Sketchnoting polega na konstruowaniu notatek, czyli zapisywaniu haseł i dodawaniu do nich ikonek hakujących naszą pamięć. Dzięki tej metodzie możemy uczyć się sprytniej, szybciej i z większą frajdą. O technikach sketchnotingu opowiedziała w Dzień Dobry TVN ekspertka w tworzeniu notatek wizualnych Agata Jakuszko.
Sketchnoting - co to jest?
Sketchnoting to uwielbiana przez mózg metoda zapamiętywania informacji za pomocą rysunków, która przyda się osobom z problemami ze skupieniem, wykładowcom, studentom, uczniom czy ludziom pracującym w korporacji. Dzięki niej wiedza przyswajana jest o wiele szybciej i łatwiej.
- Sketch, czyli szkic, prosty obrazek. Noting natomiast oznacza zapisywanie, czyli sketchnoting jest metodą połączenia słów i obrazów. To nie jest do końca mapa myśli, ponieważ mapy myśli mają swój konkretny kształt, a tutaj my robimy to bardziej freestylowo - tłumaczy w Dzień Dobry TVN Agata Jakuszko, rysowniczka i ekspertka w tworzeniu notatek wizualnych.
Na czym polega sketchnoting? Zasady robienia notatek
Agata Jakuszko podkreśla, że podstawą sketchnotingu jest przelewanie myśli na papier za pomocą prostych i krótkich haseł oraz kolorów, które używane są w celu podkreślenia najistotniejszych informacji. Ekspertka zwraca również uwagę na pozytywny wpływ rysowania na kondycję mózgu.
- Zdarza wam się czasami, że nie możecie się skupić, że zaczynacie odruchowo rysować podczas nudnego spotkania albo rozmowy telefonicznej? Wiecie, co to znaczy? Wasz mózg lepiej działa. Okazuje się, że my nieświadomie zapamiętujemy więcej, kiedy bazgramy. A kiedy rysujemy tak świadomie, to zapamiętujemy prawie wszystko - uświadamia Jakuszko.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czego dzieci nie mówią w domu? Notatki psychologów. "Same słowa nie wystarczą"
- TikTok pomoże nauczyć się języka obcego. Jak działają mikrolekcje w aplikacji?
- Zalety umiejętności szybkiego czytania. "Po takim kursie 200-stronicową książkę można przeczytać w 2 godziny"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News