Styl życia

Siostry z recyklingu. "Mogę dokonać redefinicji tego, co stworzyły nasze babcie i prababcie"

Styl życia

Autor:
Daria
Pacańska
Reporter:
Alicja Myśliwiec
Siostry z recyklingu
Dzień Dobry TVNSiostry z recyklingu

Siostry z recyklingu, czyli Iza i Anna Meronk to projektantki, które szyją ubrania z materiałów z odzysku. To nie tylko siostrzana relacja, ale także twórcza. Skupiają się na kolorach i dbają o każdy detal.

Siostry z recyklingu wywodzą się z twórczej rodziny

Ania i Iza pozyskują do swoich projektów materiały z całej Europy. Szyją z nich nowe ubrania. Podkreślają, że gdyby nie to, że są bliźniaczkami, raczej nie byłoby tego projektu. Wspierają się i działają razem.

- W mojej pamięci mam taką sytuację, w której bawiłyśmy się notorycznie w kwiaciarki i kłóciłyśmy się między sobą, która będzie tą kwiaciarką. Miałam takie poczucie, że ta estetyzacja życia zewnętrznego była dla nas tak silna, a nasze dzieciństwo przypadło na dosyć pragmatyczne i takie siermiężne lata 70. i połowę 80., więc tej kreacji było bardzo dużo - powiedziała Iza Meronk.

Zamiłowanie do szycia i projektowania siostry wyniosły z domu. Ich babcia tworzyła różne stroje i już wtedy wykorzystywała do tego materiały z drugiej ręki.

- Pochodzimy z rodziny, która jest bardzo twórcza. Babcia mimo tego, że miała bardzo techniczną głowę i pracowała w aptece, to projektowała i szyła - wspominała Anna Meronk. - Babcia była krawcową, ale krawcową takiego wyższego szczebla, bo często szyła ręcznie. Nasze kreacje komunijne były szyte ręcznie, też z tkaniny z drugiego obiegu, ponieważ to była suknia naszej prababci - dodała Iza.

Dlaczego siostry wybrały modę vintage?

Siostry z recyklingu przywiązują ogromną wagę do szczegółów. Poszukują guzików, emblematów, detali, które są charakterystyczne i doszywają je do swoich projektów. Tym sposobem nadają ubraniom zupełnie nowe życie.

- Pociąga mnie w modzie vintage to, że mogę dokonać redefinicji tego, co stworzyły nasze babcie i prababcie, zazwyczaj silne polskie kobiety - podkreśliła Iza Meronk.

Siostry bardzo się uzupełniają. Jedna jest doskonałym negocjatorem, druga umie rozmawiać z ludźmi. Połączyła je estetyka, ale także wrażliwość. Mają dla siebie sporo wyrozumiałości. Ich projekty noszą różne kobiety, także te, które szukają ubrań dodających pewności siebie.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Reporter: Alicja Myśliwiec

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości