Styl życia

Tradycyjny napój z ziaren kakaowca smakuje inaczej, niż myślimy. Jest pełnotłusty, a nie słodki i mleczny

Styl życia

Autor:
Daria
Pacańska
Reporter:
Agnieszka Reczek-Bogacka
Misja kakao
Misja kakao Dzień Dobry TVN
wideo 2/15

Michał Depta był muzykiem i podróżnikiem. W trakcie jednej z wypraw odwiedził Amerykę Środkową, a tam niewielką wyspę Dominika. Wówczas po raz pierwszy spróbował napoju z ziaren kakaowca.

Tradycyjne kakao

Michał Depta zobaczył, jak wygląda tradycyjny sposób przygotowania napoju, a także poznał jego prawdziwy smak, który znacznie różni się od tego, który znamy.

Porady dietetyków

Czy makaron tuczy?
Czy makaron tuczy?Dzień Dobry TVN
wideo 2/12

- Babcie przygotowują napój ten dla swoich wnuków w takiej formie, która zupełnie różni się od tego, co my nazywaliśmy kakao do tej pory w Polsce. Jest to napój bezpośrednio z ziaren - opowiadał Michał Depta.

Napój jest pełnotłusty, a nie słodki i mleczny. Michał Depta postanowił nauczyć się go przygotowywać oraz wybierać najlepsze ziarna.

Podróże śladem ziaren kakaowca

Michał Depta podróżował także w inne miejsca, gdzie kakao było uprawiane, ale nie wykorzystywane jako napój. Zaczął pokazywać miejscowej ludności jak wykorzystać ziarna.

- Postanowiłem, że tak dłużej nie może być i muszę pokazywać miejscowej ludności, jak to można zrobić. W Papui Nowej Gwinei pewien wódz po tygodniu picia kakao przyszedł do mnie specjalnie mi podziękować. Miał już 76 lat i powiedział, że od wielu lat z rana nie czuł męskiej mocy, a teraz wróciła mu ta siła i pomyślał sobie, że to kakao musi mieć jakieś niesamowite właściwości - powiedział podróżnik.

Jak podkreślają eksperci, kakao jest bardzo zdrowe ma dużo magnezu, żelaza, zwalcza wolne rodniki, pobudza i poprawia koncentrację.

- My z żoną pijemy litr do dwóch dziennie na osobę. Pijemy rano jakby na pobudkę, później w ciągu dnia i przed snem - powiedział pan Michał.

- Bardzo wierzę w kakao, w te misję szerzenia ruchu picia kakao. Chciałabym, żeby w każdym polskim domu było kakao - powiedziała Konstancja Depta, żona pana Michała.

Michał Depta założył Manufakturę Kakao, gdzie przygotowuje ziarna w tradycyjny sposób. Więcej wspomnień z podróży Michała Depty można przeczytać na jego blogu.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Reporter: Agnieszka Reczek-Bogacka

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości