Zdrowie

Międzynarodowy Dzień Reumatyzmu. Jak wspomóc leczenie ziołami?

Zdrowie

Aktualizacja:
Autor:
Adrian
Adamczyk
Filiżanka z ziołami w dłoniach

Reumatyzm to określenie wielu różnych schorzeń tkanki łącznej, które prowadzą do upośledzenia funkcjonowania ruchowego chorego. Stany zapalne obejmują stawy, ścięgna i mięśnie. Jak leczyć reumatyzm? Przede wszystkim farmakologicznie, chirurgicznie i poprzez fizjoterapię. Z okazji Międzynarodowego Dnia Reumatyzmu zwracamy uwagę, że pomocne bywają również zioła.

Zioła na reumatyzm stosowane są najczęściej jako uzupełnienie terapii, nigdy nie powinny zastępować konwencjonalnych metod leczenia. Przy chorobach o podłożu reumatycznym najlepiej sprawdzą się zioła o działaniu przeciwzapalnym, a także te wykazujące właściwości przeciwbólowe. Na bóle reumatyczne można przyjmować rośliny lecznicze w postaci tabletek, naparów albo zastosować kompresy na stawy. Okłady powinny być rozgrzewające, warto także użyć ziołowych maści lub balsamów o takim działaniu. Przyjmowanie doustne ziół na reumatyzm trzeba skonsultować wcześniej z lekarzem prowadzącym leczenie.

Zdrowie

Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Reumatyzm leczony domowymi sposobami

Leczenie ziołami nazywane jest fitoterapią. Metoda ta cieszy się sporym zainteresowaniem, jednak nie zastępuje leczenia konwencjonalnego. Powinna też być zawsze konsultowana ze specjalistą. Choroby reumatyczne dzielą się na zapalne i niezapalne, wśród nich można wyróżnić RZS (reumatoidalne zapalenie stawów), toczeń rumieniowaty oraz schorzenia zwyrodnieniowe stawów.

Objawy rozwijającego się schorzenia mogą być nie tylko ogólne (np. utrata masy ciała, osłabienie, gorączka), lecz także dotyczyć konkretnego stawu zajętego chorobą (ból, zniekształcenie, przykurcze, problemy z poruszaniem kończynami). Chorobę leczy się farmakologicznie, chirurgicznie, wykorzystując fizjoterapię, a dodatkowo ziołolecznictwo. Stosowanie ziół na reumatyzm ma wspomagać leczenie, działać przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Domowa, naturalna terapia obejmuje przyjmowanie tabletek ziołowych, picie naparów, a także stosowanie zewnętrzne ziół (w postaci okładów, maści). Użycie zewnętrzne może powodować uczulenia kontaktowe, dlatego w razie wystąpienia niepokojących objawów, takich jak swędzenie lub wyprysk, należy odstawić preparat.

Aby stosowanie ziół przyniosło pożądane efekty, konieczna jest systematyczność, regularne przyjmowanie. Przed wyborem odpowiedniego zioła na bóle reumatyczne warto poradzić się specjalisty, niektóre preparaty pomocne w schorzeniach reumatycznych nie mogą być przyjmowane przez osoby cierpiące także na inne schorzenia, np. zaburzenia pracy tarczycy.

Najlepsze zioła na bóle reumatyczne

Najskuteczniejsze zioła stosowane w leczeniu chorób stawów powinny zawierać pochodne kwasu salicylowego oraz elementy, które wywołują przekrwienie tkanek i łagodzą ból. Znaną rośliną na schorzenia reumatyczne jest arnika górska, którą można stosować zewnętrznie w formie okładów i wewnętrznie w formie naparu. Kompresy działają przeciwobrzękowo, a herbatka przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Arnika górska zawiera flawonoidy, aminy, olejki eteryczne, uszczelnia ściany naczyń krwionośnych, a także usprawnia krążenie krwi.

Domowym sposobem na bóle reumatyczne jest również herbatka lub napar z kory wierzby białej, bogatej w glikozydy, m.in. w salicynę o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych i ściągających. Picie herbatki lub naparów łagodzi stan zapalny i dolegliwości bólowe. Reumatyzm leczy się również, wykorzystując gorczycę białą i czarną. Pierwsza z nich rozgrzewa, zmniejsza ból i zesztywnienie stawów. Popularną metodą jest przykładanie woreczków wypełnionych nasionami gorczycy do bolącego miejsca. Gorczyca czarna wykazuje silne działanie przeciwbólowe. Najlepiej wcierać olejek z nasion w bolące miejsce. Inne zioła na reumatyzm to m.in.:

  • czarci pazur, czyli hakorośl, stosowany wewnętrznie jako napar lub wyciąg alkoholowy; zmniejsza stan zapalny i łagodzi ból,
  • wiązówka błotna – jej kwiaty zawierają olejki eteryczne, sole mineralne, garbniki i kwasy organiczne; podawana choremu w formie naparu z kwiatów,
  • pokrzywa zwyczajna działa przeciwzapalnie, zwiększa wydalanie z organizmu mocznika, chlorków, produktów przemiany materii; stosowana w postaci doustnych ekstraktów, a także jako miejscowe okłady,
  • brzoza – napar przyrządzany z jej liści działa oczyszczająco, moczopędnie i przeciwbólowo.

Ziołowe sposoby na leczenie reumatyzmu

Leczenie reumatyzmu to głównie łagodzenie objawów: bolesności i obrzęku stawów. Zioła na bóle reumatyczne mogą być stosowane zewnętrznie i wewnętrznie – zarówno w postaci preparatów doustnych, naparów, wywarów, jak i kompresów, okładów, maści czy kremów. Wprowadzenie ziół do terapii powinno być przemyślane i skonsultowane z lekarzem. Warto pamiętać, że reumatyzm wymaga również zmiany diety, wprowadzenia produktów bogatych w kolagen i kwasy omega-3. Szczególnie polecane są orzechy włoskie, ryby, oliwa z oliwek, makrela i łosoś.

Międzynarodowy Dzień Reumatyzmu

Światowy Dzień Reumatyzmu, przypadający 12 października, jest obchodzony na świecie od 1996 roku. Celem święta jest zwrócenie szczególnej uwagi na fakt, że choroby o podłożu reumatoidalnym są jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych współczesnego świata.

Szacuje się, że na choroby o podłożu reumatycznym cierpi ponad 103 mln Europejczyków i około 9 mln Polaków. To łącznie ponad 200 różnych schorzeń, które różnią się objawami i przebiegiem. Jednymi z najczęściej występujących chorób reumatoidalnych są:

  • młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS),
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • toczeń rumieniowaty układowy (SLE),
  • zesztywniające zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK).

Wbrew częstemu przekonaniu, na choroby te cierpią nie tylko osób w podeszłym wieku. Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, które dotyka średnio jedno na 100 dzieci, zaczyna się zwykle w wieku 2-3 lat. Reumatoidalne zapalenie stawów jest najczęściej rozpoznawane u ludzi młodych i w średnim wieku (w wieku 25-40 lat).

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jak leczyć reumatyzm?

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Kilito Chan/Getty Images

Pozostałe wiadomości