Styl życia

Czy rodzice chrzestni to przeżytek? "Podejście się zmienia"

Styl życia

Autor:
Oskar
Netkowski
Zakaz wyboru chrzestnych na Sycylii – dobry krok?
Dzień Dobry TVNZakaz wyboru chrzestnych na Sycylii – dobry krok?

Przywódcy Kościoła katolickiego w Katanii na Sycylii wprowadzili trzyletni zakaz przydzielania dzieciom rodziców chrzestnych. Uważają, że ich rola straciła swoje duchowe znaczenie. Niemały wpływ na to miały powiązania instytucji kościelnych z... mafią.

Rodzice chrzestni - czy są jeszcze potrzebni?

Jak zauważył ks. Rafał Główczyński, prowadzący kanał "Ksiądz z Osiedla", funkcja rodziców chrzestnych stała się w obecnych czasach bardzo problematyczna. Często nie odgrywają roli, którą w założeniach powinni. 

- Na Sycylii to bardziej skomplikowana kwestia, bo tam są duże powiązania kościoła z mafią. Realia były takie, że z jednej strony się modlimy, z drugiej podjeżdżają mafiozi, fundują sobie sałatki inne dania z pieniędzy, które pozyskali w mało pobożny sposób. Ojcowie chrzestni mieli być zwierzchnikami mafijnymi - mówił duchowny.

Kim powinien być rodzic chrzestny?

Według ram Kościoła katolickiego chrzestny jest osobą, która będzie świadkiem w wierze i będzie pomagała odkrywać młodemu człowiekowi Boga. Powinna to być osoba religijna, która na co dzień praktykuje swoją wiarę. Ważne jest, aby chrzestny poprzez przykład swojego życia, choćby chodzeniem na mszę świętą, regularną spowiedzią, rozmowami i ogólnym postępowaniem wskazywał podopiecznemu religijne wartości. 

- We wrześniu sama stałam przed wyborem rodziców chrzestnych, a ostatnio zostałam mamą chrzestną małego Filipka. Mnie się wydaje, że to podejście do rodziców chrzestnych się zmienia. Coraz bardziej wybiera się te osoby, które chcemy zaprosić do swojego życia rodzinnego. Sama dostając propozycję, czułam dumę, ale również chęć tego, żeby w życiu tego człowieka uczestniczyć - mówiła Anita Szydłowska, mama dwójki dzieci.

- Wybierając rodziców chrzestnych wybieramy też osoby, które mogą być wzorem dla naszego dziecka - dodała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości