5 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Języka Romskiego. Z tej okazji zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN Jessicę Merstein wraz z córką Noemi, bratanicą Vivien oraz tatą Eugeniuszem Merstein-Kwiatkowskim, aby zapytać ich o ich barwne tradycje i życie wypełnionym muzyką. Nasi goście wystąpili również na naszej scenie.
Język romski
Romowie żyją na całym świecie, dlatego w ich języku są słowa zaczerpnięte od innych narodowości. - To prawdziwa mowa każdego szczepu, tak można powiedzieć. Romski to język, który rozumieją wszyscy - stwierdził Eugeniusz Merstein-Kwiatkowski.
Gdyby ktoś chciał nauczyć się romskim, to - zdaniem naszych gości - powinien przebywać w towarzystwie osób, które się nim posługują, ponieważ, mimo podjętych prób, nie ma do tego języka żadnych podręczników, słowników czy książek.
- Romowie nie pisali, w dawnych czasach się nie kształcili, ze względu przede wszystkim na swój koczowniczy tryb życia. Trudno by było chodzić do szkoły, a po tygodniu do następnej szkoły. Też trochę przez karnację nie byli akceptowani za bardzo i rodzice bali się posyłać dzieci do szkoły. (Ale bez tego - przyp. red.) świetnie sobie radzili - powiedziała Jessica Merstein.
Jak żyją Romowie?
Dzisiejsza rzeczywistość Romów wygląda zupełnie inaczej, np. wielu z nich skończyło studia. Jedno się jednak nie zmienia od pokoleń - najważniejsza jest dla nich rodzina, a także Bóg.
- O dziwo młodzi respektują to - powiedział Eugeniusz Merstein-Kwiatkowski.
Pan Eugeniusz jako dziecko jeździł jeszcze wozem i w nim żył razem z rodziną. Podobnie jak jego żona. Podróżowali z miasta do miasta. Dzisiaj stara się wracać do tej tradycji.
- To cygańskie życie jest bardzo piękne. Ja do dzisiaj sam takie prowadzę. Mimo tej całej cywilizacji uciekam gdzieś. Zawsze mówię: "pokaż mi swoje miejsce odpoczynku, a powiem ci kim jesteś". Jestem sam z naturą i to mnie najbardziej uspokaja - powiedział.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Produkty, które przyspieszają proces starzenia. Większość z nas ma je w kuchni
- Wojciech Janik wydał oświadczenie. Ma dość złośliwości na temat chorej córki: "Mamy diagnozę"
- Przed 18-stką amputowali jej rękę. "Niektórzy uważali, że zmyślam"
Autor: Daria Pacańska
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News