Technikum Budowy Fortepianów - wyjątkowa szkoła w Polsce
Technikum Budowy Fortepianów to niezwykła szkoła. Chodzi do niej jedynie 61 uczniów, a umiejętności, jakie mogą tam nabyć, to m.in. strojenie, naprawa czy korekta pianin oraz fortepianów. Dlaczego to właśnie w Kaliszu znajduje się zagłębie tego instrumentu? Dowiesz się tego w Dzień Dobry TVN.
W Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Kaliszu mieści się Technikum Budowy Fortepianów. - To jest szkoła unikatowa, bo uczęszcza do niej jedynie 61 uczniów - wyjaśnia dyrektor, Janusz Matuszewski. Rzeczywiście, oprócz niej na świecie istnieją jedynie dwie tego typu placówki.
Technikum przygotowuje fachowców do pracy w zawodzie stroiciela i korektora instrumentów klawiszowych. - Zawód jako technik budowy i strojenia fortepianów i pianin składa się z dwóch kwalifikacji. Są to nazwy budowa i naprawa oraz strojenie i korekta - tłumaczy nauczyciel Marcin Kaftanowicz. - Te rzeczy w formie podstawowej powinny być opanowane - dodaje.
Historia produkcji fortepianów w Kaliszu
Jakie umiejętności nabywają uczniowie Technikum Budowy Fortepianu w praktyce? - Mieliśmy technologię, wszystko co jest związane z pianinem - budowa, opisowa wersja praktyk (...) przy strojeniu, żeby sprawdzić, czy pianino gra, czy coś jest do naprawy, to trzeba mieć jakieś podstawowe umiejętności - podkreśla uczennica, Nikola Wierzba.
- Wcześniej to mało się o takiej szkole mówiło, nawet niektórzy, co mieszkają w Kaliszu, nie wiedzieli, że taka szkoła jest i pytali się "gdzie ona leży" - przyznaje uczeń Jakub Grygiel.
Pomysłodawcą szkoły w Kaliszu był Gustaw Arnold Fibiger, wybitny konstruktor fotrepianów.
- Szkoła otworzyła swoje pierwsze klasy w 1955 roku - opowiada córka założyciela, Elwira Fibiger. W momencie powstania placówki od dziesiątek lat istniała już rodzinna fabryka produkująca fortepiany. Kunszt przekazywano z pokolenia na pokolenia i to właśnie od niej zaczęła się historia tej wyjątkowej szkoły.
- Bardziej precyzyjnego i dokładnego człowieka nie spotkałem. W technikum, jak kazał wyliczać struny, to trzy miejsca po przecinku. Ta średnica nie mogła być ani w prawo, ani w lewo - wspomina były uczeń i pracownik Gustawa Arnolda Fibigera. - To, że Kalisz dzisiaj jest ogromnym zagłębiem fortepianów i pianin, wszystkiego związanego z renowacją, budową, jest zasługą mojej rodziny, bo nie byłoby tego - podsumowuje Elwira Fibiger.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Daje starym meblom nowe życie. "Z każdego, nawet najbrzydszego dla się coś wyczarować"
- Rzeźby zatrzymujące emocje. "Są formą pisania pamiętnika, tylko w postaci obiektów 3-wymiarowych"
- Nina Majewska-Brown i przepisy z "Rodzinnych sekretów". Jak smakuje dawny Poznań?
Autor: Aleksandra Matczuk
Reporter: Radosław Męczykalski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN