miłosne kojarzą się głównie z patosem, to przecież możemy wykazać się oryginalnością napisać drugiej osobie śmieszne życzenia na walentynki .

Co można napisać od siebie? Jeśli nie jesteśmy dobrzy w rymowanki, to można w takich życzeniach zawrzeć wspomnienie pierwszego spotkania, ważne dla was wydarzenie, przełomową chwilę dla waszego związku. Warto opisać plany, jakie mamy w związku z daną osobą czy marzenia - czego byśmy chcieli dla drugiej połówki, jak chcielibyśmy spędzić wspólne chwile, czy może mamy marzenia, które są do zrealizowania tylko z tą drugą połówką.

Oczywiście życzenia na walentynki to przemiły zwyczaj, ale nie musi być wcale jedyną atrakcją tego dnia. Poza przekazaniem krótkiego wierszyka miłosnego na walentynki, możemy zaprosić drugą połowę na romantyczny wieczór w restauracji, do kina, teatru, czy po prostu umówić się na randkę. Jest to również doskonała okazja, by zaprezentować przed ukochaną lub ukochanym swoje możliwości kulinarne. Pyszne jedzenie, świece, pięknie nakryty stół, nastrojowa muzyka i odpowiedni posiłek – możliwości jest mnóstwo, a wieczór we dwoje zawsze może mieć wyjątkowy ciąg dalszy.

Życzenia na walentynki – przykłady

W ten dzień sławny, w dzień miłości,

racz w mym sercu dziś zagościć,

bo ja wyznać Tobie chcę,

że tak mocno kocham Cię.

Może kiedyś w mych ramionach,

może kiedyś, w któryś dzień,

zauważysz moją miłość

i pokochasz także mnie.

Znam Cię już wieki całe

Myślę o Tobie i tęsknię do Ciebie.

W każdy zmierzch i noc czekam

Może przyjdziesz, może zjawisz się,

A jeśli nie, to sam Ci powiem,

Że myślę o Tobie i tęsknię do Ciebie.

Ktoś bardzo Cię kocha – nie powiem Ci kto,

i myśli o Tobie – nie powiem Ci co,

i w myślach całuje – nie powiem Ci jak,

i cierpi, bo czuje, że kogoś mu brak,

ktoś chciałby Ci przysiąc – nie powiem Ci co,

ktoś bardzo Ci bliski – nie powiem Ci kto,

lecz sam się dowiesz, za dzień albo dwa,

że ten, kto Cię kocha, to właśnie ja.

Dzień Świętego Walentego

To dzień dobry dla każdego!

W tym dniu wszyscy to wyznają,

że chcą kochać i kochają!

Moja Walentynko, powiem Ci coś w sekrecie:

tak jak kocham Ciebie, nie kocha Cię nikt na świecie.

W kosmicznym tempie,

lecz w ziemskim stanie

serdeczną walentynkę

Przesyłam Ci kochanie.

Walentynki są raz w roku,

pełne szczęścia i uroku,

a Ty stale bądź radosny,

i promienny jak dzień wiosny.

Raz są w roku Walentynki,

Więc dla Swojej dziewczynki

Moc uścisków niesie wciąż

Zakochany wiecznie - mąż

Jeśli nie jesteśmy zdecydowani na prostą rymowankę, możemy skorzystać z fragmentu poezji i zadedykować ją ukochanej osobie jako życzenia na walentynki :

Wciąż rozmyślasz. Uparcie i skrycie.

Patrzysz w okno i smutek masz w oku...

Przecież mnie kochasz nad życie?

Sam mówiłeś przeszłego roku...

[M. Pawlikowska-Jasnorzewska]

Można takżezdecydować się na wiersze lub poezję miłosną. Jakie wiersze warto wybrać?

 • Miłość szczęśliwa, Miłość od pierwszego wejrzenia, Zakochani lub Portret Kobiecy Wisławy Szymborskiej,
  • W malinowym chruśniaku, Nie obiecuję ci prawie nic Bolesława Leśmiana,
   • Miłość Czesława Miłosza,
    • Miłość Jana Twardwskiego,
     • Już kocham Cię tyle lat, Na wspólną radość, Rozmowa Liryczna Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

      Walentynki – to nie nasze święto?

      Walentynki przyjęły się w Polsce stosunkowo niedawno i choć traktowane są jako dodatkowa okazja do okazania ciepłych uczuć najbliższym osobom, nie wszystkim przypadły do gustu. Bywają nazywane kolejnym bezmyślnie importowanym świętem z Ameryki, podobnie jak Halloween. Czy tak jest naprawdę? Nie do końca, bowiem historia walentynek jest dłuższa niż Stanów Zjednoczonych i mocno związana z chrześcijaństwem, poprzez osobę patrona – św. Walentego.

      W niektórych polskich miastach znajdują się relikwie św. Walentego i organizuje się tam obchody upamiętniające patrona zakochanych osób. Na przykład w Chełmnie odbywa się kolorowy przemarsz związany ze św. Walentym, w finale którego układa się serca ze świec na lokalnym rynku. Religijne uroczystości odbywają się również w Krakowie i Lublinie. Być może za jakiś czas któryś z tych ośrodków zasłuży sobie na miano miasta zakochanych i w ten sposób zacznie promować swoją ofertę turystyczną. Możemy przecież, oprócz wysłania życzeń na walentynki, zabrać ukochaną osobę do któregoś z tych pięknych miejsc i tam razem przeżywać pełne uniesień chwile.

      Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

      Zobacz także:

      Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

      Źródło zdjęcia głównego: Anna Kurzaeva/GettyImages

      podziel się:

      Pozostałe wiadomości