Styl życia

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Tai Chi. "Każdemu przydałby się taki relaks o poranku!"

Styl życia

Aktualizacja:

Tradycyjna forma obchodów Światowego Dnia Tai Chi to otwarte plenerowe spotkania organizowane w takich miejscach, by jak najwięcej osób mogło dołączyć do ćwiczeń. Dlaczego warto to zrobić, wyjaśniał chiński mistrz tai chi, a prowadzący Dzień Dobry TVN od razu przeszli do praktyki.

Z okazji Światowego Dnia Tai Chi gościem w studiu Dzień Dobry TVN był chiński mistrz tai chi Hai Bui Ngoc Nam. Razem z prowadzącymi rozpoczął program od wspólnej gimnastyki – Ależ to jest relaksacyjne. (...) Każdemu przydałby się taki relaks o poranku! – mówił Damian Michałowski ćwicząc. – Jeszcze nigdy z takim spokojem nie zapowiedzieliśmy programu – dodała Paulina Krupińska-Karpiel.

Obchody Światowego Dnia Tai Chi zostały zapoczątkowane w 1999 roku w USA. Inicjatorem był Bill Douglas ze szkoły Guangping Tai Chi w Kalifornii. Intencją jego oraz innych osób praktykujących tai chi było działanie na rzecz poprawy zdrowia ludzi na całym świecie, a chińskie ćwiczenia do tego się przyczyniają. Obecnie inicjatywę wspierają szkoły tai chi na całym świecie i wciąż przyłączają się kolejne.

W Polsce święto tai chi rozpowszechniła Akademia Yiquan Andrzeja Kalisza, która działa w Warszawie.

Czym jest tai chi?

Tai Chi to stara chińska sztuka poruszania się – powiedział mistrz Hai Bui Ngoc Nam. Na początku, w XV i XVI wieku, to była sztuka walki. Tai chi to najwyższa ostateczność w walce – wyjaśnił. Jak dodał, na całym świecie praktykuje się różne style tai chi. Ten, który zaprezentował wspólnie z prowadzącymi Dzień dobry TVN nazywa się Yang – od nazwiska twórcy tej techniki.

Dlaczego warto ćwiczyć tai chi?

Tai chi jet określane medytacją w ruchu. Składa się bowiem z systemu ćwiczeń ruchowo -oddechowych. Ma dobroczynny wpływ na ciało i na umysł. Poprawia samopoczucie. Mistrz Hai Bui Ngoc Nam zapewnia, że ćwiczenia są odpowiednie dla każdego, i dla małych dzieci, i dla seniorów. To praktyka służąca utrzymywaniu zdrowia.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Polacy odnoszą sukcesy w kendo. Czy to bezpieczny sport dla dzieci?

Ćwiczenia rozluźniające i oddechowe z Kasią Bigos. "Będą bezpieczne dla każdej osoby"

Marta Wierzbicka ćwiczy jogę. Fanka zwróciła uwagę na drobny szczegół

Autor: Magdalena Zamkutowicz

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości