Styl życia

Wszystko w jednym. Dobra torba wędkarska musi być wygodna i pojemna

Styl życia

Autor:
Adrian
Adamczyk

Torby wędkarskie można kupić nie tylko w sklepach dla pasjonatów rybołówstwa. Zainteresowały się nimi również duże sieci handlowe i regularnie włączają je do swojej oferty. Co powinna mieć najlepsza torba wędkarska?

Torba wędkarska - do czego służy?

Transport akcesoriów i sprzętu wędkarskiego wymaga właściwej oprawy. Nie dla zachowania szyku, ale po to, by utrzymać porządek wśród licznych elementów zabieranych nad wodę. Rozwiązanie jest jedno - Torba wędkarska. Rynek pod tym względem wydaje się rozpieszczać wędkarzy. Mogą wybierać spośród wielu modeli tradycyjnych toreb wędkarskich, ale nie tylko. Mokre siatki, które trzeba przewieźć? Nic strasznego. Wówczas przyda się nieprzemakalna torba wędkarska. Transport wrażliwych na temperaturę przynęt? Możemy skorzystać z izotermicznej torby wędkarskiej. Ale nawet, kiedy przewozimy sztuczną przynętę, do ich przewozu także wymyślono specjalne torby. Możliwości jest bardzo dużo. Jak się wśród nich nie pogubić?

Torba wędkarska - poręczna i najlepsza

Nylon czy poliester to materiał, który zestawiony z wodoodpornym suwakiem, zapewnia idealną nieprzemakalność torbie wędkarskiej. Jakość wykonania jest w tym przypadku kluczowa. Do tego komfort, który musimy mieć zapewniony podczas jej przenoszenia. Dlatego pasek do przenoszenia torby wędkarskiej wykonany musi być z wysokiej jakości materiałów. Co wewnątrz? Producenci prześcigają się w pomysłach. Torba wędkarska z pudełkami na przynęty i inne akcesoria to dziś już standard. Kwestią sporną jest, ile pudełek jest nam potrzebnych. Większe modele posiadają sześć pudełek (niektóre nawet osiem), wersje mniejsze mają cztery pudełka. Ale nie tylko na takie modele toreb wędkarskich natkniemy się w specjalistycznych sklepach. Torby na przynęty wyposażone są w nawet dwanaście przegródek, które ułatwiają do nich dostęp. Dno tego rodzaju torby wędkarskiej wykonane jest ze specjalnej gumowej siatki do błyskawicznego płukania przynęt. Znajdziemy także wielokieszeniowe torby wędkarskie ze specjalnymi mocowaniami do krzesła lub łóżka, ułatwiające dostęp do podręcznych akcesoriów. W torbach służących do przenoszenia pilkerów, kieszenie wykonane są z gumowanego materiału, dzięki czemu materiał nie haczy się o kotwiczki. Inne wyposażone są w uchwyty do mocowania wędki. Torby wędkarskie izotermiczne na przynęty doskonale sprawdzają się podczas upałów. Najprostsze modele toreb wędkarskich kosztują około 30 złotych. Te z bogatym wyposażeniem osiągają ceny nawet do 350 złotych.

Torba wędkarska - ciekawostki

Obecnie torby wędkarskie projektuje się tak, aby jak najlepiej odnalazły się pośród wymagań bardzo zróżnicowanego i wymagającego rynku. Powinny być jak najbardziej uniwersalne, by jak najefektywniej udawało się zagospodarować ich przestrzeń - zwracając uwagę na miejsce na większe elementy wyposażenia oraz te drobne, ale niezbędne wędkarzom akcesoria oraz aby korzystanie z nich było przede wszystkim wygodne. Równie ważną częścią jest taki dobór materiałów, by zyskać odpowiednio długi czas użytkowania i komfort w eksploatacji. Nie tylko klasyczne modele toreb wędkarskich cieszą się sporym powodzeniem wśród amatorów łowienia. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się na przykład cheastpak, czyli połączenie plecaka z elementami kamizelki wędkarskiej. To rozwiązanie, które nie jeden raz potrafiło ułatwić życie łowiącemu na spinning czy muszkarzowi. W przedniej części, na korpusie, producenci umieścili kieszenie z łatwością mieszczące najbardziej powszechne rozmiary pudełek. Znajduje się tu również pianka, do której można przypiąć często używane przynęty. Co oprócz tego? Specjalne sprężyny na szczypce oraz dodatkowo wodoszczelne kieszenie, w których można schronić dokumenty. I do tego całkiem funkcjonalny plecak z wszystkimi zaletami takiej formy przenoszenia bagażu. To całkiem interesująca alternatywa zarówno dla klasycznych modeli torby wędkarskiej, jak i kamizelki. Przyda się i na krótkiej zasiadce, i na wielogodzinnej wyprawie na ryby, kiedy ilość akcesoriów, które będą nam niezbędne, szybko wzrasta. Ceny tego rodzaju sprzętu kształtują się w granicach 200 złotych. Nieco mniej mobilni wędkarze mogą skorzystać z odpowiednio wzmocnionych i przystosowanych do warunków nad wodą toreb wędkarskich na kółkach, czyli de facto wzmocnionych toreb zakupowych. Tego rodzaju sprzęt wykonany jest z mocnego, wodoodpornego materiału, który jest bardzo łatwy w czyszczeniu. Torbę zdejmuje się ze stelaża i pierze. Kółka są na tyle duże, że usprawnią poruszanie się nawet w trudnym terenie. Jeśli ktoś ma kłopoty z dźwiganiem ciężkich elementów, może skorzystać z tego rodzaju opcji.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Thomas Juul/Getty Images

Pozostałe wiadomości