Studenci Politechniki Gdańskiej biorą udział w wyjątkowym projekcie, dzięki któremu mają szansę sprawdzić swoje umiejętności w dziedzinie motoryzacji. Młodzi inżynierowie samodzielnie konstruują i składają bolidy wyścigowe, a następnie testują ich szybkość podczas prestiżowych zawodów.
Formuła Student - międzynarodowe zawody dla studentów
Wybrani studenci uczelni wyższych z całego świata każdego roku biorą udział w wyjątkowych zawodach bolidów wyścigowych. Młodzi ludzie sami projektują i budują pojazdy, poddają je fazie testowej, a następnie przystępują do rywalizacji o tytuł zwycięzcy. Formuła Student pozwala rozwijać pasję i umiejętności techniczne osób, które interesują się motoryzacją.
W Polsce nad budową bolidów wyścigowych aktywnie pracuje osiem zespołów studentów . Miłośnicy głośnych silników i szybkiej jazdy pochylają się nad projektem własnych maszyn między innymi w ośrodku przy Politechnice Gdańskiej .
Jesteśmy bardzo podobni do Formuły 1, sami projektujemy bolidy, a później je składamy i się nimi ścigamy
- mówi Adam Sienkiewicz, jeden z uczestników tej wyjątkowej inicjatywy. Dodaje też, że konstrukcja samodzielnie poskładanego pojazdu musi być dobrze przemyślana przez wszystkich członków zespołu. Pasjonaci motoryzacji czerpią wiedzę z książek i doświadczenia innych studentów, dzięki temu ich praca przynosi oczekiwane rezultaty.
Jak wyglądają zawody studenckich bolidów?
Studenci, którym udaje się z sukcesem zaprojektować i zbudować od podstaw własne bolidy wyścigowe, kilka razy w roku mają okazję sprawdzić swoje umiejętności za kierownicą. Podczas zawodów Formuła Student liczy się przede wszystkim prędkość pojazdu.
Nasz bolid rozpędza się do 100km/h w około 4 sekundy, to naprawdę szybko
- mówi Adam Sienkiewicz, jednak podkreśla, że prędkość osiągana na torze wyścigowym to nie jedyny wyznacznik wygranej.
Ważna jest waga bolidu i kierowcy. Im lżejszy kierowca, tym szybszy będzie pojazd na torze. W konkurencjach dynamicznych ścigamy się na czas, dlatego trzeba wcześniej odpowiednio przygotować bolid
- kontynuuje Patryk, kierowca wyjątkowej maszyny, którą studenci z Gdańska zbudowali wspólnymi siłami. Uzdolnieni inżynierzy zapowiedzieli, że obecnie pracują nad kolejnym bolidem o zupełnie innej konstrukcji, z nowym zawieszeniem i silnikiem, który pozwoli rozwijać jeszcze bardziej imponującą prędkość.
Zobacz także:
- Kiedy zapisać dziecko na kurs języka obcego? "Kilkulatki są jak małe gąbeczki, potrafią nasiąknąć językiem"
- Polska paraolimpijka zdobyła brązowy medal w Tokio. "Zaliczyłam wszystkie trzy próby i wycisnęłam największy ciężar"
- Dancing Sfinks podbija TikToka. "Wzorem i inspiracją był dla mnie Michael Jackson"
Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl.
Autor: Magdalena Brzezińska