- Co to jest czarci pazur?
- Czarci pazur – jakie jest zastosowanie tej rośliny?
- Czarci pazur – dawkowanie
- Czarci pazur – przeciwwskazania
Zobacz też:
Te zioła przyspieszają odchudzanie!
Co to jest czarci pazur?
„Czarci pazur” lub też „diabelski pazur” to potoczne nazwy rośliny hakorośli rozesłanej, wynikające z wyglądu naziemnej części, która przypomina wygięte szpony lub długie pazury. Hakorośl występuje głównie w Afryce Południowej i z reguły może osiągnąć około 50 cm wysokości. Natomiast długość dochodzi do ok. 1,5 m. Dawne ludy afrykańskie za najcenniejszą część rośliny uważały korzeń. To z niego pozyskuje się leczniczy proszek po tym, jak cała roślina przekwitnie.
Obecnie również w krajach europejskich można spotkać produkty zawierające wyciąg z korzenia czarciego pazura. Czarci pazur może być dostępny w postaci tabletek lub maści, a także herbaty. Popularność tego ziela wynika z właściwości, jakie mu się przypisuje, o czym piszemy poniżej.
Czarci pazur – jakie jest zastosowanie tej rośliny?
Czarci pazur polecany jest przede wszystkim na wszelkie problemy związane ze stawami, w tym zapalenie, a także reumatyzm. Ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, co pozwala na złagodzenie dolegliwości, które występują w wyżej wymienionych chorobach. W takich przypadkach produkty zawierające czarci pazur stosuje się bezpośrednio na skórę. W aptekach lub sklepach zielarskich należy zatem szukać żelu lub maści z ekstraktem z rośliny. Żel lub balsam z czarcim pazurem zazwyczaj ma lżejszą konsystencję i będzie się szybciej wchłaniał, ale też z reguły zawiera mniej składników aktywnych niż maść.
W aptekach i sklepach zielarskich można dostać też produkty z czarcim pazurem w formie herbaty lub kapsułek. Traktuje się je jako suplementy diety mające wspomagać trawienie oraz utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Wskazuje się również, że mogą one mieć pozytywny wpływ na pracę nerek oraz łagodzić objawy dny moczanowej. Przeprowadzane badania naukowe dotyczące właściwości hakorośli wskazują, że roślina ta faktycznie ma działanie przeciwbólowe. Trzeba jednak pamiętać, że nie u wszystkich osób będzie ono tak samo silne. Istnieje też odsetek osób, które w ogóle nie odczują łagodzącego działania produktów zawierających wyciąg z czarciego pazura.
Czarci pazur swoje właściwości zawdzięcza substancjom, jakie się w nim znajdują. W wyciągu z tej rośliny są między innymi fenolokwasy wpływające na pracę nerwów i mięśni, a także irydoidy, które mają działanie przeciwreumatyczne. Oprócz tego roślina ta zawiera dużo flawonoidów cenionych za swoje właściwości antyoksydacyjne. Oznacza to, że substancje te wpływają między innymi na spowolnienie procesu starzenia się organizmu.
Czarci pazur – dawkowanie
Dawkowanie czarciego pazura zależy w dużej mierze od formy, w jakiej jest on sprzedawany, a także tego, co chcemy uzyskać (np. odwar czy herbatę). Zawsze też należy stosować się ściśle do wytycznych producenta, gdyż np. w kapsułkach czy tabletkach może znajdować się różne stężenie składnika aktywnego.
Jeżeli chcemy z ciętego lub sproszkowanego korzenia uzyskać odwar, to zaleca się 1 łyżeczkę produktu zalać szklanką wody i gotować mniej więcej 10 minut. Następnie odstawić na ok. 30 minut i zaparzać pod przykryciem. Tak przygotowany odwar należy wypić w ciągu dnia – jedną porcję dzieli się na trzy mniejsze i spożywa 3 razy dziennie. Ze sproszkowanego czarciego pazura można również przygotować ekstrakt na bazie alkoholu, nalewkę lub wyciąg olejowy.
Czarci pazur – przeciwwskazania
Przy wielu zaletach trzeba jednak pamiętać, że czarci pazur nie może być stosowany przez wszystkich. Produkty zawierające wyciąg z hakorośli są niewskazane dla osób, które mają problemy z żołądkiem lub dwunastnicą. Substancje zawarte w tej roślinie mogą też wchodzić w reakcje z niektórymi lekami, szczególnie stosowanymi w leczeniu chorób układu krążenia, w tym nadciśnienia i arytmii serca. Z uwagi na to, że do tej pory nie przeprowadzono szczegółowych badań nad właściwościami tej rośliny, wskazuje się, że preparatów z nią nie powinny przyjmować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, a także osoby chorujące na cukrzycę.
Więcej:
- Majeranek – przyprawa o bogatym aromacie i działaniu leczniczym. Do czego dodawać majeranek?
- Przyprawa zatar – skład mieszanki i jej właściwości. Przepis z wykorzystaniem zataru
- Bazylia – lekarstwo i przyprawa w jednym
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN