Styl życia

Odkryta po latach historia Rutki Laskier z Będzina. "Półżywa została zawieziona na taczkach do krematorium"

Styl życia

Będzin był nazywany Jerozolimą Zagłębia. Przez wieki w mieście krzyżowały się losy mieszkańców różnych wyznań. Kres nastał wraz z wybuchem II wojny światowej. Choć ostatni transport Żydów do obozu Auchwitz-Birkenau wyruszył w styczniu 1944 roku, to pamięć o nich powraca za sprawą niezwykłych znalezisk.

Pamiętnik Rutki Laskier

Adam Szydłowski, miłośnik historii i założyciel Fundacji Rutki Laskier, wytrwale tropi historyczne ślady. Zdarza się również, że artefakty niemalże same wpadają w jego ręce. Tak było w przypadku pamiętnika Rutki Laskier - Żydówki z Będzina, nazywanej czasem "polską Anną Frank".

- W 2005 roku, w grudniu, nagle otrzymuję telefon od nieznanej mi rodziny mieszkanki Będzina, pani Stanisławy Sapińskiej, o tym, że gdzieś głęboko ich ciocia przechowywała dokumenty z czasów okupacji - wspomina. - Oczywiście bardzo szybko pojawiłem się tam w domu i zobaczyłem mały zielony zeszyt z nazwiskiem Laskier - dodaje.

Wspomniany kajet okazał się być pamiętnikiem nastolatki. Dzięki szerokiej sieci kontaktów Adama Szydłowskiego udało się odnaleźć przyrodnią siostrę dziewczyny, która dziś mieszka w Stanach Zjednoczonych.

- Myślę, że Rutka chciała przekazać wiadomość, że okrucieństwa, które niosą wojny, są pozbawione sensu - stwierdza Zahava Scherz, siostra bohaterki. - Bo odbierają życie niewinnym ludziom, takim jak Rutka, jej brat Henio, jej rodzina - podkreśla.

Historia Rutki Laskier

Dziennik Rutki Laskier został wydany w 23 krajach. Obecnie trwają prace nad kolejnym przekładem - tym razem książka pojawi się w Indiach. Opowieść o życiu za murami getta kończy się, gdy dziewczyna zostaje przeniesiona na teren małego getta. Następnie autorka zapisków trafiła do obozu.

- Rutka, będąc młodą i jak się okazało ładną dziewczyną, znalazła się w kręgu zainteresowań doktora Mengele, który przeprowadzał na niej doświadczenia - zdradza Adam Szydłowski. - Rutka słabła z dnia na dzień, aż półżywa została zawieziona na taczkach do krematorium. Tak kończy się życie tej naszej będzińskiej dziewczynki. To wiemy, dzięki zeznaniom świadka - mówi.

W 2017 roku została powołana do życia Fundacja Rutki Laskier, której celem jest przekazywanie i kultywowanie wiedzy o historii i kulturze Żydów polskich, a w szczególności Żydów będzińskich.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki zobaczysz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Adam Barabasz

Reporter: Patrycja Tomaszczyk

Pozostałe wiadomości