Styl życia

Rykowisko, czyli okres godowy jeleni. Jak podejrzeć walkę samców?

Styl życia

Autor:
Daria
Pacańska
Rykowisko, czyli okres godowy jeleni
Dzień Dobry TVNRykowisko, czyli okres godowy jeleni

Piotr Horzela, popularyzator przyrody, youtuber i instagramer opowiedział, czym jest rykowisko, kiedy i gdzie możemy je zaobserwować oraz jak zachowują się jelenie w tym okresie.

Czym jest rykowisko?

W studiu Dzień Dobry TVN Piotr Horzela, popularyzator przyrody opowiadał o okresie godowym jeleni. Gość przyniósł ze sobą poroże, które w lutym czy w marcu można znaleźć w lesie. Samce w tym okresie zrzucają je, aby mogło wyrosnąć nowe.

Pojęcie rykowisko bardzo różnie się kojarzy. Jedni uważają, że jest to miejsce, a inni, że to moment w czasie. Piotr Horzela rozwiał te wątpliwości.

- Jelenie, samce przemierzają las, rycząc poszukują łań, czyli samic jeleni. Czasami walczą ze sobą, czasami się tylko przekrzykują, uciekają - wyjaśnił.

Młode byki, mające 5 - 6 lat ryczą słabo, im samiec jest starszy tym ryczy niżej i poważniej. Osoby, które znają się na tych dźwiękach są w stanie rozpoznać wiek czy nawet sposób zachowania. Kiedy młody jeleń podbiega do łani to zazwyczaj musi zmierzyć się ze starszym i silniejszym. Jeśli nie przestraszy się to zaczyna się rycie, czyli rzucanie wyzwania, jeśli jednak jest słabszy natychmiast ucieka.

Kiedy i gdzie usłyszeć rykowisko?

Ekspert podkreślił, że samica jelenia to nie jest sarna. Bardzo często te dwa gatunki są mylone. Jelenie potrafią ważyć nawet 200 kilogramów, a sarny około 20. Rykowisko można usłyszeć przede wszystkim w większych lasach. Trzeba jednak zapamiętać w jakim okresie się pojawia oraz w której części doby.

- Najpewniejszy okres to jest 15 - 20 września, choć to się przesuwa. Rykowisko trwa około 2 - 3 tygodni. Zwykle jesienią - podkreślił Piotr Horzela. - To musi być taki duży kawałek lasu, bo jelenie w przeciwieństwie do saren nie trzymają się cały czas na jakiś łąkach, polach. Są bardzo uważne, boją się, więc potrzebują dużego kawałka lasu. Jak taki znajdziemy na mapie, który ma kilka kilometrów na kilka kilometrów, pojedziemy w nocy, otworzymy okno w samochodzie, wyjdziemy na zewnątrz to można usłyszeć taki ryk jeleni - dodał.

Warto założyć odblaskową, pomarańczową kamizelkę, aby myśliwi mogli nas rozpoznać.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Damian Grochocki/East News

Pozostałe wiadomości