Styl życia

Słynna projektantka wnętrz z Paryża ma polskie korzenie. Jej przodkiem jest ostatni król Polski

Styl życia

Autor:
Patrycja
Sibilska
Reporter:
Anna Kowalska
Polska arystokratka, projektantka wnętrz
Polska arystokratka, projektantka wnętrz Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Sarah Poniatowski pochodzi z rodziny ostatniego króla Polski - Stanisława Augusta i jest najbardziej rozchwytywaną kreatorką wnętrz w Paryżu. Reporterce Dzień Dobry TVN opowiedziała o swoim unikatowym stylu i polskich korzeniach.

Sarah Poniatowski - arystokratka i projektantka wnętrz

Sarah Poniatowski wychowywana była w sposób, który szczególnie uwrażliwił ją na piękno otoczenia. - Moja mama jest dekoratorką wnętrz, więc dorastałam w tym świecie. Non stop się przeprowadzaliśmy. Jako dziecko byłam otoczona pięknymi przedmiotami i przebywałam wśród architektów i chociaż faktycznie studiowałam coś innego, design zawsze był mi bliski - powiedziała. - U siebie w domu ciągle przesuwałam meble, próbowałam czegoś nowego. Wreszcie powiedziałam sobie: "Sarah dość, musisz zacząć robić to na poważnie, bo wpadniesz w nerwicę" - dodała. Projektantka założyła swoją firmę, gdy miała 25 lat.

Styl projektowanych przez nią wnętrz i przedmiotów użytkowych ujawnia wpływy wielu kultur. Wrażliwość na kolor i rzemiosło stały się jej rozpoznawalną na całym świecie wizytówką.

- Uważam, że najważniejsze jest, by ludzie czuli się dobrze u siebie w domu. Życie jest trudne, więc dom powinien być oazą spokoju. Mój styl można opisać jako ponadczasowy, ale wyszukany. Ważne są dla mnie kolory i dobre materiały, lubię łączyć je ze sobą, tworzyć kontrasty. Wszystko to daje przytulne wnętrze. Bardzo ważne są też dla mnie lustra. W mieszkaniu najważniejsze jest światło, a lustra powiększają przestrzeń i odbijają światło - wyjaśniła Sarah Poniatowski.

Marka Maison Sarah Lavoine

Sarah przez wiele lat projektowała wnętrza. - Zaczynałam sama (...). Dopiero później zatrudniłam jedną, dwie kolejne osoby i nasza ekipa zaczęła się rozrastać. Projektowaliśmy głównie wnętrza paryskich domów, dopiero później zaczęliśmy projektować hotele, restauracje i biura - powiedziała.

W pewnym momencie swojej kariery postanowiła stworzyć osobistą markę Maison Sarah Lavoine, która stała się doskonałym uzupełnieniem dla realizowanych przez nią projektów. Poniatowski współpracuje z rzemieślnikami z Francji, Hiszpanii i Włoch, co roku wprowadzając na rynek nowe linie mebli, dodatków, tkanin, a także ubrań i kosmetyków.

Arystokratyczne pochodzenie Sarah Poniatowski

W latach 90. XX w. projektantka odwiedziła Polskę. W podróży towarzyszył jej ojciec Jean Stanislaw Poniatowski. Podczas pobytu w naszym kraju zwiedziła miejsca, które architektoniczny rozmach zawdzięczają właśnie królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiego, między innymi: Zamek Królewski i Pałac na Wodzie.

- To jest częścią mnie. Moja rodzina ma piękne korzenie. We Francji znany jest Józef Poniatowski, marszałek Francji z czasów Napoleona. Gdy idę z dziećmi na spacer koło Luwru, to zawsze podziwiamy wygrawerowane nad wejściem jego nazwisko. To nasz przodek, więc dzieci są bardzo dumne. Znany jest też mój wujek Michael Poniatowski, były minister spraw wewnętrznych, ale ja jestem zdecydowanie bardziej dumna z moich polskich, a nie francuskich korzeni. Zresztą moi rodzice mieli tylko mnie i moją siostrę, więc chciałyśmy, aby nasze dzieci przejęły nasze nazwiska, aby ród Poniatowskich przetrwał, więc moje dzieci nazywają się Lavoine-Poniatowski - powiedziała projektantka.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry Wakacje i Dzień Dobry TVN znajdziesz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Patrycja Sibilska

Reporter: Anna Kowalska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości