Styl życia

Jak wyglądają studenckie wyścigi bolidami? "Jesteśmy bardzo podobni do Formuły 1"

Styl życia

Studenci Politechniki Gdańskiej biorą udział w wyjątkowym projekcie, dzięki któremu mają szansę sprawdzić swoje umiejętności w dziedzinie motoryzacji. Młodzi inżynierowie samodzielnie konstruują i składają bolidy wyścigowe, a następnie testują ich szybkość podczas prestiżowych zawodów.

Formuła Student - międzynarodowe zawody dla studentów

Wybrani studenci uczelni wyższych z całego świata każdego roku biorą udział w wyjątkowych zawodach bolidów wyścigowych. Młodzi ludzie sami projektują i budują pojazdy, poddają je fazie testowej, a następnie przystępują do rywalizacji o tytuł zwycięzcy. Formuła Student pozwala rozwijać pasję i umiejętności techniczne osób, które interesują się motoryzacją.

W Polsce nad budową bolidów wyścigowych aktywnie pracuje osiem zespołów studentów . Miłośnicy głośnych silników i szybkiej jazdy pochylają się nad projektem własnych maszyn między innymi w ośrodku przy Politechnice Gdańskiej .

Jesteśmy bardzo podobni do Formuły 1, sami projektujemy bolidy, a później je składamy i się nimi ścigamy

- mówi Adam Sienkiewicz, jeden z uczestników tej wyjątkowej inicjatywy. Dodaje też, że konstrukcja samodzielnie poskładanego pojazdu musi być dobrze przemyślana przez wszystkich członków zespołu. Pasjonaci motoryzacji czerpią wiedzę z książek i doświadczenia innych studentów, dzięki temu ich praca przynosi oczekiwane rezultaty.

Jak wyglądają zawody studenckich bolidów?

Studenci, którym udaje się z sukcesem zaprojektować i zbudować od podstaw własne bolidy wyścigowe, kilka razy w roku mają okazję sprawdzić swoje umiejętności za kierownicą. Podczas zawodów Formuła Student liczy się przede wszystkim prędkość pojazdu.

Nasz bolid rozpędza się do 100km/h w około 4 sekundy, to naprawdę szybko

- mówi Adam Sienkiewicz, jednak podkreśla, że prędkość osiągana na torze wyścigowym to nie jedyny wyznacznik wygranej.

Ważna jest waga bolidu i kierowcy. Im lżejszy kierowca, tym szybszy będzie pojazd na torze. W konkurencjach dynamicznych ścigamy się na czas, dlatego trzeba wcześniej odpowiednio przygotować bolid

- kontynuuje Patryk, kierowca wyjątkowej maszyny, którą studenci z Gdańska zbudowali wspólnymi siłami. Uzdolnieni inżynierzy zapowiedzieli, że obecnie pracują nad kolejnym bolidem o zupełnie innej konstrukcji, z nowym zawieszeniem i silnikiem, który pozwoli rozwijać jeszcze bardziej imponującą prędkość.

Zobacz także:

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl.

Autor: Magdalena Brzezińska

Pozostałe wiadomości