Styl życia

Polacy nie chcą pisać testamentów. "Narażają członków rodziny na chaos i bałagan, sprawy sądowe"

Styl życia

Autor:
Adam
Barabasz
Trumna w kościele
MagMos / Getty ImagesJak napisać testament?

Samotna pani Zofia zdecydowała się uwzględnić w swoim testamencie Fundację TVN. Tym sposobem dobro, które czyniła za życia, będzie trwało po jej śmierci. To ewenement. Polacy wciąż niechętnie sporządzają ten dokument. O tym, dlaczego warto to zrobić Adam Barabasz, dziennikarz serwisu dziendobry.tvn.pl, rozmawia z Eweliną Szeratics, managerką kampanii "Zapisz dobro".

Jak napisać testament?

Z badań przeprowadzonych przez Kantar Polska na zlecenie fundacji Napisz Testament we współpracy z kancelarią prawno-podatkową GWW wynika, że tylko 8 na 100 Polaków zdecydowało się na wyrażenie ostatniej woli. 44 proc. osób nigdy się nad tym nie zastanawiało, z kolei 23 proc. twierdzi, że nie ma nic cennego, co mogłoby po sobie zostawić. Ponad 1/5 badanych jest przekonana, że jest wciąż za wcześnie na takie decyzje. Częściej na sporządzenie testamentu decydują się kobiety. One też chętniej wybierają formę notarialną.

Rozmowy o śmierci

Jak zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci?
Jak zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci?Dzień Dobry TVN
wideo 2/2

– W Polsce najpopularniejsze są dwie formy – wyjaśnia Ewelina Szeratics. – Pierwszą z nich jest testament odręczny, który w całości musi być napisany własnoręcznie przez testatora, podpisany i opatrzony datą. Nie jest to jednak rekomendowane rozwiązanie. Testament jest naszą wolą i bardzo często zdarza się, że nie jest ona respektowana. Jeśli ktoś znajdzie ten dokument i odkryje, że nie ma w nim jego nazwiska, to może go po prostu zniszczyć. Zdarza się też, że osoby, które odnajdują testament, kwestionują, twierdząc, że osoba, która go sporządziła była niepoczytalna i nie wiedziała, co pisze. Łatwiej jest więc taki testament podważyć. Jeżeli dochodzi do sprawy w sądzie, to właśnie notariusz potwierdza, że osoba, która wyraziła wolę sporządzenia tego dokumentu, była w pełni sił umysłowych – dodaje.

Testament na rzecz organizacji

Zaledwie 2 proc. osób, które zdecydowały się na przygotowanie testamentu, postanowiły uwzględnić organizacje pozarządowe.

– Polacy są bardzo rodzinni i nawet, jeśli jesteśmy skłóceni z krewnymi, to czujemy obowiązek, że musimy tę rodzinę uwzględnić – zaznacza. – Jeżeli przez całe życie wspierasz jakiś dobry cel, nie chcesz, żeby to się zmieniło po Twojej śmierci, to jest powód, dla którego warto uwzględnić w swoim testamencie fundację lub stowarzyszenie. Za granicą jest to bardzo popularne. Najczęściej robią to osoby, których wartości wyznawane za życia były tożsame z tymi, którymi operuje dana fundacja. Zdarza się, że motywy, dla których ludzie uwzględniają organizacje w zapisach testamentowych też nie do końca są jasne. Bywa, że robią to ludzie, którzy chcą się zemścić na swojej rodzinie, ale fundacje nie chcą mieć takich spraw. Poczucie krzywdy nigdy nie powinno być motywem, dla którego chce się uwzględnić organizację w testamencie. Liczą się wartości, które dana fundacja reprezentuje – wyjaśnia.

8 na 100 Polaków powyżej 45 roku życia przygotowało ostatnią wolę. To niewiele. Co sprawia, że tak niechętnie podchodzimy do testamentów?

 – Po pierwsze wolimy go nie pisać, bo żyjemy w przeświadczeniu, że jest to akt ostatniej woli i zaraz po tym jak go napiszemy, czeka na nas śmierć – mówi. – Po drugie jesteśmy przekonani, że polskie przepisy prawa spadkowego są na tyle klarowne, że nie trzeba niczego pisać. Niestety prawnicy, z którymi pracujemy, alarmują, że to nie jest do końca prawda. Ludzie, którzy nie spisują swoich testamentów narażają członków rodziny na chaos i bałagan, sprawy sądowe. Naszą kampanią staramy się pokazać, że testament to jest zabezpieczenie naszych najbliższych i zadbanie o to, żeby nie zostawić po sobie wielkiego bałaganu. Po śmierci rodzina i tak przeżywa ciężkie chwile więc nie ma sensu, by spotykać się dodatkowo na salach sądowych.

Co zatem należy zrobić, by dobrze przygotować testament, w którym zostanie uwzględniona organizacja pozarządowa?

– Należy skontaktować się z fundacją, poinformować o swoim zamiarze i zapytać, czy pomysł na wykorzystanie przekazanych środków jest zgodny z potrzebami fundacji – radzi ekspertka. – Może się przecież zdarzyć, że zgłosi się darczyńca z kolekcją obrazów, a organizacja, którą chce wesprzeć, prowadzi schronisko dla psów i nie ma nikogo, kto mógłby się zająć ich sprzedażą. Następnie idziemy do notariusza, który sporządza testament i tu kończy się cała historia. Koszt sporządzenia testamentu to jest ok 200 zł netto. Organizacje, które są zrzeszone w ramach akcji „Napisz Testament”, najczęściej pokrywają tę opłatę – podsumowuje.

Fundacja TVN - jak pomóc:

  • wysyłając SMS o treści "Pomagam" pod numer 7356 (koszt SMS 3,69 zł z VAT);
  • wysyłając przelew na Telefon BLIK na numer 509 559 966;
  • wpłaty na konto PL 25 1140 1010 0000 2581 1800 1001;
  • bezpośrednio na stronie Fundacji TVN.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: MagMos / Getty Images

Pozostałe wiadomości